راهنمای خرید پیانو
خرید پیانو: موضوع این مطلب در سایت آکادمی فردوس در مورد راهنمای خرید پیانو است. در این مطلب در مورد مقایسه ی انواع پیانو، مزایا و معایب انواع پیانو و نکات کلیدی در خرید پیانو توضیح می دهیم.همچنین سعی داریم با این مطلب شما را در خرید بهترین پیانو راهنمایی کنیم تا برای شرکت در کلاس آموزش پیانو بهترین دستگاه پیانو را تهیه کنید.


مقایسه ی انواع پیانو
برای خرید یک پیانوی خوب و حرفه ای ابتدا باید انواع آن را شناخته و با یکدیگر مقایسه کنیم تا پیانویی که برای ما مناسب است را انتخاب کنیم.پیانو ها از نظر قدرت صدا، کیفیت و ابعاد به سه نوع دیجیتال، دیواری و گرند تقسیم بندی می شوند.پیانو های گرند طولی به اندازه ی دو متر دارند که به همین دلیل صدای بیشتر و قدرتمند تر از سایر مدل ها از خود پخش می کنند و از این پیانوها بیشتر در کنسرت ها و فضاهای بزرگ استفاده می شود. پیانوهای دیواری ابعاد کوچکی دارند که بیشتر در منزل و یا هر مکان دیگری از آن ها می توان استفاده کرد.امروزه نوع جدیدی از پیانوها به نام پیانو دیجیتال با فناوری و تکنولوژی های پیشرفته ساخته شده که بین علاقه مندان به پیانو بسیار محبوب و پرکاربرد شده است.


تفاوت پیانوی گرند با دیجیتال استفاده از پلیفنی Polyphonyدر پیانو دیجیتال می باشد. به دلیل آکوستیک بودن پیانوهای گرند و دیواری پلیفونی در آن ها به کار نرفته و صدا به واسطه ی اصابت مستقیم چکش به سیم تولید می شود اما در پیانو های دیجیتال کامپیوتری در ساز تعبیه شده که صدا از آن تولید می شود پس هرچقدر که پلیفونی ساز بیشتر و بالاتر باشد شما می توانید قطعات پیچیده تری را بنوازید.اگر پلیفونی پیانو دیجیتال شما کم باشد نمی توانید هنگام نواختن تمامی نت ها را به خوبی بشنوید که این یک موضوع مهم در نوازندگی حرفه ای به شمار می رود.

ساز های ایرانی
به ابزار و وسایل نوازندگی موسیقی می گویند.حتی صدای انسان نیز جز قدیمی ترین موسیقی ها می باشد. انسان های اولیه قبل از اختراع و کشف خط و زبان با حنجره خود صداهایی شبیه صداهای موجود در طبیعت ایجاد می کردند و با دمیدن داخل تنه ی خالی درختان، شاخ حیوانات، استخوان های تو خالی حیوانات و صدف موجودات دریایی صداهایی برای اعلام خطر، ایجاد ارتباط و ایجاد رعب و وحشت برای حیوانات یا دشمن استفاده می کردند ک با گذر زمان این آلات به سازهای امروزی تبدیل شد.
بعد از آنها ساز های کوبه ای و سپس ساز های بادی به عنوان آلات موسیقی شناخته شد.از قدیمی ترین ساز بادی کشف شده می توان به قطعه ای استخوان سوراخ شده که به دوران انسان نئاندرتال متعلق است اشاره کرد.


