Sony-Xperia-SP-announced
این روزها هر چه به جشن سال نوی میلادی و کریسمس نزدیکتر میشویم، کمپانی های بزرگ همچون سونی بیشتر در سکوت خبری فرو میروند. همین سکوت خبری باعث شده تا در روزهای اخیر، ما با فرصت بیشتری به مرور گوشی های سونی و انتشار مقالات جالب توجه در این خصوص بپردازیم.

اگر از عنوان این مقاله متعجب شدید، ما به شما پیشنهاد میدهیم حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید. اگر از طرفداران قدیمی سونی باشید، به طور حتم این مقاله میتواند بسیاری از خاطرات شما را زنده کند و اگر هم از طرفداران جدید محصولات سونی هستید، میتوانید با محصولات و فناوری های قدیمی سونی آشنایی بیشتری پیدا کنید.

محصولاتی که هم اکنون توسط سونی معرفی و به بازار عرضه میشوند به کلی برای ما روشن هستند. اما سونی در سال های اخیر، ویژگی ها و تکنولوژی هایی را نیز در اختیار داشت که از آنها در اسمارت فون های اکسپریا استفاده کرده بود. ویژگی هایی که دیگر آنها را در هیچ یک از گوشی های سونی مشاهده نمیکنیم. حال در این فرصت با هم مروری بر این قابلیت ها و ویژگی های جالب می اندازیم.

1- نوار LED در اکسپریا SP
یکی از جلوه های فوق العاده زیبا در گوشی اکسپریا SP بدون شک نوار زیبای LED این دستگاه بود. نوار LED که در هنگام پخش موزیک، رقص نور فوق العاده زیبایی از خود ایجاد میکرد. همچنین این نوار زیبا در گالری نیز، متناسب با رنگ هر عکس، خود را به همان رنگ تبدیل میکرد! این نوار LED در گوشی های دیگر از سونی مثل اکسپریا U نیز مورد استفاده قرار گرفته بود. هر چند که تمامی گوشی های اکسپریا دارای یک چراغ LED برای نمایش هشدارها هستند اما نوار LED به این صورت و با این زیبایی دیگر در گوشی های اکسپریا مشاهده نمیشود.
Illumination_660x384
2- فناوری لمس شناور اکسپریا Sola
اکسپریا سولا هرچند که یک اسمارت فون میان رده از سونی بود، اما در یک زمینه مثل جادوگری توانا عمل میکرد! صفحه نمایش این دستگاه که اولین گوشی سونی با قابلیت حالت دستکش بود، تکنولوژی Floating touch را به گونه ای در خود داشت که بسیار شگفت آور عمل میکرد. صفحه لمسی این دستگاه در هنگام فعال بودن حالت دستکش، از فاصله ای نزدیک به 2 سانتی متری عمل میکرد! برای آنهایی که اکسپریا Sola داشتند و یا دارند، بدون شک هیچ قابلیتی مثل کار کردن از فاصله ای 2 سانتی متری با صفحه نمایش گوشی لذت بخش نبود!
photo_2015-12-14_00-17-13

3- مادون قرمز در اکسپریا ZL

شاید منتقدان سونی، به عدم وجود مادون قرمز در پرچمداران سونی انتقاد میکنند. اما این را بدانیم که سونی 3 سال قبل و در اکسپریا ZL سابقه استفاده از این سنسور را داشت. اکسپریا ZL در واقع تنها تجربه گوشی های اکسپریا با سنسور مادون قرمز بود که سونی دیگر نیازی به استفاده از آن تا به امروز در هیچ یک از گوشی های اکسپریا ندیده است.

xperia-zl-ir
4- فناوری وایت مجیک اکسپریا P
وقتی نام گوشی اکسپریا P را به زبان می آوریم نا خودآگاه به یاد تکنولوژی وایت مجیک در این دستگاه می افتیم. وایت مجیک که برای اولین بار در جهان در گوشی اکسپریا P از آن استفاده شد با اضافه کردن یک پیکسل سفید به پیکسل های آبی، قرمز و سبز باعث افزایش نور صفحه و نیز کاهش مصرف باتری میشود. وایت مجیک نیز از جمله تکنولوژی هایی است که سونی راه توسعه آن را ادامه نداد تا ما امروز دیگر شاهد استفاده از آن در هیچ یک از گوشی های اکسپریا نباشیم.
Sony Mobile Xperia P Black Screen
5- تبلت کتابی سونی P
تبلت سونی P که با نام تبلت S2 سونی نیز شناخته میشود، محصولی از سونی است که پیش از جدایی سونی از اریکسون به صورت اختصاصی با برند سونی معرفی و عرضه شده بود. این تبلت با تمام تبلت های امروزی که مشاهده میکنیم تفاوت عمده ای دارد. سونی در ساخت این تبلت از طرح کتاب الهام گرفت. این تبلت که همانند کتابی کوچک باز و بسته میشود دو صفحه نمایش 5.5 اینچی مجزا را در خود جای داده بود که نسخه اندروید 3.2 را نیز اجرا میکرد. نسخه اندروید سری 3 تنها نسخه ای از اندروید بودند که به طور انحصاری برای تبلت ها توسعه یافته بود. طرح این تبلت نیز که در نوع خود ابتکاری جالب بود برای اولین و آخرین بار در تبلت سونی P مورد استفاده قرار گرفت.

s2-2ntl

04544634-photo-sony-tablet-p

در این بخش 5 ویژگی جالب از محصولات سونی در گذشته که دیگر نمونه آن را مشاهده نمی کنیم را گنجاندیم. در بخش دوم 5 ویژگی دیگر را این بار از محصولات سونی اریکسون با هم مرور خواهیم کرد.