:
دسترسی سریع
 • Guest
:

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: سونی چگونه گوشی های هوشمند ضدآب خود را تعمیر می کند؟

 1. #1
  مدیر بازنشسته
  Nima Alami آواتار ها

  تاریخ عضویت
  _November_2013
  محل سکونت
  گیلان
  سن
  28
  نوشته ها
  2,386
  ميانگين پست در روز
  1.00
  مدل رام
  RXSW Marshmallow Edition
  Xperia-Z3-Dual Android6.0
  تشکر
  4,203
  3,191 تشکر در 1,801 پست
  میانگین حضور
  3 دقيقه 27 ثانيه

  Title Icon سونی چگونه گوشی های هوشمند ضدآب خود را تعمیر می کند؟

  گوشی های ضد آب سونی از آخرین تکنولوژی های موجود بهره می برند، به خوبی جلوی ورود آب به دستگاه را می گیرند؛ اما اگر از آب صدمه ببینند و احتیاج به تعمیر شدن داشته باشند چگونه بفهمیم که این ویژگی ضد آب بودن است که از بین رفته؟ چگونه آن را به خوبی بدون از بین بردن کارایی ضد آب بودن گوشی تعمیر میکنند؟

  از زمانی که بخش موبایل سونی در سال 2012 شروع به کار کرده، تعداد زیادی گوشی های ضد آب و ضد گردوغبار هم تولید کرده است، مثل Sony Xperia Z،Sony Xperia ZR و Xperia Z Ultra. این گوشی های سونی دارای گواهی مقاومت در برابر آب با استاندارد بالا هستند، مخصوصاً Sony Xperia Z Ultra که تست IP58 را با موفقیت پشت سر گذاشت و نشان داد که تا بیشتر از یک متر زیر آب هم به خوبی دوام می آورد.


  به لطف توضیحات مفصل مرکز تعمیرات موبایل سونی در تایوان، راز تعمیر گوشی های ضد آب مشخص شده. وقتی بخش های تعمیرات موبایل سونی یک گوشی ضد آب که به خاطر تماس با آب صدمه دیده را دریافت می کنند ابتدا اجزای آسیب دیده را تشخیص می دهند تا متوجه شوند علت این مشکلات استفاده ی نادرست شخص از گوشی بوده است یا خیر. آن ها سه فرآیند بررسی را برای هر گوشی انجام می دهند: برچسب رطوبت را بررسی می کنند، گوشی را برای یافتن منافذ اضافی که آب بتواند از آن ها وارد شود بررسی می کنند، گوشی را برای پیدا کردن اثرات اکسایش باز و بررسی می کنند.


  بررسی برچسب رطوبت

  این اولین قدم برای فهمیدن این موضوع است که آیا گوشی خیس می شود یا خیر. در طراحی گوشی های ضد آب سونی از برچسب های رطوبت استفاده می شود. وقتی پوشش سوراخ ضدآب را باز کنید، می توانید کاغذ رطوبت را ببینید. اگر رنگ این کاغذ عوض شده باشد یعنی گوشی شما خیس است.


  مشاهده ی نتایج تست تنگی منافذ هوا

  تست تنگی منافذ هوا برای بررسی مقاوم بودن گوشی در برابر آب انجام می شود. در این تست گوشی با یک گیره به تجهیزات تست متصل می شود.

  وضعیت تنگی منافذ هوا در کامپیوتر نمایش داده میشود که شامل نتایج وضعیت پمپاژ هوا است.

  اگر نتایج این تست خوب باشد به معنی این است که گوشی هنوز قابلیت ضد آب بودن خود را داراست.

  اگر گوشی تست تنگی منافذ هوا را با موفقیت پشت سر نگذارد کامپیوتر سطح قرمزی را نشان می دهد.
  گوشی های ضد آب سونی با یک سوراخ ساخته می شوند که برای برسی ضد آب بودن گوشی با ابزار خاص استفاده می شود. در شرایطی که این سوراخ بسته باشد، اگر گوشی تست تنگی منافذ را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد اما برچسب رطوبت رنگ جدیدی به خود گرفته یا برد گوشی خیس شده باشد، خیس شدنش یک علت انسانی دارد و به استفاده ی نادرست مربوط می شود.


