:
دسترسی سریع
  • Guest
:

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: تاپیک جامع پرسش و پاسخ در مورد تنظیمات و حالت های مختلف Governor و Scheduler برای بوت لودر باز و بسته

ناظم انجمن
    Sajad Askari آواتار ها

ميانگين پست در روز
    5.49
    مدل رام
    Stock Nougat 7.0 Build 376
    Xperia-Z5-Premium-dual Android7.0
    14,620 تشکر در 7,991 پست
    میانگین حضور
    13 دقيقه 16 ثانيه

Cool تاپیک جامع پرسش و پاسخ در مورد تنظیمات و حالت های مختلف Governor و Scheduler برای بوت لودر باز و بسته

درود و سلام

این آموزش دو منظوره هست به این معنا که هم برای کسانی که از کرنل استوک استفاده میکنن هم برای کسانی که از کرنل های کاستوم استفاده میکنن.

با تنظیم گاورنر در هر شرایط و طبق کاری که با گوشی انجام میدهید بهترین شرایط گوشی رو تجربه میکنید.

Governor چيست؟

در لغت به معني فرماندار و به اصطلاح در كرنل به معني تنظيم كننده ي نوع فعاليت CPU بر حسب فركانس ان است.

Governor فرمانده و تصميم گيرنده در مورد زمان ، مقدار و ميزان ِ فعال بودن CPU در فركانس هايي هست

كه باز هم Gov
    ernor به اين سخت افزار دستور داده است.

گاورنر هايي كه تعريف خواهند شد:

1. OnDemand
    2. OnDemandX
    3. Performance
    4. Powersave
    5. Conservative
    6. Userspace
    7. Min Max
    8. Interactive
    9. InteractiveX
    10. Smartass
    11. SmartassV2

البته برای کرنل های استوک فقط تعداد محدودی از این گاورنر ها قابل دسترسی هستن.

یک عدد اسمارتفون روت شده با کرنل استوک یا کاستوم حالا کاستوم باشه چه بهتر.
    نرم افزار مدیریت کرنل پیشنهاد من Kernel Adiutor

دانلود Kernel Adiutor:

1.بعد از نصب نرم افزار Kernel Adiutor و دادن دسترسی روت اولین کاری که میکنید برای بهبود مصرف باتری وارد قسمت CPU شید
    Cpu Maximum Frequency رو بسته به نوع استفاده شما از 1728 تا 2265 میتونید قرار بدید و Cpu Minimum Frequency رو روی 300 قرار بدین.

برای تنظیم Scheduler طبق تجربه خودم
    وارد قسمت I/O Scheduler شید حالا Scheduler حافظه داخلی و کارت حافظه رو روی Dead line قرار بدید و read-ahead رو
    روی 2048 بزارید

نکته:کرنل های استوک دارای تعداد گاورنر کمتری نسبت به کرنل های کاستوم می باشند

OnDemand Governor.1
    طبق اين حالت فركانس CPU بر روي بالاترين ميزان ِ تنظيم شده توسط كاربر قرار گرفته، مرحله به مرحله كم شده تا به پايين ترين حد ممكن براي انجام فرامين داده شده برسد.

اين گاورنر به دليل سادگي ، رابط كاربري عالي ، پايداري در عملكرد در انواع تست ها و تاكيد بر فركانس بالاي CPU تقريبا بر روي همه ي كرنل ها به صورت پيش فرض و استوك در نظر گرفته ميشود اما فركانس بالا با افزايش نسبي مصرف شارژ ، خود ميتواند به عنوان يك نكته ي منفي،ِ در نظر گرفته شود

در اخر بايد مد نظر داشته باشيد كه در اين حالت بعد از تغيير در حالت اجراي برنامه فعلي براي مثال Multi tasking دوباره CPU از فركانس حداقلي به ماكزيمم فركانس خود بر ميگردد كه مسلما تاثير خيلي زيادي بر مصرف باتري دارد اما نميشود از سبكي و رواني ِ ايجاد شده در اين حالت به سادگي گذشت.