همچنین ساز های ایرانی به دو دسته تقسیم می شوند:


سازهای استفاده شده در موسیقی دستگاهی ایران
سازهای استفاده شده در موسیقی نواحی ایران


معرفی انواع ساز های ایرانی
سنتور
سنتور نیز یکی از انواع سازهای زهی مضرابی مطلق است که از چوب و فلز ساخته شده و مانند ذوزنقه متساوی الساقین می باشد. طرز نواختن این ساز به این صورت می باشد که نوازنده به حالت نشسته قرار گرفته و ضلع بزرگ سنتور افقی و مقابل نوازنده قرار می گیرد و نواختن آن با دو مضراب چوبی توسط نوازنده صورت میگیرد. سنتور از چوب های بسیار محکم مانند گردو و فوفل ساخته می شود. سنتور معمولا دارای 9 خرک سل کوک می باشد. سنتور دارای 72 سیم می باشد که 36 تا از آن به رنگ زرد به روی خرک های سمت راست قراردارند و 36تای دیگر به رنگ سفید و روی خرک های سمت چپ هستند که هرکدام از این 36 عدد سیم در گروه های 4تایی می باشند. سنتور ها انواع مختلفی دارند از جمله سنتور معمولی سل کوک، سنتور لاکوک، سنتور کروماتیک، سنتور کروماتیک بم و سنتور باس .


سنتور از اجزای زیر تشکیل شده است:


پل ها
کلید کوک
گوشی ها
شیطانک
سیم گیر
صفه رو
خرک و مفتول روی خرک
جعبه صوتی

آموزش خوانندگی مبتدی در تهران

در این بخش از سایت آکادمی فردوس به آموزش خوانندگی برای افراد مبتدی می پردازیم. شاید در تصورات برخی از افراد خوانندگی تنها به استعداد شخص بستگی دارد اما در اصل خوانندگی اصول و قواعدی دارد که نیاز به یادگیری دارد. در این مطلب به بررسی یادگیری خوانندگی برای مبتدی ها می پردازیم.

خوانندگی چیست و چگونه می توانیم خواننده شویم؟
خوانندگی عمل تولید صدای موسیقیایی می باشد که با استفاده از ماهیچه های صوتی انسان تولید می شود و مهارتی فراتر از صحبت کردن است زیرا خوانندگی دارای تونالیته و ریتم است. برای اینکه خواننده شویم باید اصول خوانندگی را یاد گرفته و به خوبی اجرا کنیم. برای داشتن صدای خوب باید یک ریه ی مناسب و خوب داشت یعنی تنفس به خوبی انجام شود. برای داشتن یک ریه ی مناسب برای خوانندگی باید از سیگار و قلیان دوری کرد.


اصول و قواعد خوانندگی:
باید خوانندگی را با تمام وجود انجام داد
برای شروع آواز خوانی ابتدا باید تنفس کرد. این نفس کشیدن از طریق شکم باید انجام شود و هوا را داخل شش ها داد در این حالت شکم به جلو می آید.برای عمل بازدم شکم به داخل می رود و هوای داخل شش ها خالی می شوند.در هنگام خارج شدن هوا تارهای صوتی به لرزش در می آیند و باعث تولید صدا می شود.در هنگام خوانندگی به این نکته باید توجه داشت که اگه به حالت نشسته هستید باید شکم آزاد گردن صاف و فک پایین تان آزاد باشد تا به راحتی و شکلی صحیح بتوانید عمل خوانندگی را انجام دهید.

برای آموزش پیانو در مراکز آموزشی مختلف از روش های متفاوتی استفاده می کنند.ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا همه ی روش های آموزشی درست و صحیح است و یا اینکه بهترین روش آموزش پیانو چه روشی است که در کنار اصولی بودن برای سنین مختلف مناسب باشد و جذابیت خود را داشته باشد؟ این ها سوالاتی است که هم برای بزرگسالانی که قصد یادگیری پیانو را دارند و هم برای والدینی که می خواهند کودکانشان پیانو را آموزش ببینند بسیار مهم است. در این مطلب ما توضیحاتی در مورد نحوه آموزش اصولی و صحیح پیانو را در اختیار شما قرار می دهیم.


