در سال های اخیر، دستگاه های اندرویدی آنقدر در زندگی ما نفوذ داشتند که تا حد زیادی ما را از کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ ها بی نیاز کردند. ارتقای سخت افزار دستگاه های اندرویدی نیز امری انکار ناپذیر است که در سال های اخیر آن را مشاهده کرده ایم.

با وجود رشد سخت افزار و اینکه دستگاه های اندرویدی معمولاً در زمان خرید و استفاده های اولیه سرعت بالایی دارند اما با گذشت زمان گاهاً کندی و افت سرعت گریبان آنها را میگیرد. کندی دستگاه های اندرویدی بعد از گذشت مدت زمانی خاص، شاید غیر قابل اجتناب باشد اما غیر قابل مهار نیست.

اگر شما هم با مشکل کندی گوشی یا تبلت اندرویدی خود مواجه شدید نگران نباشید. در این مقاله نگاهی می اندازیم به دلایل این اتفاق و راه حل های موجود برای آن که بتوانید با کمک آن این مشکل آزار دهنده را به دست فراموشی بسپرید.


1- شناسایی مشکل

اولین قدم در حل مشکل، شناسایی آن است. آیا مشکل از یک اپ است؟ مشکل از چند اپ است یا مشکل سیستمی است؟ اپ Trepn Profiler که به وسیله ی کمپانی کوالکام منتشر شده است، مقدار مصرف دستگاه از منابع سخت افزاری را به شما اطلاع می دهد. این منابع شامل: CPU، ترافیک در حال استفاده از اینترنت، GPU و RAM می باشد.

این اپ همچنین، شامل حالت های مختلف سیستمی برای نمایش اطلاعات گردآوری شده می باشد. با استفاده از آن می توانید اطلاعات موجود از دستگاه خود را بررسی کنید، عملکرد اپ های مختلف را کنترل کنید و سپس به مراحل بعدی حل مشکل فکر کنید. برای دانلود این اپ از پلی استور اینجا کلیک کنید.


2- مقداری از فضای دستگاه خود را آزاد کنید

همه ی عکس هایی که بروی دستگاه خود دارید و همه ی اپ هایی که بروی آن نصب کرده اید می توانند باعث بروز مشکلاتی در عملکرد دستگاه شما شوند. درصورتی که مشکل دستگاه شما ناشی از نصب اپ های زیاد و حافظه ی کم باشد، با انجام این کار مشکل برطرف خواهد شد.

با مراجعه به منوی تنظیمات دستگاه و بخش Storage موجود در آن می توانید مقداری فضای آزاد دستگاه خود را ببینید و همچنین ببینید که فضای اشغال شده در دستگاهتان بیشتر مربوط به کدامیک از بخش ها هستند. با استفاده از این بخش می توانید با لمس نام اپ موردنظر، آن را به سادگی از دستگاهتان پاک کنید.پیشنهاد می کنیم با استفاده از همین قسمت تمامی اپ هایی که به آن ها نیاز ندارید را از دستگاه پاک کنید.

البته راه های دیگری هم برای آزاد کردن حافظه وجود دارد. فایل هایی که با استفاده از گوشی یا تبلت خود دانلود کرده اید ممکن است پس از گذشت چند وقت هنوز در حافظه دستگاه باشند. برای پاک کردن این فایل ها در بخش Storage، بخش Downloads را لمس کنید و سپس فایل هایی که قصد پاک کردن آن ها را دارید انتخاب و آن ها را پاک کنید.

بسیاری از اپ هایی که بروی دستگاه خود نصب می کنید، برای عملکرد سریع تر در حافظه ی دستگاه فایل های Cache ایجاد می کنند. پاک کردن این گونه فایل ها ممکن است در کارایی این اپ ها تاثیر بگذارد ولی اگر با کمبود حافظه روبرو هستید، پاک کردن کش اپ ها می تواند بسیار موثر باشد. با لمس هر اپ در بخش Storage گزینه ای به نام Clear cached data وجود دارد که با استفاده از آن می توانید کش اپ موردنظر را پاک کنید.