2. OndemandX
    در اين حالت مقداري بر روي مصرف باتري كار شده است. زماني كه اسكرين خاموش باشد ماكزيمم فركانس CPU بر روي 500mhz تنظيم ميشود. طبق تجربه و تست ها اين گاورنر همرا با SIO I/O scheduler كاربري بهتري دارد.

3. Performance Governor
    اين حالت CPU را در ماكزيمم فركانس ممكن تنظيم ميكند. شايد ماكزيمم فركانس براي هر فعاليت ايده اي بي نهايت مبتديانه به نظر برسد ولي مسلما تاثير بيسيار زيادي در پردازش اطلاعات دارد.

4. Powersave Governor
    اين گاورنر برعكس ِ حالت قبل، CPU را بر روي حداقل فركانس تنظيم شده قرار ميدهد

5. Conservative Governor
    فركانس بر روي حداقل ميزان ِ تنظيم شده توسط كاربر قرار ميگيرد. بسته به حجم اطلاعات وارد شده به CPU و برنامه / برنامه هاي باز شده ميزان فركانس را افزايش ميدهد . شايد بتوان گفت كه Conservative Governor تاثير مثبتي بر روي ميزان مصرف باتري دارد.

به زبان ديگر براي دركي بهتر از عملكرد ،اين حالت را ميتوان Conservative به OnDemand كند شده يا برعكس معني كرد

6. Userspace Governor
    با كاربر اجازه ميدهد كه براي هر برنامه، جداگانه يك مقدار فركانس CPU تعريف كند.

7. Min Max
    اين حالت فقط بر روي حداقل و حداكثر فركانس براي اجراي يك برنامه تاكيد ميكند. هيچ فركانس متوسطي براي اجراي يك برنامه تعريف نشده است.

8. Interactive Governor
    شايد بتوان اين حالت را فرزند Ondemand ناميد.
    نقطه ي اغازين در تفاوت اين دو :Interactive پاسخ سريعتري به تغيير فركانس CPU نسبت حجم داده ي وارد شده به ان ميدهد

با يك مثال به شرح اين حالت ميپردازيم:
    فرض ميكنيم برنامه ي X اجرا شده و از حداكثر فركانس CPU استفاده ميكند. در Ondemand بعد از اجراي برنامه ي ديگر فركانس دوباره از حالت حداقلي به حداكثري تبديل ميشود ما در اين حالت سازنده ي كرنل تايمري در نظر گرفته كه تا مدتي فركانس را بر روي ميزان حداكثري ِ خود براي اجراي برنامه ي بعدي نگه ميدارد. اين ثبات تاثير ِ نسبتا مثبتي بر مصرف باتري دارد.

اگرچه نظر هاي مختلفي براي اين حالت وجود دارد
    - به عقيده ي بعضي از افراد حداكثر بودن ِ فركانس CPU براي مدت زمان ِ زياد، مصرف ِ باتري را بيشتر ميكند اما چيزي كه مشخص است تاثير مثبتي بر سرعت و رواني ِ اجراي برنامه ها ي مختلف به صورت همزمان دارد

توجه كنيد كه روشن كردن اسكرين مسلما باعث اجرا شدن بعضي از برنامه > افزاش فركانس CPU به ماكزيمم حالت > و ماندگاري در اين فركانس ِ حداكثري براي مدت زمان ِ تعيين شده ميشود ( در بالا بحث شد)

9. InteractiveX Governor
    اين حالت مانند OndemandX براي بهبود ِ نسبي ِ مصرف باتري بر ميزان فركانس حداقلي در هنگام خاموش بودن ِ اسكرين تاكيد شده است