بهترین روش یادگیری پیانو در تهران
برای آموزش پیانو روش های متعددی وجود دارد یعنی می توان گفت به ازای هر استاد پیانو یک روش وجود دارد و همه ی این تکنیک ها بر اساس یک متد آموزشی هستند اما این نکته حائز اهمیت است که آیا همه ی این روش ها اصولی هستند یا نه؟ بسیاری از اساتید در ابتدا تنها نت های پیانو را آموزش می دهند و سپس به آموزش یک قطعه ساده و تعدادی آهنگ می پردازند اما این روش اصولی و صحیحی نیست زیرا افرادی که از این طریق آموزش دیده اند باعث شده تا نسبت به این ساز بی علاقه شده و آموزش آن را رها کنند. پس توجه به نحوه ی صحیح آموزش پیانو نکته ی بسیار مهمی می باشد. ما در زیر به بررسی مواردی که باید در آموزش صحیح به آن ها توجه شود می پردازیم؛

موضوع این مطلب در سایت آموزشگاه موسیقی فردوس در مورد تمرین پیانو بدون پیانو می باشد که توضیحات و راهکارهایی برای این مساله بیان می کنیم تا بدون نگرانی به آموزش پیانو بپردازید در ادامه با ما همراه باشید.


بهترین تمرین پیانو بدون پیانو
با زیاد شدن علاقه مندان به ساز پیانو قیمت خرید این ساز افزایش پیدا کرده است و این موضوعی است که باعث شده تا بسیاری از افراد این نگرانی را داشته باشند که بعد از خرید ساز اگر قادر به ادامه ی آموزش نباشند هزینه ی زیادی را از دست داده اند.به همین دلیل به دنبال راهکارهایی هستند تا بتوانند ابتدای آموزش بدون داشتن پیانو به یادگیری آن بپردازند و بعد از اینکه از ادامه ی کلاس مطمئن شدند به خرید پیانو بپردازند.

تمرین در آموزشگاه فردوس
آموزشگاه موسیقی فردوس برای هنرجویان خود این امکان را در نظر گرفته که تا زمانی که پیانو تهیه نکرده اند از پیانو های داخل آموزشگاه برای تمرین استفاده کنند و زمان هایی را برای تمرین هنرجویان خود در نظر گرفته تا بدون پرداخت هزینه اضافی و در تایمی جدا از کلاس به تمرین بپردازند.


تمرین روی کیبورد
از دیگر روش ها این است که هنرجویان به جای پیانو یک کیبورد تهیه کنند و مدتی با آن تمرینات را انجام دهند فقط باید به این نکته توجه کنند که باید کیبورد دارای تاچ باشد تا کلاویه ها مشابه کلید های پیانو کار کنند.
پیانو یک ساز غربی است و کلاس آموزش پیانو یکی از پرطرفدارترین و بهترین کلاس ها در آکادمی فردوس می باشد. شاید این سوال برایتان بوجود بیاید که چگونه باید پیانو را یاد گرفت؟ با خواندن این مطلب می توانید پاسخ مناسبی برای سوالتان دریافت کنید.


چگونه پیانو یاد بگیریم؟
یادگیری پیانو مقدمات و اصولی دارد که در زیر به آنها اشاره کرده و توضیحات مختصری در اختیارتان می گذاریم:


ساز پیانو
آموزش پیانو بدون داشتن ساز پیانو شخصی ممکن نیست و باید یک ساز مناسب برای فراگیری آن تهیه کنید. خرید پیانو معمولا هزینه ی بالایی دارد اما می توانید با هزینه ی کمتر و مناسب تر پیانوهای الکتریکی را خریداری کرده و با استفاده از آن به شروع به یادگیری کنید همچنین پیانوهای دیجیتال یا الکتریکی کارکرد آسان تر و صدای قابل کنترل تری دارند.


آیا برای یادگیری پیانو می شود از ارگ استفاده کرد ؟
نت های موجود روی ارگ و پیانو دارای سیستم یکسانی هستند و شبیه به یکدیگر می باشند اما صدای خروجی این دو ساز تفاوت آن ها با یکدیگر است.بنابراین میشود به جای پیانو از ارگ استفاده کرد اما اینکار اصولی نیست زیرا هنرجو صدایی که در کلاس پیانو می شنود با صدایی که با نواختن خود از طریق ارگ در منزل می شنود متفاوت است و ممکن است باعث بی انگیزگی هنرجو شود.

