کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یکی از شایع ترین بیماری های مقعدی است . علت اصلی ایجاد این بیماری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است ولی بنا بر یک تحلیل کلی این بیماری می تواند ناشی از بازگشت مو به داخل پوست باشد . بدن این موی بازگشته به داخل را به عنوان یک عامل بیگانه تلقی می کند و واکنش دفاعی را در برابر آن آغاز می نماید .کیست مویی معمولا در پوست اطراف ناحیه ی باسن و کمر رخ می دهد . علت هم بیشتر پرمویی این ناحیه و قرار گرفتن طولانی مدت در وضعیت نشسته است که باعث تحریک موهای این ناحیه می شود .
درمان خانگی کیست مویی، درمان کیست مویی بدون جراحی

قطعی ترین و موثرترین روش درمانی برای این بیماری انجام عمل جراحی است ولی یک سری روش های درمان خانگی برای این بیماری وجود دارد که می توانند در کاهش علائم و نشانه های این بیماری بسیار موثر باشند . البته کیست های بسیار کوچک را که هنوز عفونی نشده اند و گسترش نیافته اند را هم می توان به وسیله ی روش های درمان خانگی درمان کرد .از آنجایی که کیست مویی با علائم و نشانه هایی مثل التهاب ، عفونت و درد همراه است میتوان با روش های زیر تا حد زیادی از شدت آنها کاست .
 • آب

حیاتی ترین ماده برای ادامه ی زندگی ما که می تواند تمامی سموم و مواد زائد بدن را رفع کند . برای جلوگیری از کم آبی بدن روزانه به میزان ۸ الی ۹ لیوان آب بنوشید . آب کافی از بروز یبوست جلوگیری می کند . یبوست عاملی برای تشدید علائم کیست مویی است .

برای مبارزه با کیست مویی رژیم غذایی خود را از میان منابع غنی فیبر انتخاب کنید . میوه ها و سبزیجات بهترین منبع این ماده هستند .
 • روغن درخت چای

این روغن به طرز شگفت انگیزی در کاهش عفونتها و التهابات موثر است . روزانه مقداری روغن درخت چای را می توانید به وسیله ی یک گوش پاک کن به محل کیست مویی بمالید و پس از ۳۰ دقیقه با آب ولرم بشویید و خشک کنید . با نفوذ این عصاره به عمق پوستتان بافت های تخریب شده شروع به ترمیم می کنند .
 • سیر

خواص سیر در درمان عفونت ها و خاصیت ضد قارچی آن سالهاست که شناخته شده است . یک حبه سیر را له کنید و آن را بر روی کیست مویی خود قرار دهید و روی آن را با گاز بپوشانید. پس از ۱۰ دقیقه با آب سرد بشویید و خشک کنید .
 • روغن کرچک

این ماده یکی از موثرترین روش های درمان خانگی کیست مویی است . روغن کرچک به علت خواص ضد التهابی خود می تواند در کاهش التهابات ناشی از کیست مویی بسیار مفید باشد و روند درمان آن را تسریع ببخشد . می توانید این روغن را به صورت موضعی برای کیست مویی خود استفاده کنید .
 • زردچوبه
 • زردچوبه برای تسکین درد و التهاب بسیار مفید است . همچنین برای کاهش عفونت های ناشی از کیست مویی می تواند بسیار مفید باشد . کمی زردچوبه را می توانید با آب ، شیر یا چای ترکیب کرده و بر روی کیست مویی خود بمالید و سپس بشویید .


 • آلوئه ورا

این ماده هم برای تسکین درد و التهابات بسیار مفید است و هم خاصیت آنتی باکتری بسیار قوی دارد . ژل داخل برگ هایی آلوئه ورا را به آرامی به محل کیست مویی خود بمالید و پس از گذشت ۲۰ دقیقه بشویید .
 • عسل

این ماده یک ضد التهاب و ضد عفونی کننده ی بسیار قوی است که می تواند برای کاهش علائم کیست مویی بسیار مفید باشد . برای نتیجه ی بهتر می توانید روزانه کمی عسل را با یک فنجان آب گرم ترکیب کرده و میل کنید . همچنین می توانید عسل را به صورت مستقیم بر روی کیست مویی خود بمالید تا جذب شود . موم زنبور عسل ذوب شده هم اگر بر روی کیست مویی خود قرار دهید بسیار مفید است .
 • چای کیسه ای

چای کیسه ای از بهترین روش های درمان خانگی کیست مویی است . می توانید چای کیسه ای را برای مدت ۵ دقیقه در آب ولرم قرار دهید و سپس آن را برای مدت ۱۰ دقیقه بر روی کیست مویی خود قرار دهید . این روش برای درمان درد ، التهاب و عفونت کیست مویی بسیار موثر است .
 • نشستن در آب نمک گرم

نمک نقش بسیار موثری در از بین بردن سوزش ، التهاب و عفونت دارد. روزانه برای مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در ظرف نمک و آب گرم بنشینید تا معجزات آن را ببینید .همچنین نشستن در آب گرم های شور طبیعی برای رفع علائم کیست مویی می تواند بسیار مفید باشد .
 • سرکه سیب

سرکه ی سیب می تواند عفونت های کیست مویی را تا حد زیادی کاهش دهد . یک پنبه را به کیست مویی آغشته کنید و آن را بر روی محل کیست مویی خود بمالید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید .
 • کمپرس آب گرم

برای تسکین درد های کیست مویی خود می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید . برای این منظور یک دستمال را با آب گرم خیس کنید و بر روی محل کیست مویی خود قرار دهید . از کیسه ی آب گرم هم می توانید استفاده کنید .
 • شنبلیله

برای کاهش درد و التهابات خود می توانید دم کرده ی شنبلیله را روزانه چندین بار بنوشید تا اثرات آن را مشاهده نمایید .
 • برای تسریع روند درمانی کیست مویی خود بهتر است که محل کیست مویی خود را با آب ولرم بشویید و آن را با دستمال نرم و تمیز به آرامی خشک کنید .


 • از نشستن طولانی مدت بپرهیزید و در اطراف خانه و محل کار خود پیاده روی کنید .


 • سعی کنید به هنگام خوابیدن به پهلو یا شکم بخوابید .


 • به محل کیست مویی خود هرگز دست نزنید .