10. Smartass
    اين گاورنر تركيبي از Interactive و حالت MinMax است . با تاكيد ِ بيشتر بر ماندگاري روي ِ فركانس حداقلي.
    براي مثال اگر حداقل حداكثر فراكانس 352 و1500 باشد اين گاورنر در زمان خاموشي ِ گوشي فركانس را بر روي ميزان حداقلي ققل ميكند پس نيازي به يك پروفايل جداگانه ( منظور نوشتن ِ كد هاي جداگانه ) براي Sleep نيست

11. SmartassV2
    تاكيد ِ اصلي ِ اين گاورنر بر " فركانس ايده ال " است. اين حالت فركانس هاي ايده ال ِ متفاوتي براي روشن يا خاموش بودن ِ اسكرين دارد ، براي اسكرين خاموش، به سرعت فركانس را بر روي حداقلي تنظيم ميكند و براي اسكرين روشن، به سرعت فركانس را بر روي حالت ايده ال ِ تعريف شده فيكس ميكند .
    - بر عكس Smartass V1 هيچ محدوديتي براي ميزان فركانس صفحه خاموش ندارد.
    در كل تركيبي از عملكرد ِ بالا و مصرف باتري ايجاد خواهد كرد.

منبع: موبایلستان-استارتر Karo
    11 کاربر از Sajad Askari به خاطر این پست تشکر کردند.
    Aliover,™EHSAN,demonio98,hemn7,HyDrA,lucas.mr,Mahan,MHN.1515,mms6430,MoSi M,Saeed Qasemi

ناظم انجمن
    Sajad Askari آواتار ها

ميانگين پست در روز
    5.49
    مدل رام
    14,620 تشکر در 7,991 پست
    میانگین حضور
    13 دقيقه 16 ثانيه

Title Icon توضیح در مورد Scheduler

Scheduler چيست؟

در لغت به معني تنظيم كننده ي زمان است.
    در يك سيستم عامل چند وظيفه اي بايد عاملي براي كنترل ِ ميزان زماني كه يك فرايند ميخواهد در CPU فعال باشد ، يا سرعت ِ باز و بسته شدن ِ برنامه ها و ميزان ماندگاري ِ انها بر روي RAM و ... وجود داشته باشد.

Scheduler ميتواند وظايف گوناگوني داشته باشد مانند:

• به حداقل رساندن ِ زمان جستجو بر روي مموري
    • اولويت بندي براي فرايند هاي مختلف
    • تخصيص پهناي باند مختلف براي هر برنامه بر حسب ضرورت
    • تضمين به انجام دادن ِ يك فرايند خاص در يك زمان خاص

در آینده به انواع Scheduler و کاربردشان اشاره میکنیم.
    منبع: موبایلستان-استارتر Karo

9 کاربر از Sajad Askari به خاطر این پست تشکر کردند.
    Aliover,™EHSAN,demonio98,hemn7,HyDrA,lucas.mr,Mahan,MoSi M,Saeed Qasemi

توسعه دهنده
    مدیر بخش
    Payam_Tamiji آواتار ها

ميانگين پست در روز
    1.47
    Xperia-Z5 Android7.0
    4,847 تشکر در 2,433 پست
    میانگین حضور
    4 دقيقه 36 ثانيه

Title Icon

ممنون ازتون ولی به مراتب کرنل های کاستوم قابلیت های زیادی دارند من خودم از کرنل کاستوم استفاده می کنم و به صورت پیشفرض این قابلیت ها رو داره.

ناظم انجمن
    Sajad Askari آواتار ها

ميانگين پست در روز
    5.49
    مدل رام
    14,620 تشکر در 7,991 پست
    میانگین حضور
    13 دقيقه 16 ثانيه

Title Icon

نقل قول نوشته اصلی توسط ptamigi نمایش پست ها
    ممنون ازتون ولی به مراتب کرنل های کاستوم قابلیت های زیادی دارند من خودم از کرنل کاستوم استفاده می کنم و به صورت پیشفرض این قابلیت ها رو داره.
    سلام
    بله اگه دقت کنید همین چیزی که شما گفتید رو تو پست اول نوشتم
    گفتم که کرنل های کاستوم امکان شخصی سازی به مراتب بیشتری دارن نسبت به کرنل های استوک

