xperia-arc-s-blackblue-sideview-android-smartphone-940x529
شب گذشته در یک مقاله ای کوتاه، پنج ویژگی جالب از گوشی های قدیمی اکسپریا که سونی دیگر از آنها استفاده نمیکند را مرور کردیم. از ابتدا قصد ما بر این بود تا 10 ویژگی را در این خصوص بررسی کنیم که در بخش اول به 5 ویژگی نگاهی انداختیم. حالا نیز در بخش دوم این بررسی با هم نگاهی به چند ویژگی جالب دیگر در گوشی های قدیمی اکسپریا خواهیم انداخت.

در بخش قبل، به ویژگی های گوشی های قدیمی با برند تجاری سونی اشاره ای داشتیم. حالا قصد داریم تا کمی عقب تر رفته و به گوشی های اکسپریا که با نام تجاری سونی اریکسون عرضه میشدند نگاهی داشته باشیم.

توجه داشته باشید در این بخش ما پا را از گوشی های هوشمند اکسپریا فراتر نمی گذاریم و در بررسی به گوشی های قدیمی و غیر هوشمند سونی اشاره ای نخواهیم داشت. ما با در این بخش نیز همراه باشید.

6- گوشی های ویندوزی اکسپریا X1 و X2
چند سالی است تمامی گوشی های هوشمند اکسپریا با سیستم عامل اندروید معرفی و عرضه میشوند. اما به یاد می آوریم که برند اکسپریا کار خود را با سیستم عامل ویندوز موبایل آغاز کرد. اکسپریا X2 دومین و آخرین گوشی با نام اکسپریا بود که سیستم عامل منسوخ شده ویندوز موبایل 6.5 را اجرا میکرد. پس از آن سونی دیگر هیچگاه به سمت سیستم عامل ویندوز فون نرفت تا امروز تنها شاهد استفاده از اندروید در تمامی گوشی های اکسپریا باشیم.
X2-XPERIA X2 Elegant Black 02_big

7- اسمارت فونی با محوریت پخش موزیک Live With Walkman
سونی اریکسون از سال ها قبل، یک سری از گوشی های خود را با نام واکمن عرضه میکرد. گوشی های چون W700 و W910 که در کشور ما نیز علاقه مندان بسیاری داشت. سونی اریکسون روند ساخت گوشی های واکمن را تا آخرین روزهای حیات خود ادامه داد. Live With Walkman آخرین اسمارت فون سونی با برند تجاری واکمن بود که پس از آن و بعد از جدایی سونی از اریکسون دیگر هیچگاه، گوشی هوشمندی با نام تجاری واکمن عرضه نشد.
live-with-walkman-black-sideview-android-smartphone-940x529

8- کیبورد فیزیکی سری گوشی های Pro
سونی اریکسون، برخی از گوشی های هوشمند اندرویدی خود را، با وجود صفحه لمسی به یک کیبورد QWERTY فیزیکی نیز مجهز میکرد. از این دست گوشی ها میتوانیم به اکسپریا Pro، اکسپریا Mini Pro و اکسپریا X10 Mini Pro اشاره کنیم که کیبورد فیزیکی آنها به صورت کشویی از زیر دستگاه باز شده و امکان تایپ سریع را فراهم میکردند. سونی بعد از جدایی از اریکسون دیگر هیچگاه از چنین کیبوردی در گوشی های هوشمند اکسپریا استفاده نکرد تا این قابلیت نیز برای همیشه در گوشی های اکسپریا به تاریخ بپیوندد.

xperia-proca01black
9- سری اختصاصی بازی مثل اکسپریا Play و ورزشی مثل اکسپریا Active
سونی اریکسون در سال آخر خود ایده های جالبی را در گوشی های هوشمند اکسپریا پیاده میکرد. اکسپریا Play یک اسمارت فون خاص با محوریت بازی بود که مورد توجه بسیاری نیز قرار گرفت. همچنین اکسپریا Active نیز یک اسمارت فون بسیار مقاوم بود که سونی آن را به طور اختصاصی برای ورزشکاران در نظر گرفته بود. خانواده هایی اختصاصی که سونی دیگر نمونه های آن را در گوشی های هوشمند جدید اکسپریا وارد نکرده است.

953613-sony-ericsson-xperia-play

xperia_active_feature_image
10- طراحی خمیده اکسپریا Arc
Arc در لغت به معنای قوس و کمان است. سونی اریکسون، اولین گوشی هوشمند سال 2011 خود را به خاطر طراحی خاص و خمیده آن اکسپریا آرک نامید. طراحی اکسپریا آرک در زمان خود مورد تحسین بسیاری قرار گرفت. طراحی خمیده بعد از جدایی سونی از اریکسون در برخی گوشی های سال 2012 مثل اکسپریا TX و حتی گوشی اکسپریا L از سال 2013 نیز ادامه داشت. اما پس از آن سونی طراحی خمیده را در هیچ یک از گوشی های خود استفاده نکرد تا امروز که ما شاهد طراحی تخت در گوشی های هوشمند اکسپریا هستیم.
Xperia-Arc-Silver-AllSides

اگر بخواهیم به ویژگی های قدیمی که دیگر از جانب سونی مورد استفاده قرار نمیگیرند نگاهی کلی تر داشته باشیم، میتوانیم با سفر به سال های دورتر قابلیت های بیشتری را جستجو کنیم. مثل فلاش Zenon در گوشی های قدیمی سونی اریکسون و یا گوشی های با طراحی خاص زمان خود مثل گوشی های کشویی یا لمسی با قلم مثل P1. به هر حال برخی ویژگی ها با گذشت زمان به کلی منسوخ میشوند و برخی دیگر نیز با وجود اینکه همچنان امکان استفاده از آنها در گوشی های امروزی هست اما قربانی سیاست شرکت ها شده اند.