آیا دوچرخه سواری ورزش است؟
آیا دوچرخه یک نوع وسیله نقلیه می باشد؟
آیا دوچرخه سواری جزو تفریحات به حساب می آید؟
جواب تمامی پرسش های بالا میتواند مثبت باشد
چند سالی بیشتر نیست که ما در ایران شاهد ورود دوچرخه ها به جامعه به عنوان وسیله حمل و نقل و رفت و آمد هستیم. از آنجایی که دوچرخه ها همواره بر روی دوچرخ هستند و تعادل در آنها دشوار می باشد، همچنین به دلیل مقاوم نبودن سرنشینان آنها در برابر ضربه، همواره همراه با خطرات زیادی بودند.

اما امروزه شاهد آن هستیم که استفاده از دوچرخه رفته رفته بیشتر می شود و مردم گرایش بیشتری نسبت به دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه پیدا نموده اند.
دوچرخه سایز 26
دوچرخه سایز 27.5
دوچرخه سایز 29

استفاده از دوچرخه علاوه بر صرفه جویی اقتصادی باعث سلامتی و شادابی افراد نیز می شود همچنین به حفظ و نگهداری محیط زیست و جلوگیری از تخریب لایه اوزون کمک قابل توجه ای کرده است.

ما باید همواره به این نکته توجه داشته باشیم که دلیل استفاده ما از دوچرخه ها و استقبال از آنها به دلیل این بوده است که استفاده از آنها به ما کمک می کنه که بتوانیم در آینده طولانی مدت سلامتی و کیفیت زندگی خود را افزایش دهیم.

بنا به همین دلیل نیز همواره باید به چندین نکته توجه داشته باشیم و همواره آنها را به خاطر داشته و بدان عمل نماییم. با رعایت نکردن نکات ایمنی و زیرپا گذاشتن آنهادوچرخه سواری را تبدیل به تهدیدی برای سلامتی و آینده خود می نماییم. در این مقاله ما سعی داریم تا جایی که می توانیم شما را با انواع خطرات و تهدیداتی که در هنگام دوچرخه سواری با آن مواجه میشوید آگاه کنیم و نکات ایمنی را که لازم است رعایت کنید به شما یادآور شویم.

هرچند ممکن است رعایت کردن قوانین و نکات ایمنی تا حدی برای کسانی که میخواهند از دوچرخه استفاده کنند سخت و دشوار باشد اما همواره باید به یاد داشته باشیم که این قوانین ضامن سلامتی ما هستند.

نکته اول استفاده از کلاه ایمنی


ما همواره باید به یاد داشته باشیم که کلاه ایمنی چه در دوچرخه های پدالی چه در دوچرخه های برقی که دارای سرعت بیشتری نسبت به چرخ های پدالی میباشند دارای اهمیت بسیار زیادی هستند. همانطوری که می دانیم از کلاه ایمنی برای جلوگیری از فشار و صدمات ناشی از تصادفات یا زمین خوردن احتمالی استفاده می شود.

کلاه ایمنی تنها وسیله ای است که می تواند از ضربه های شدید تصادفات را در امان نگاه دارد بنابراین در هنگام سوار شدن به دوچرخه حتما نیازمند کلاه ایمنی می باشیم هر چند که استفاده از کلاه ایمنی برای دوچرخه سواران همواره همراه با هزینه های زیادی می باشد اما این هزینه ها در مقایسه با امنیت و سلامتی که به شما هدیه می دهد هیچ به حساب نمی آید.

استفاده از راه ها و علائمی که باعث دیده شدن شما می شود


یکی از خطراتی که همواره دوچرخه سوار ها را در جاده های شهری و حتی خارج شهر تهدید می نماید خطردیده نشدن توسط وسیلههای نقلیه بزرگ تر می باشد به دلیل اینکه سایز دوچرخه ها بسیار کوچک می باشند به راحتی میتوانند در نقطه کور یک وسیله نقلیه قرار بگیرند و همین امر ممکن است باعث اتفاق ناگواری بشود. بیشتر بخوانید

یک دوچرخه سوار که در شب حرکت می کند، همواره باید دارای نور مستقیم جلوی دوچرخه و همچنین نور چشمک زن یا مستقیم پشت دوچرخه برای هرچه بیشتر دیده شدن در شب داشته باشد.

همچنین همواره باید به این نکته توجه داشته باشیم که زمان هایی که دید رانندگان در جاده پایین می باشد مانند زمانهایی که هوا بارانی یا مه آلود می باشد یا حتی زمان هایی که نور در جاده باعث کاهش دید رانندگان می شود مانند طلوع و غروب خورشید با احتیاط بیشتری باید حرکت کنیم.

تا اینجای مقاله سعی کردیم که دو تا از عواملی که باعث ایجاد خطر در هنگام دوچرخه سواری میشدند را به شما معرفی نماییم و در آخر نیز باید بگوییم که دوچرخه سوار علاوه بر این که باید حواسش جمع راننده ها وسیله نقلیه باشد باید به حقوق عابران پیاده نیز اهمیت دهد تا خدایی نکرده اتفاقی برای هیچکدام پیش نیاید.
منبع