ابزارهایی هستند که بیشترین موارد استفادهشان در کارهایی مثل تعمیرات یا ساخت و سازهای سبک است. این نوع ابزار با پوشش دادن طیف وسیعی از کاربران، افراد زیادی را به خود جذب کردهاند، افرادی که برای خرید ابزار آلات مورد نیازشان به اطلاعاتی احتیاج دارند تا بتوانند بر اساس آن مناسبترین خرید را انجام دهند. تفنگ میخکوب و منگنه کوب هم از همین دسته ابزار آلات با کاربردهای عمومی هستند که به طور مداوم توسط طیف وسیعی از کاربران مورد استفاده قرار میگیرند. تنوع بالای این ابزار ما را بر این داشت که در این مقاله به ویژگیهای یک تفنگ میخکوب مناسب بپردازیم.

سایز تفنگ میخکوب و موارد استفاده
میخکوب کوچک
تفنگ میخکوب کوچک برای انجام کارهایی کوچک و سبک مثل کار با چوب و نجاریهای سبک مورد استفاده قرار میگیرد؛ مثلاً اگر کسی در حال تعمیر یک صندلی یا نصب کردن یک تاج بر روی آن باشد باید برای کوبیدن میخها از یک تفنگ میخکوب کوچک استفاده کند.

میخکوب بزرگ
تفنگ میخکوب بزرگ برای کارهای فنی و تکنیکی و در کل کارهای بزرگتری مثل نصب قطعات سقف کاذب استفاده میشود. روشن است که تهیه تفنگ میخکوبهای بزرگتر نسبت به مدلهای کوچکتر هزینه بیشتری میطلبد؛ اما در عوض این نوع میخکوبها به کاربران این اجازه را هم میدهند که با خرید لوازم یدکی مناسب، طول عمر و کاربرد این ابزارآلات را توسعه دهند.

با این اوصاف واضح است که تفنگ میخکوب بزرگتر برای کسانی مناسبتر است که به طور مداوم از این وسیله استفاده میکنند.

وزن مناسب
یکی از پارامترهای مهم در انتخاب تفنگ میخکوب وزن آن است. اگر میخکوب وزن زیادی داشته باشد ممکن است که در حین استفاده تعادل کاربر را بر هم ریخته و جابهجایی ابزار را نیز برای او سخت کند.

قدرت دستگاه
میخکوب هم مثل بسیاری از ابزار دیگر با قدرتها و توانهای متفاوتی تولید میشود و کاربر باید قدرت آن را بسته به نوع کار انتخاب کند. عموماً میخکوبهای بزرگتر قدرت بیشتری هم دارند، با این حال بهتر است که کاربر برای اطلاع از قدرت تفنگ میخکوب، دفترچه راهنما یا اطلاعات موجود بر روی بسته بندی آن را مطالعه کند.