xperia-z5-premium (2)
گوشی های اکسپریا اغلب عمر باتری بسیار خوبی دارند. عمر باتری مناسب از مهم ترین مواردی است که در خرید یک گوشی هوشمند باید رعایت شود. سونی موبایل نیز سال هاست عملکرد باتری را در گوشی های اکسپریا امری حیاتی دانسته است.
اما اقدامات سونی در جهت بهبود عمر باتری گاها کافی نیست و بی دقتی و عدم آگاهی کاربران ممکن است باعث کاهش عمر باتری شود. در این مقاله قصد داریم به راهکار ها و نکاتی جهت افزایش عمر باتری گوشی های اکسپریا سونی بپردازیم.

1.خورندگان باتری را بشناسید!
اولین کاری که باید انجام دهید، شناسایی مصرف کنندگان باتری است. باید ببینیم کدام برنامه ها بیشترین مصرف باتری را دارند.
برای انجام این کار باید به تنظیمات رفته و در قسمت Power Management گزینه Battery usage را انتخاب کنید. در این قسمت می توانید تمام مصرف کنندگان باتری را به ترتیب درصد مشاهده کنید.


2. Stamina Mode را روشن کنید.
Stamina Mode عمر باتری را به وسیله خاموش کردن دیتای موبایل و وای فای افزایش می دهد. این کار در زمان خاموشی دستگاه صورت می گیرد. همچنین عملکرد دستگاه نیز پایین می آید.
انجام این کار سبب تفاوت محسوسی در مصرف باتری می شود، ولی در عوض هشدارهایی مثل ایمیل های جدید نمایش داده نمی شوند. اما نگران نباشید! اگر به هشدار برنامه ای احتیاج دارید، می توانید آن برنامه را در قسمت تنظیمات Stamina انتخاب کرده و آن را مستثنی کنید.


3. Bluetooth، Location و Wi-Fi را در مواقع غیر ضروری خاموش کنید.
مطمئنا شما در تمام روز به بلوتوث، Location و وای فای نیاز ندارید. خاموش کردن آنها در مواقع غیر ضروری باعث می شود مصرف باتری تا حد زیادی کاهش یابد.


4. Auto Sync را غیر فعال کنید
اگر اکانت های مختلف خود را برای بررسی خودکار داده ها تنظیم کرده باشید برای مثال بررسی خودکار ایمیل ها، در این صورت فعالیت پس زمینه افزایش میابد و از عمر باتری کاسته می شود. پس بهتر است هر وقت لازم شد خودتان این کارها را انجام دهید.
برای غیرفعال کردن این مورد، به تنظیمات رفته و در بخش Accounts ، قسمت Auto-Sync data را غیر فعال کنید.


5. نسل 3 و نسل 4 اینترنت همراه
بله درست است ! 3G و 4G سریع هستند اما به همان اندازه که سریع تر هستند، به پردازنده قوی تری هم نیاز دارند. استفاده بیشتر از پردازنده، باعث افزایش مصرف باتری می شود. اگر شما مشکلی با سرعت کمتر ندارید یا محل زندگی شما از 3G و 4G پشتیبانی نمی کند، بهتر است از نسل های پایین تر اینترنت همراه استفاده کنید.


6. از برنامه های افزایش عمر باتری دوری کنید !
مطمئنا شما هم اسم چنین برنامه هایی را شنیده اید و یا از آنها استفاده می کنید.“نرم افزار افزایش عمر باتری”. اما بهتر است اگر از چنین برنامه هایی استفاده می کنید، همین الان آن ها را حذف کنید. این برنامه ها علاوه بر اینکه گاها خود مصرف باتری را افزایش می دهند، ممکن است باعث ایجاد صدمات جدی به باتری نیز بشوند!


7. زمان خاموشی خودکار
یکی دیگر از عوامل موثر در عمر باتری، زمان خاموش شدن خودکار صفحه می باشد. بهتر است این زمان رو به حداقل برسانید. هر چند که این مورد تاثیر زیادی بر عمر باتری ندارد.
برای انجام این کار به تنظیمات رفته و در بخش Display ، گزینه Sleep را باز کرده و زمان ۱ دقیقه یا کمتر را انتخاب کنید.


8. نور صفحه نمایش
نور صفحه نمایش از مهم ترین عوامل موثر بر عمر باتری است. با تنظیم صحیح نور صفحه میتوانید عمر باتری گوشی خود را به شدت افزایش دهید!
برای انجام این کار ابتدا به تنظیمات رفته و سپس در قسمت Display، گزینه Adaptive brightness را فعال کنید.
سپس میزان نور صفحه را به میزان دلخواه تنظیم کنید.


9. Queue background data را در قسمت Power Management فعال کنید.


10. شارژ صحیح باتری
برای شارژ صحیح باتری دو نکته را فراموش نکنید.
اول از همه بهتر است باتری را 100 درصد شارژ نکنید. زمانی که شارژ باتری به 80 یا 90 رسید گوشی را از شارژر جدا کنید. زیرا از 80% تا 100% فشار و ولتاژ بالایی به باتری وارد می شود.
همچنین بهتر است نگذارید شارژ باتری شما از 20 یا 30 درصد پایین تر بیاید.
البته توجه داشته باشید، شارژ کردن گوشی بین 20 تا 80 درصد در مدت طولانی(مثلا 1 یا 2 دو ماه) سبب خارج شدن باتری از کالیبره بودن می شود. بنابراین پیشنهاد می شود هر ماه یک یا دو بار شارژ گوشی را به صفر رسانده، گوشی را خاموش کنید و آن را تا 100 درصد شارژ کنید.

گردآوری توسط: مهرشاد کاوسی