بواسیر یا همان هموروئید به رگهای واریسی مانند و متورم شده در ناحیه مقعد گفته می شود که می تواند هم داخلی و هم خارجی یا ترومبوزه باشد. به طور میانگین از هر ۴ فرد بزرگسال ۲ یا ۳ نفر به این بیماری مبتلاست. هموروئید دلایل زیادی مانند یبوست، زایمان، زور زدن، اضافه وزن و … دارد اما هنوز علت اصلی آن ناشناخته باقی مانده است.

گزینه های درمانی زیادی برای این بیماری در دسترس است، از درمان های خانگی و سنتی گرفته تا عمل جراحی و درمان قطعی با لیزر. بسیاری از بیماران مبتلا به این بیماری، اگر در همان وهله اول متوجه بیماری خود شوند با رعایت رژیم غذایی و افزودن فیبر، و تغییر سبک زندگی خود، درمان خواهند شد. اما در بسیاری از موارد که بواسیر بیرون زده و فرد را در انجام کارهای روزانه و یا اجابت مزاج دچار مشکل می کند تنها راه درمان که بدون بازگشت و بدون درد هم باشد همان درمان با لیزر می باشد که هر کدام از روش های درمان عوارض خود را دارند و ما ابتدا به بررسی عوارض بواسیر یا هموروئید می پردازیم:
عوارض بواسیر

هرچند که عوارض بیماری بواسیر نادر است و این بیماری معمولا عوارضی ندارد اما هموروئید ممکن است مزمن و یا دردناک باشد که در این صورت با این عوارض همراه است:

  • کم خونی: گرچه عارضه کم خونی در اثر این بیماری بسیار نادر است اما در اثر خونریزی شدید از بواسیر، ممکن است که فرد به کم خونی دچار شود. هم چنین هموروئید ترومبوزه یا خارجی ممکن است دچار شکاف و یا پارگی شود که این مسئله درد و خونریزی بیشتر را برای فرد به همراه دارد.
  • خفگی بواسیر: اگر بواسیر شما داخلی باشد و جریان خونرسانی به آن قطع شود باعث خفه شدن بواسیر می شود که همراه با درد بسیار شدیدی است .
  • لخته خون: گاهی اوقات و مخصوصا در مورد هموروئید های ترومبوزه ، یک لخته در هموروئید تشکیل می شود که زیاد خطرناک نیست اما بسیار دردناک است و حتی در مواردی نیاز به تخلیه دارد.
  • پرولاپس و یا همان بیرون زدگی بواسیر از مقعد که معمولا در هموروئید درجه چهار به وجود می آید و کل بواسیر از مقعد بیرون می زند که با دست هم به داخل نمی رود و عوارضی مانند درد، خونریزی، خارش و سوزش دارد.
  • عفونت و زخم شدن بواسیر