فایل های دیگری که می توان با پاک کردن آن ها فضای دستگاه را آزاد کرد، فایل های Miscellaneous هستند. برای پاک کردن این گونه فایل ها می توان تیک کنار هریک از آن ها را علامت گذاری کرد. فایل هایی شامل: بکاپ ها، فایل های دریافت شده با بلوتوث، فایل های پلی لیست ها و… در این لیست جای میگیرند. با استفاده از بخش Available space نیز می توانید مقدار فضای آزاد را مشاهده کنید.
همچنین، می توانید اپ هایی که بصورت پیش فرض در دستگاهتان نصب می شود را غیرفعال کنید. درصورتی که دستگاه خود را روت کرده اید، امکان پاک کردن آن ها را نیز دارید. با مراجعه به بخش Apps دستگاه می توانید هر اپی را که نیاز ندارید، Disable کنید تا از اجرای آن در پس زمینه جلوگیری شود.


3- توجه به ویجت ها

همه ی ویجت هایی که بروی صفحه ی دستگاه هستند ممکن است مفید باشند ولی این ویجت ها مقدار قابل توجهی از منابع دستگاه را به خود اختصاص می دهند.

اگر هر ویجتی بروی دستگاه شما وجود دارد که از آن استفاده نمیکنید، پیشنهاد ما پاک کردن آن است. وجود این ویجت ها برای دستگاه ضرری ندارد ولی می توانند موجب کندی دستگاه شوند.


4- غیرفعال کردن انیمیشن ها و امکانات اضافه ی غیر ضروری

بسته به لانچری که استفاده می کنید، هر لانچری تعداد انیمیشن و افکت ویژه دارد که اجرا می شوند که به نظر بسیار زیبا به نظر میرسند و می توانند باعث کند شدن دستگاه نیز بشوند. در تنظیمات لانچر خود می توانید هر نوع مورد اضافی موجود را غیرفعال کنید.


5- بستن اپ ها و آزادسازی RAM

قابلیت Multi-tasking امکان جابجایی آسان میان اپ های مختلف را برای شما فراهم می کند. ولی علاوه بر آن، این قابلیت می تواند تاثیراتی هم بر عملکرد دستگاه شما داشته باشد. با استفاده از این قابلیت شما می توانید تمامی اپ هایی که دیگر به اجرای آن ها نیاز ندارید را از اجرای آن ها در پس زمینه ی سیستم عامل جلوگیری کنید.

با مراجعه به بخش Settings و پس از آن Apps و انتخاب تب Running می توانید همه ی اپ های درحال اجرای خود را ببینید و آن ها را درصورت نیاز ببندید.


6- ریستارت کردن دستگاه
راه حلی ساده و سریع برای بهبود سرعت عملکرد دستگاه، ریستارت کردن آن است. انجام این کار می تواند کش موقت موجود در سیستم را پاک کنید و از اجرای دستورهای غیرضروری جلوگیری کند و باعث افزایش سرعت دستگاه شود. برای این کار تنها کافیست دکمه پاور دستگاه خود را نگه دارید و Restart را انتخاب کنید.


7- بررسی عمیق تر

با مراجعه به بخش Battery از منوی Settings می توانید اپ هایی که مصرف باتری بالایی دارند را نیز شناسایی کنید. همچنین، با مراجعه به بخش Apps از منوی Settings نیز می توانید نظارت کاملی بر مصرف RAM دستگاه خود داشته باشید. امکانات بیشتری نیز در بخش Process Stats در بخش Developer Options وجود دارد که البته برای استفاده از آن باید پیش از این قابلیت Developer Options را فعال کرده باشید. برای فعال کردن آن می توانید به Settings، بخش About Phone بروید و هفت بار بروی Build Number ضربه بزنید تا این قابلیت برای شما فعال شود.

منبع: