در حالی که تنها یک روز تا آغاز رویداد بزرگ CES 2015 زمان باقیست اما گمانه زنی ها در مورد محصولاتی که سونی در این رویداد معرفی خواهد کرد بسیار زیاد است. بدون شک اسمارت فون ها هیجان انگیز ترین محصولی است که سونی در هر رویدادی به نمایش می گذارد. علی الخصوص اگر این اسمارت فون یک مدل پرچمدار از خانواده Z باشد.

با وجود فاصله کم تا آغاز نمایشگاه CES 2015 اما برنامه بخش موبایل شرکت سونی هنوز بسیار مبهم است. برخی بر این عقیده هستند که سونی در این رویداد مهم اکسپریا Z4 را به نمایش خواهد گذاشت و برخی دیگر نیز معتقدند سونی برنامه ای برای معرفی پرچمدار جدید خود در این رویداد ندارد.

شاید این سوال که آیا سونی پرچمدار جدید خود را در این رویداد معرفی میکند یا خیر سوال بسیاری از علاقه مندان و طرفداران سونی باشد. هر چند که پاسخ به این سوال کار دشواری است اما پنج دلیل محکم وجود دارد که شانس معرفی این محصول را برای رویداد پیش رو بسیار کم میکند. این دلایل را میتوانیم به صورت کوتاه با هم مرور کنیم.

۱- فاصله زمانی کم از معرفی اکسپریا Z3
عمر پرچمدار فعلی سونی در بازار هنوز به ۴ ماه نرسیده است. سونی که معمولا پرچمداران خود را هر ۶ ماه یک بار معرفی میکند بعید است که این بار یک فاصله غیر معقول ۴ ماهه را بین دو پرچمدار خود در نظر بگیرد. این مورد بدون شک محکم ترین دلیلی است که سونی را وادار کرده تا معرفی اکسپریا Z4 را به زمان دیگری موکول کند.

۲- عدم درز اطلاعات از اکسپریا Z4
اتفاقی که در دوره های گذشته و برای تمامی پرچمداران قبلی سونی افتاده بود هنوز برای اکسپریا Z4 رخ نداده است. معمولا از چند هفته مانده به معرفی پرچمداران سونی اطلاعات مربوط به این دستگاه توسط گروهی که حتی برخی از آنها منتسب به سونی بوده اند به بیرون درز میکرد. درز برخی اطلاعات کاملا از سوی سونی و به صورت‌آگاهانه رخ میداد. اما هنوز و برای اکسپریا Z4 این اتفاق رخ نداده است. پس همین اتفاق باعث میشود تا معرفی یک پرچمدار کاملا ناشناخته را از سوی سونی در نمایشگاه پیش رو بعید بدانیم.

۳- تیزر رسمی سونی بدون اشاره به اسمارت فون های اکسپریا
سونی این روز ها پیش از گذشته به بخش موبایل خود اهمیت میدهد. پس بدون شک اگر سونی قصد معرفی یک اسمارت فون شاخص را در این رویداد داشته باشد در تیزر رسمی خود به آن اشاره میکرد. در حالی که تیزر رسمی سونی همه چیز داشت به جز توضیحاتی در مورد اکسپریا Z4!

4- زمان نامناسب برای رقابت:
بدون شک رویداد CES در زمان فعلی بدترین موقع برای معرفی پرچمدار سونی است. چرا که رقبای سونی همچون سامسونگ و ال جی معرفی پرچمداران خود را به آینده موکول کرده اند و اگر سونی در این مقطع اکسپریا Z4 را به نمایش بگذارد بدترین ضربه ممکن را از این عمل متحمل خواهد شد. سونی سه پرچمدار آخر خود را دقیقا در روزی معرفی کرد که سامسونگ نیز پرچمداران خود را به نمایش گذاشته بود. پس کاملا محتمل است اکسپریا Z4 برای رقابت با اسمارت فون هایی چون گلکسی اس ۶ و ال جی جی ۴ همزمان و یا حداقل در فاصله ای کوتاه از آن ها معرفی شود.

۵- عدم ارسال ایمیل دعوت نامه از سوی سونی موبایل
سونی پیش از معرفی پرچمداران قبلی خود از اکسپریا Z گرفته تا اکسپریا Z3 یک ایمیل دعوت نامه از طرف بخش موبایل سونی به کاربران خود ارسال میکرد و در آن نوید حضور یک اسمارت فون فوق العاده را میداد. پس کاملا منطقی است که اگر سونی قصد معرفی اکسپریا Z4 را در این رویداد داشته باشد تا به الان ایمیل دعوت نامه خود را برای کاربران خود ارسال کرده بود. در حالی که در فاصله ۲۴ ساعت تا آغاز کنفرانس مطبوعاتی سونی این اتفاق رخ نداده است.

تمامی دلایل بالا ما را کامل قانع میکند که در این رویداد منتظر اکسپریا Z4 نباشیم. البته با توجه به استقبال سایت رسمی سونی موبایل از این رویداد کاملا منطقی است که شاهد یک اسمارت فون حتی ارزان قیمت و یا لوازم جانبی مرتبط با تلفن های همراه باشیم. کنفرانس مطبوعاتی سونی از ساعت ۴:۳۰ بامداد فردا آغاز میشود و در آن تمامی راز های نهفته سونی برملا خواهد شد.