آموزشگاه موسیقی فردوس یکی از مراکز تخصصی آموزش پیانو می باشد که از بهترین اساتید برای کلاس آموزش پیانو در تمامی رده سنی و سبک های مختلف بهره می گیرد همچنین در تمامی روزهای هفته اساتید برای آموزش در کلیه ی سطوح از مبتدی تا پیشرفته در آموزشگاه فردوس حضور دارند.


کلاس ها در مرکز آموزش پیانو فردوس
یکی از ویژگی های کلاس های آموزشگاه فردوس این است که کلاس کودکان و بزرگسالان به صورت جدا ازهم و همچنین به صورت های متفاوتی برگزار می شود.


آموزش پیانو کودک
آموزش پیانو کودکان در آموزشگاه فردوس زیر نظر اساتیدی است که دارای مدرک تخصصی آموزش پیانو و همچنین متخصص کار با کودک و دارای مدرک روانشناسی کودک هستند. همچنین آموزش ها به صورت متفاوت آموزش داده می شوند تا باعث ایجاد انگیزه در کودکان شده و دوره ها به صورت آکادمیک برگزار شود.


آموزش پیانو بزرگسالان
آموزش پیانو برای بزرگسالان نیز در دوره های مختلفی صورت میگیرد تا هر فرد با توجه به علاقه ای که دارد به فراگیری سبک مورد نظر خود بپردازد.در این دوره ها همه ی سبک ها نیز مثل پاپ، کلاسیک و … آموزش داده می شود تا کسانی که نمی خواهند سبک خاصی را آموزش ببینند بتوانند هر سبکی را بنوازند. برگزاری دوره های خاص و کنسرت های پیانو باعث شده تا آموزشگاه فردوس به تخصصی ترین آموزشگاه تهران تبدیل شود.


در کودکان بهترین سن یادگیری پیانو به عوامل زیادی بستگی دارد به همین دلیل در آموزشگاه موسیقی فردوس قبل از هر چیز تست اولیه از کودک گرفته می شود تا میزان علاقه کودک به سبک موسیقی مورد نظر تعیین شود و با توجه به آن در کلاس آموزشی مورد نظر ثبت نام گردد. همچنین کلاس آموزش پیانو برای همه ی سنین برگزار می شود که در هرکدام از کلاس ها با توجه به رد ی سنی طرح و روش درسی جدایی ارائه می شود.


بهترین سن یادگیری پیانو در تهران
در زیر بهترین سنین برای سطوح مختلف را بررسی می کنیم:


برای نوازندگی
برای یادگیری نوازندگی محدودیت سنی وجود ندارد و در هر سنی می توانید آن را بیاموزید و آهنگ ها و قطعات مورد علاقه ی خود را بنوازید.پس در صورتی که زیر نظر یک استاد باتجربه و با سبک آموزشی درست به یادگیری بپردازید در هر سنی می توانید ساز مورد علاقه ی خود را یاد بگیرید.


برای یادگیری نوازندگی و بهره گیری از فواید موسیقی
موسیقی دارای فواید زیادی است که اکثر افراد بر این باورند که باید آموزش موسیقی از سن پایین شروع شود و همچنین شروع یادگیری موسیقی پیانو را در سنین 7 تا 9 سال مناسب دانسته اند و آشنایی با مفاهیم و کلیات موسیقی را قبل از 7 سالگی باید به کودکان آموزش داد تا مقدمات موسیقی برای کودک فراهم شود.


برای خلاقیت در موسیقی و آهنگسازی
برای رسیدن به خلاقیت در موسیقی باید آموزش پیانو برای کودکانمان را از سن 7 سالگی آغاز کنیم تا بعد از آن کودک با اصول و قواعد و کلیات موسیقی آشنا شود تا بتواند در این زمینه موفق شود.