xperia-z2-so-fast-snapdragon-lte-ede25535f29eefbd6dc0ef4e16092f75-620
مصرف بالای باتری از قدیم تا به حالا همواره یکی از دغدغه های کاربران اسمارت فون های اندرویدی بوده و هست. هرچقدر که کمپانی های مختلف سعی در بهینه سازی مصرف در محصولات خود داشته باشند، باز هم در بسیاری از موارد مصرف زیادی یک اسمارت فون رضایت بخش نخواهد بود.

سونی در این بخش نشان داده که به خوبی قادر است تا مصرف انرژی در یک اسمارت فون را بهینه سازی کند. بر اساس تست های به عمل آمده از آخرین محصولات سونی همچون اکسپریا Z2 و اکسپریا T2 Ultra این محصولات با وجود بهره گیری از پردازنده های قدرتمند و صفحه نمایش های بزرگ، مصرف بسیار پایینی دارند و میتوانند شما را در این زمینه راضی نگاه داشته باشند.

اما همین مصرف کم نیز میتواند با مصرف بهینه اسمارت فون کمتر و کمتر شود. ما امروز 15 دستورالعمل کوتاه برای کاهش مصرف در اسمارت فون های اکسپریا را برای شما آموزش میدهیم. با انجام این مراحل میتوانید مصرف باتری در گوشی خود را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

توجه داشته باشید این مراحل تماما بر روی اکسپریا Z2 تست و به عمل آمده است. برخی از گزینه های زیر ممکن است بر روی دیگر مدل های اکسپریا وجود نداشته باشند.

1- روشن کردن Stamina Mode:
از مسیر زیر شما میتوانید این گزینه را در گوشی خود فعال کنید.
Settings > Power Management

2- فعال کردن Extended Stand By:
از مسیر زیر شما میتوانید این گزینه را در گوشی خود فعال کنید.
Settings > Power Management > Stamina mode
پس از فعال کردن این گزینه تمامی ارتباطات در هنگامی که گوشی شما در حالت استند بای باشد غیر فعال خواهد شد. اما شما میتوانید برخی برنامه ها را که مایل هستید همواره فعال باشند را از قسمت Apps active in standby مستثنا کنید. مثل برنامه وایبر یا فیس بوک و …

3- فعال کردن Extended usage:
از مسیر زیر شما میتوانید این گزینه را در گوشی خود فعال کنید.
Settings > Power Management > Stamina mode

4- فعال کردن حالت Low Battery mode
از مسیر زیر شما میتوانید این گزینه را در گوشی خود فعال کنید.
Settings > Power Management

5- فعال کردن حالت location Based WiFi:
از مسیر زیر شما میتوانید این گزینه را در گوشی خود فعال کنید.
Settings > Power Management
با فعال کردن این گزینه هنگامی که شما در محدوده شبکه وای فای ذخیره شده قرار میگیرید. به صورت خودکار وای فای دستگاه روشن میشود و هنگامی که از محدوده وای فای خارج میشوید وای فای به طور خودکار خاموش خواهد شد.

6- روشن کردن Queue background data:
از مسیر زیر شما میتوانید این گزینه را در گوشی خود فعال کنید.
Settings > Power Management

7- خاموش کردن X-Reality Engine:
از مسیر زیر شما میتوانید این گزینه را در گوشی خود غیر فعال کنید.
Settings > Display
هرچند که موتور X-Reality تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت تصاویر دارد اما باعث افزایش مصرف باتری تا حد زیادی خواهد شد. شما میتوانید این گزینه را غیر فعال کرده و هنگامی که قصد تماشای فیلم و یا عکس را دارید به طور موقت آن را روشن کنید.

8- غیر فعال کردن GPS:
از مسیر زیر شما میتوانید این گزینه را در گوشی خود غیر فعال کنید.
Settings > Location
این مورد یکی از بدیهی ترین موارد در صرفه جویی مصرف انرژی است که موقعیت یاب یا همان GPS تاثیر بسیار زیادی در افزایش مصرف باتری دارد. پس میتوانید آن را در مواقع غیر لزوم غیر فعال کنید.

9- غیر فعال کردن صدا ها و لرزش:
شاید این مورد زیاد به چشم نیاید، اما شما میتوانید با خاموش کردن صدا و لرزش مصرف باتری را کاهش دهید. البته لزومی ندارد که شما صدای تماس یا لرزش هنگام تماس را غیر فعال کنید. منظور ما غیر فعال کردن صدا و لرزش در مواردی هنگام لمس صفحه و تایپ کردن و … هست. تمامی موارد در تنظیمات صدا قابل فعال و غیر فعال سازی است.

10- غیر فعال کردن Animation scales:
این گزینه نیز میتواند تا حد زیادی مصرف باتری را کاهش دهد. برای غیر فعال کردن این گزینه شما ابتدا از مسیر Setting/about phone هفت بار بر روی بیلد نامبر گوشی خود کلیک کنید تا گزینه ای به نام Developer Options در صفحه اصلی تنظیمات ظاهر شود. سپس با ورود به تنظیمات بخش Developer Options میتوانید انیمیشن ها را غیر فعال کنید.

11- غیر فعال کردن همگام سازی ها (Sync)
غیر فعال کردن همگام سازی های اتوماتیک (Auto Sync) تاثیر زیادی در کاهش مصرف باتری دارند. این موارد تماما در گزینه Account در تنظیمات شما قابل مشاهده است.

12- کاهش نور تصویر:
قطعا بیشترین مصرف باتری توسط صفحه نمایش صورت میگیرد. پس راحتترین روش برای بهبود مصرف کاهش نور صفحه نمایش است. از تنظیمات صفحه نمایش شما قادر به تغییر نور صفحه نمایش خواهید بود.

13- استفاده از تسک منیجر:
تسک منیجر ها و یا به عبارتی تسک کیلر ها وظیفه بستن برنامه هایی که در پس زمینه در حال اجرا هستند را بر عهده میگیرند. استفاده از چنین ابزارهایی میتواند تاثیر زیادی در کاهش مصرف باتری داشته باشد.

14- ویجت ها:
شاید این نکته هم برای شما جالب باشد که ویجت ها نیز در افزایش مصرف باتری تاثیر دارند. پس حدالامکان سعی کنید از ویجت های غیر ضروری استفاده نکنید.

15- حذف یا غیر فعال کردن برنامه های اضافی:
اما این مورد را میتوان یکی از مهمترین موارد در بهینه سازی مصرف باتری محسوب کرد. شاید شما نیز هنگام خریداری یک اسمارت فون اکسپریا با انبوهی از برنامه هایی که به صورت پیش فرض بر روی گوشی نصب هستند مواجه شدید در حالی که بسیاری از آنها هرگز به کار شما نمی آیند. پس بهتر است هر چه سریعتر اقدام به حذف یا غیر فعال سازی آنها کنید.
برنامه های سیستمی معمولا قابل حذف نیستند، مگر اینکه دستگاه شما روت باشد. پس اگر دسترسی روت در گوشی خود دارید با مراجعه به مسیر زیر System/app میتوانید این برنامه ها را پاک کنید. در غیر این صورت نیز با مراجعه به مسیر Settings > Apps و با انتخاب برنامه ها گزینه Disable را بزنید تا برنامه ها غیر فعال شود.

برنامه هایی که معمولا زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرند. توجه داشته باشید غیر فعال سازی این برنامه ها اختلالی در عملکرد گوشی ایجاد نمیکند، اما ممکن است برخی از برنامه برای شما مورد استفاده روزانه قرار بگیرد. هرکدام از برنامه ها که برای شما ضروری است را غیر فعال نکنید.

Account Manager
Black Hole
Bubbles
Drive
Google lyrics extension
Google Play Newsstand
Google Search
Google+
Maps
Movie Creator (غیر فعال کردن این گزینه در اکسپریا Z2 باعث عدم کارکرد فیلم برداری Timeshift خواهد شد.)
News & Weather
Photo Analyser Service
Play Games
Podcast
SensMe slideshow
Sketch
Smart Connect (اگر از ابزارهای جانبی مثل دستبند، ساعت هوشمند و… استفاده میکنید این گزینه را غیر فعال نکنید)
Social Live
Socialife
Sony Select (برای دانلود تم های اکسپریا به این برنامه نیاز دارید)
Support
Weather Widget
Wikipedia extension
Wireless Emergency Alerts
Xperia Calender Sync
Xperia Music Likes
Xperia Socila Engine Sharing
Xperia Lounge
Xperia with Facebook
YouTube
YouTube extension
YouTube karaoke extension

 

 

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد موارد بالا تماما برای اکسپریا Z2 است. اما قریب به اتفاق گزینه های نام برده در دیگر گوشی های اکسپریا نیز موجود است. پس این آموزش را میتوانید برای دیگر مدل های اکسپریا نیز به کار بگیرید. پس از انجام مراحل بالا ما را از نتایح آن با خیر کنید.

این آموزش توسط سایت تخصصی اکسپریا گردآوری شده است. لطفا از کپی برداری آن خودداری کنید.