Sent From My Xperia Z2 😎
    تشکر شده توسط :
    HyDrA

کاربر نیمه فعال
    saeedbg آواتار ها

ميانگين پست در روز
    0.04
    15 تشکر در 15 پست
    میانگین حضور
    10 ثانيه

Title Icon

در کل برای استفاده وبگردی و در حد تلگرام و ... بهترین مورد کدومه؟ از نظر مصرف باتری همینطور کند نشد گوشی

توسعه دهنده
    مدیر بخش
    Payam_Tamiji آواتار ها

ميانگين پست در روز
    1.47
    Xperia-Z5 Android7.0
    4,847 تشکر در 2,433 پست
    میانگین حضور
    4 دقيقه 36 ثانيه

Title Icon

نقل قول نوشته اصلی توسط saeedbg نمایش پست ها
    در کل برای استفاده وبگردی و در حد تلگرام و ... بهترین مورد کدومه؟ از نظر مصرف باتری همینطور کند نشد گوشی
    من خودم گاهی اوقات رو حالت Powersave Governor استفاده می کردم چون برای وبگردی و ... نیاز به قدرت زیادی نیست و حالت معمولی هم جوابگو خواهد بود.
    3 کاربر از Payam_Tamiji به خاطر این پست تشکر کردند.
    AmIr Zad AFShar,demonio98,saeedbg

کاربر حرفه ای
    mer5ad آواتار ها

ميانگين پست در روز
    0.11
    مدل رام
    eXistenZ
    Xperia-Z3 Android6.0.1
    317 تشکر در 101 پست
    میانگین حضور
    1 دقيقه 12 ثانيه

Title Icon

عزیزان یک سوال.
    بنده Z3 دارم.
    در نرم افزار Kernel Adiutor به صورت پیشفرض، هسته دو و سه خاموشه. آیا روشن کردن دو هسته خاموش در مصرف باتری خیـــلی تاثیر داره یا کلا لزومی نداره دو هسته دیگه روشن کنیم؟
    یا برعکس! اگر من هسته چهار رو خاموش کنم و فقط از هسته اول استفاده کنم، آیا در طولانی مدت در ذخیره باتری تاثیر می ذاره یا خیر؟
    ممنون می شم اگر تجریه خودتون رو در اختیار بنده قرار بدید.

ناظم انجمن
    ™EHSAN آواتار ها

ميانگين پست در روز
    0.82
    مدل رام
    Stock Rom
    Xperia-M4-Aqua-Dual Android6.0.1
    1,466 تشکر در 904 پست
    میانگین حضور
    1 دقيقه 54 ثانيه

Title Icon

نقل قول نوشته اصلی توسط mer5ad نمایش پست ها
    عزیزان یک سوال.
    بنده Z3 دارم.
    در نرم افزار Kernel Adiutor به صورت پیشفرض، هسته دو و سه خاموشه. آیا روشن کردن دو هسته خاموش در مصرف باتری خیـــلی تاثیر داره یا کلا لزومی نداره دو هسته دیگه روشن کنیم؟
    یا برعکس! اگر من هسته چهار رو خاموش کنم و فقط از هسته اول استفاده کنم، آیا در طولانی مدت در ذخیره باتری تاثیر می ذاره یا خیر؟
    ممنون می شم اگر تجریه خودتون رو در اختیار بنده قرار بدید.
    دوست عزیز اونا همیشه غیرفعال نیستند و در هنگام نیاز گوشی فعال میشن...
    غیرفعال کردن هسته ها باعث کند شدن گوشی میشه اما تقریبا روی مصرف باتری هم تاثیر داره، اما هیچوقت دستکاریشون نکنید چون به گوشی آسیب میزنید، با استفاده از گاورنر ها بصورت خودکار تنظیم میشن

• کلمات کلیدی این موضوع