کمتر کسی فکر می کرد که زمانی گوشی های همراه به این سطح از تکنولوژی و قدرت برسند که توانایی انجام دادن بسیاری از کارهای متنوع روزانه هر شخصی را داشته باشند. در ابتدا موبایل وسیله صرفا برای برقراری ارتباط بود. اندازه ای بزرگ و آنتی بلند داشت. فقط امکان برقراری تماس با آن وجود داشت. بعد ها امکان ارسال پیام متنی نیز به قابلیت موبایل ها افزوده شد. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش استفاده از اینترنت کم کم به امکانات موبایل ها افزوده شد. اما زمان انقلاب برای این وسایل زمانی بود که سیستم عامل اختصاصی برای موبایل ها ایجاد شد! با آمدن ios و اندروید تحول بسیار عظیمی در سیر تکاملی گوشی ها ایجاد شد. توجه به مبحث طراحی اپلیکیشن موبایل میان شرکت های مختلف و مشاغل گوناگون بسیار اهمیت پیدا کرد.
گوشی هایی موبایلی که تا چند سال پیش تنها امکان تماس را داشتند ، امروز قابلیت های فوق العاده را دارند که برقراری تماس کوچکترین و کم اهمیت ترین ویژگی آنها می باشد. بطور عمده گوشی های موبایل شامل دو دسته می باشند. دسته اول توسط شرکت اپل ساخته می شوند و با نام تجاری آیفون شناخته شده اند. شرکت اپل برای گوشی های خود از سیستم عامل انحصاری خود استفاده می کند. این سیستم عمل ios نام دارد. با توجه به جذابیت و سهولت استفاده از این سیستم عامل ، طراحی اپلیکیشن ios در میان توسعه دهندگان اپلیکیشن بسیار محبوبیت پیدا کرده است.
دسته دوم شامل گوشی هایی می شوند که از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند. این سیستم عامل توسط گوگل معرفی شد و بصورت متن باز برای شرکت های سازنده گوشی های همراه ارائه گردید. راحتی در شخصی سازی و انعطاف بالای در این نوع سیستم عامل باعث شده است که توسعه و طراحی اپلیکیشن اندروید در میان بسیاری از شرکت های بزرگ مورد توجه قرار گیرد.
امروزه به دلیل اینکه گوشی های هوشمند بصورت گسترده در میان مردم استفاده می شوند و تمایل دارند که کارهای روزانه خود را با این وسایل انجام دهند ، یک فرصت بسیار مناسبی برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ فراهم شده است تا در کنار طراحی سایت خدماتی خود یک اپلیکیشن همگام و حرفه ای را نیز سفارش دهند و در هر لحظه و بدون توجه به مکان کاربران به ارائه خدمات خود بپردازند.
برای مثال مراکز آموزشی و دانشگاه ها با طراحی سایت دانشگاه خود و طراحی اپلیکیشن موبایل حرفه ای می توانند ارتباط موثرتری را میان دانشجویان ، اساتید و دانشگاه برقرار کنند. اقدام برای ساخت اپلیکیشن مختص یک نوع فعالیت خاصی نمی باشد. شما با هر نوع تخصص و تجربه ای که دارید جهت توسعه کسب و کار و خدمات رسانی بهتر می توانید برای طراحی اپلیکیشن خود اقدام نمایید.