کیست مویی که با نام سینوس پیلونیدال هم شناخته می شود از شایع ترین بیماریهای مقعدی است که درمان قطعی و دائمی آن فقط به وسیله ی انجام عمل جراحی امکان پذیر است .امکان موفقیت سایر روش های درمانی برای درمان و از بین بردن کیست مویی در حال حاضر بسیار پایین است و فقط روش درمان با لیزر برای موارد خاصی به عنوان جایگزین عمل کیست مویی مورد استفاده قرار می گیرد .
کیست مویی عارضه ای است که در ناحیه ی کمر و بالای خط باسن به وجود می آید . این بیماری بر اثر پیچیدن و بازگشت مو به زیر پوست رخ می دهد . در نتیجه مویی که در زیر پوست قرار می گیرد برای بدن به عنوان یک عضو بیگانه و ناشناس تلقی می شود و واکنش دفاعی بدن علیه آن آغاز می گردد .
در چنین شرایطی کیست مویی شروع به عفونت می کند و به دلیل تجمع چرک و عفونت به مرور زمان بزرگ تر و دردناک تر می شود . در چنین مواقعی تنها روش قطعی برای از میان بردن این کیست مویی برداشتن کیست به وسیله ی عمل کیست مویی است .
انواع روش های عمل کیست مویی

روش های متعددی برای عمل کیست مویی وجود دارد . هر یک از این روش ها با توجه به محل کیست مویی ، اندازه ی کیست مویی ، میزان گسترش عفونت و سایر موارد انتخاب می شود .جراحی به روش باز

در این روش بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار می گیرد . سپس کیست مویی به طور کامل از بدن خارج می شود . پس از تخلیه ی کامل کیست ، محل عمل بخیه زده نمی شود و به صورت باز باقی می ماند . در نتیجه محل کیست مویی به صورت یک حفره ی خالی باقی می ماند . این حفره به تدریج از لایه های زیرین خود شروع به ترمیم می شود .
اندازه ی این حفره می تواند از اندازه ی یک نخود تا یک پرتقال متغیر باشد . از محل این حفره برای مدت زمان ۱ هفته ترشحاتی خارج می شود که به مرور زمان کمتر می شود و نیاز به تعویض پانسمان روزانه دارد .
در این روش چون محل کیست مویی و بافت های تخریب شده ی اطراف آن به طور کامل برداشته می شود ، احتمال بازگشت مجدد بیماری بسیار کم است . از طرف دیگر چون محل عمل باز است چرک و عفونت آن کاملا تخلیه می شود .
جراحی به روش بسته

در این روش محل کیست مویی به شکل یک بیضی باز می شود و پس از تخلیه ی کامل کیست ،دو طرف محل برش بخیه زده می شود .در این روش اگر موفقیت آمیز باشد سرعت بهبودی بسیار بیشتر است ولی معمولا محل زخم و بخیه ها باز می شوند و عفونت به وجود می آید .در این روش معمولا پزشک قبل از انجام عمل به منظور پیشگیری از بروز عفونت برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می کند .یک روش دیگر وجود دارد که به روش جراحی پلاستیک معروف است . این روش برای سینوس های پیچیده و پیشرفته بیشتر به کار می رود و با کمک جراحی پلاستیک و روش های ترمیمی با فلپ ناحیه ی عمل را به طور کامل می بندند . مدت زمان بستری بیمار در بیمارستان در این روش ممکن است کمی بیشتر باشد ولی معمولا میزان موفقیت عمل بسیار بالاست .یک روش دیگر هم برای برای موارد حاد و اورژانسی وجود دارد که محل کیست مویی یا آبسه را از وسط برش داده و محتویات عفونی داخل آن را خالی می کنند . در این روش به علت تورم ممکن است کیست به طور کامل تخلیه نشود و امکان عود کردن مجدد آن وجود دارد . در این روش نیازی به بستری بیمار نیست و بیمار بلافاصله مرخص می شود .

انواع روش های جراحی کیست مویی:جراحی به روش باز و جراحی به روش بسته | کلینیک نوین