  باز کردن گوشی برای بررسی

  کارکنان بخش تعمیرات به کمک ابزار پیچیده و مخصوص گوشی را باز و بررسی می کنند تا محل ورود و رد اکسایش با آب را در برد گوشی بیابند.
  کل پروسه ی تعمیر باید در محیطی با وضعیت ثابت و تمیز انجام شود تا از ورود گردوغبار به گوشی و دستگاه ها جلوگیری شود؛ بنابراین افراد از لباس ها و دستبند ضد الکتریسیته ساکن استفاده می کنند (این دست بندها از جمع شدن الکتریسیته ی ساکن در بدن شخصی که با وسایل الکتریکی حساس کار می کند و تخلیه الکترواستاتیکی یا ESD، electrostatic discharge جلوگیری می کنند) تا پروسه ی تعمیر در محیطی کاملاً تمیز و ضد آب انجام شود.  تمام عوامل دخیل و مربوط در طول پروسه ی بازرسی، تعمیر و نگهداری باید در وضعیت ثابت باشند.
  تمام ساختمان های سونی یعنی خود کارخانه یا مرکزهای تعمیرات سونی در تایوان، دارای میز کار های حرفه ای مخصوص تعمیرات گوشی هستند که تکنسین ها را قادر می سازد بدون وارد آوردن خللی به کارایی ضدآب بودن، گوشی را تعمیر کنند. در پروسه های بررسی گوشی برای خرابی ضد آب بودن، اگر کارکنان خبره تأیید کنند که دستگاه سونی از تماس با آب صدمه دیده، گوشی خیس را برای انجام تعمیرات باز می کنند. تمام این پروسه با دوربین فیلم برداری شده و تمام اطلاعات گزارش ها عکس ها و فیلم های مربوطه در آرشیو نگهداری می شود.
  این گوشی های ضدآب دستگاه های اختصاصی هستند و صفحه نمایش LCD و صفحه ی لمسی آن ها که اطلاعات آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می کند، خیلی محکم به هم مونتاژ شده اند تا گوشی به ظاهر فوق باریک دسترسی پیدا کند. برای تعمیر گوشی، تکنیسین های تعمیرات باید از وسایل و ابزار دقیق برای باز کردن و مونتاژ دوباره ی گوشی استفاده کنند.


  این یک ابزار پیاده سازی دقیق در میز کار تایوانی ها است. این وسیله می تواند لایه چسبنده دوطرفه، بین صفحه ی ال سی دی و قسمت محافظ را با استفاده از دمای بالا نرم کند.  هنگام جدا کردن صفحه ال سی دی، دستگاه حرفه ای جداسازی به صفحه گوشی و ضد آب بودن آن آسیبی نمی رساند.

  در مدت زمان کوتاه صفحه ی گوشی سونی با موفقیت جدا شده است.


  تکنسین تعمیر باید کابل خم شو را با دقت جدا کند، چراکه بسیار شکننده و ظریف است.  سپس صفحه ی ال سی دی و قسمت های محافظ را از دستگاه جداکننده بیرون می آورند. صفحه ی ال سی دی و برد گوشی موبایل سونی به طور کامل از هم جدا می شوند.
  بعد از پایان جداسازی متصدیان تعمیرات و نگهداری باید گوشی را با نوار ضد آب جدیدی مونتاژ کنند.


  این نوار باید با دقت و فشار مشخصی به برد گوشی متصل شود.
  در شرایط عادی تکنسین ها باید مطابق رویه تولید کارخانه، تست تنگی منافذ هوا را قبل از باز کردن گوشی و بعد مونتاژ دوباره ی آن انجام دهند. تمام این اعمال برای اطمینان صددرصدی از مقاومت گوشی در برابر آب انجام می شود. در آخرین مرحله از مونتاژ، گوشی های ضد آب سونی سری اکسپریا باید از تعدادی تست فشار دیگر هم بگذرند تا از بهترین حالت مقاومت آن ها در برابر آب اطمینان حاصل شود. پروسه ی این تست دقیقاً مثل کارخانه اش است و توسط کارکنان مشخصی برای تضمین توانایی ضد آب بودن آن ها انجام میشود.  وصل کردن سیم خم شوی حساس صفحه.

  کپسوله سازی گوشی با ابزار خاص قالبی.

  از ابزار دقیق برای مونتاژ صفحه گوشی استفاده میشود.
  قطعات گوشی هوشمند را در صفحه های فلزی قرار می دهند و سپس آن ها را در دستگاه ورقه ورقه سازی قرار می دهند، سپس گوشی برای رسیدن به ظاهری فوق باریک به همراه قابلیت ضد آب بودن فشرده می شود.
  بنا به گزارش های بخش خدمات مشتریان، بیشترین علت خرابی گوشی مربوط به آب، در درست بسته نشدن سوراخ ضد آب گوشی ریشه دارد. در این حالت گوشی خیس می شود، اما می تواند تست تنگی منافذ هوا را با موفقیت پشت سر بگذارد. مثل تغییر رنگ کاغذ رطوبت که علتش می تواند خیس نبودن گوشی هم باشد. شاید علت آن رطوبت هوا یا تحمل آب از روی پوشش سوراخ هم باشد؛ بنابراین وقتی کاربران می خواند از گوشی ضد آب، زیر آب استفاده کنند باید قبل از آن مطمئن شوند که سوراخ فشار هوا کاملاً بسته شده باشد.


  منبع : farnet.ir

  9 کاربر از Nima Alami به خاطر این پست تشکر کردند.
  agent 47,behzad 007,Ehsan kulak,farshad9500gy,M.Radi,MEYSAMKIA,mms6430,Saeed Qasemi,Soul-Taker

 • #2
  کاربر فعال
  kingklaus آواتار ها

  تاریخ عضویت
  _May_2015
  نوشته ها
  110
  ميانگين پست در روز
  0.06
  Xperia-Z2 Android5.1
  تشکر
  15
  9 تشکر در 9 پست
  میانگین حضور
  6 ثانيه

  Title Icon

  جالب بود
  تشکر شده توسط :
  MEYSAMKIA

 • کلمات کلیدی این موضوع

  مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •