در کشور ما خرید و فروش گوشی های کارکرده و دست دو، به خصوص برای آنهایی که معمولا زیاد تلفن همراه خود را تغییر میدهند. امری مرسوم و متداول است. بسیاری از شما شاید ترجیح میدهید که به جای خرید یک تلفن همراه نو که معمولا افت قیمت زیادی را به دنبال دارد، یک گوشی هوشمند کارکرده بخرید.

در هنگام خرید یک تلفن هوشمندِ نو و آکبند، رعایت یک سری نکات حایز اهمیت است. اما در هنگام خرید یک تلفن هوشمند کارکرده شرایط کاملا تفاوت دارد. در هنگام خرید گوشی های کارکرده طبیعتاً باید به نکاتی توجه کنید که در هنگام خرید گوشی های نو اصلا نیازی به رعایت آنها نیست.

شاید بسیاری از شما در هنگام خرید یک تلفن هوشمند کارکرده از اتفاقاتی که ممکن است در آینده برای دستگاه پدید آید میترسید. و یا اصلا به خاطر پیشگیری از اتفاقات احتمالی هیچگاه سراغ خرید گوشی های کارکرده نمیروید. به هر حال امروز تصمیم داریم تا 5 نکته بسیار مهم و اساسی که در هنگام خرید گوشی هوشمند کارکرده باید به آن توجه شود را ذکر کنیم. قطعا رعایت این نکات میتواند خرید گوشی های کارکرده را همانند تلفن های نو برای شما مطمئن سازد.


1- سلامت فیزیکی دستگاه
سلامت فیزیکی را میتوان به دو دسته تقسیم کرد. یک سلامت ظاهری و دو سلامت سخت افزار و باطن. اولین نکته در هنگام خرید یک گوشی هوشمند بررسی ظاهر آن است. عدم ضرب دیدگی، خط و خش، رنگ پریدگی و … از نکات قابل توجه در هنگام خرید یک گوشی هوشمند کارکرده به حساب می آید.

علاوه بر سلامت ظاهری، بررسی سخت افزار نیز بسیار اهمیت دارد. در گوشی های سونی میتوانید با شماره گیری کد *#*#7378423#*#* از طریق سرویس منو، قسمت های مختلف دستگاه مثل تاچ، دوربین، سنسورها و … را تست کنید. از کار افتادگی یکی از قطعات سخت افزاری شاید در بدو اول به چشم نیاید اما در ادامه میتواند استفاده درست از یک گوشی هوشمند را دچار اختلال کند. حتی میتوانید از فروشنده اجازه نصب برنامه های تست سخت افزار مثل بنچمارک AnTuTu را بگیرید و توسط آنها سخت افزار دستگاه را مورد آزمایش قرار دهید.


2- عمر دستگاه
تلفن های همراه هم مثل هر وسیله دیگری عمر مفیدی دارند که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد. طبیعتاً کیفیت یک گوشی هوشمند که 2 سال از عمر آن میگذرد با یک گوشی که تنها 2 ماه کار کرده قابل مقایسه نیست. در گوشی های سونی تاریخ تولید دستگاه بر روی یک برچسب ثبت شده است. هر چند که این تاریخ مربوط به خروج دستگاه از خط تولید است و به منزله زمان خرید دستگاه نیست اما میتوان روی آن به عنوان تاریخی که تا حدودی به زمان عرضه و فروش نزدیک است حساب باز کرد. تاریخ ثبت شده در گوشی های سونی به صورت یک عدد مثل 15W43 است. دو رقم اول سال تولید و دو رقم آخر هفته تولید محصول است. به طور مثال در عکس زیر این محصول در هفته چهل و سوم سال 2015 به تولید رسیده است.


3- عدم تعمیر یا تعویض قطعات و لوازم جانبی
یکی از نکاتی که در هنگام خرید گوشی های کارکرده به شدت باید مورد توجه قرار بگیرد، عدم تعمیر سخت افزاری است. گوشی هایی که حداقل یک بار باز شده باشند تا حدی قابل شناسایی است. حتی اگر شما در تشخیص این گوشی ها تبحر ندارید، میتوانید از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. باز شدن دستگاه به خصوص برای مدل های مقاوم در برابر آب یک نکته منفی است. حالا بماند که این باز شدن به چه منظور بوده و چه قطعاتی در درون دستگاه تعویض شدند.

علاوه بر خود دستگاه، به لوازم جانبی موجود در جعبه و حتی اصل بودن خود جعبه نیز توجه داشته باشید. بررسی کد IMEI دستگاه از طریق شماره گیری #06#* و تطبیق آن با کد موجود بر روی جعبه از نکاتی است که چه در هنگام خرید گوشی نو و چه در هنگام خرید گوشی کارکرده باید مورد توجه قرار بگیرد. ترجیحا سعی کنید لوازم جانبی موجود در جعبه به خصوص شارژر تغییر نداشته و حتما اصل باشند.


4- شناخت شخصیت فروشنده
یک اصطلاح رایج در خرید لوازم کارکرده مثل خودرو زیاد به کار گرفته میشود. “خرید از دست…” به این معنا که فروشنده همان کسی است که مصرف کننده قبلی دستگاه بوده و او را میشناسید. ما خرید گوشی هوشمند کارکرده از مغازه ها را به شما توصیه نمیکنیم. چرا که شما نمیدانید مصرف کننده قبلی دستگاه چه کسی بوده و چگونه با گوشی رفتار کرده است. طبیعتاً کسی که استفاده او از تلفن همراه فقط در حد برقراری تماس و ارسال پیامک باشد، با کسی که هر روز چند ساعت با گوشی بازی میکند قابل مقایسه نیست. فعالیت های سنگین مثل بازی در طولانی مدت در تضعیف قدرت سخت افزاری و پردازنده تاثیرگذار است. ما توصیه میکنیم فروشنده را بشناسید و بدانید که چگونه با گوشی هوشمندی که قصد خرید آن را دارید رفتار کرده است. پس همان ضرب المثل معروف در خرید خودرو که میگویند: “این خودرو دست یک خانم دکتر بوده…” شما هم به دنبال یک گوشی هوشمندی باشید که دست یک خانم دکتر بوده و فقط با همسر خود تماس میگرفت.


5- توجه به قیمت
آخرین نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد قیمت گوشی است. البته بحث قیمت گوشی های کارکرده بسیار وسیع است که ما سعی میکنیم در آینده به صورت مفصل در خصوص قیمت هر یک از گوشی های کارکرده در بازار توضیحاتی ارائه کنیم. اما در این بحث چند نکته حایز اهمیت است که باید به آن توجه شود.

قیمت گوشی های کارکرده به تمامی عوامل بالا و نیز قیمت همان گوشی در بازار به صورت آکبند بستگی دارد. به صورت عرفی معمولا گوشی های کارکرده حدود 60 تا 70 درصد قیمت نو ارزش دارند. اما این قیمت به صورت ثابت نیست و گاهی کمتر و گاهی بیشتر قیمت گذاری میشوند. اول باید ببینیم این دستگاه که قصد خریدش را داریم در بازار موجود است یا خیر؟ بعضی گوشی ها کمتر در بازار به صورت نو یافت میشوند. با توجه به عدم موجودی آکبند این دستگاه ها در بازار، ارزش مدل های کارکرده تاحدودی بالا میرود. به طور مثال آخرین قیمت اکسپریا Z2 در بازار ایران حدود 900 هزار تومان بود و قیمت فعلی اکسپریا XA نیز حدود 900 هزار تومان است. اما اگر یک گوشی اکسپریا Z2 در حد نو و تمیز پیدا کنید که کسی قصد فروش آن را دارد، حتی پرداخت مبلغ 750 هزار تومان هم ارزش مند است. در حالی که برای اکسپریا XA حدود 600 تا 650 هزار تومان برای یک مدل کارکرده با عمر چند ماهه متناسب است.

پس قیمت گوشی های کارکرده چندان ثابت نیستند و به عوامل مختلفی بستگی دارند. به صورت کلی باید ببینیم اختلاف قیمت کارکرده با نو تا چه حدی است و ارزش دارد که ما برای پرداخت فلان قیمت کمتر، قید خرید یک گوشی نو را بزنیم؟

این پنج عامل که در بالا گفته شد مهمترین عواملی است که در هنگام خرید یک گوشی هوشمند کارکرده باید به آن توجه شود. البته عوامل دیگری هستند که میتوانیم آنها را در فهرست بالا جای دهیم. مثل اینکه چه لوازم جانبی مثل کیف یا برچسب و … در کنار دستگاه به ما واگذار میشود و یا در مقابل ممکن است برای بعضی از شما برخی از ویژگی های بالا مثل سلامت ظاهری چندان اهمیت نداشته باشد.