همه می دانیم که اختراع کامپیوتر تأثیرات زیادی بر زندگی بشر گذاشته است و تا کنون زندگی بشر را بسیار متحول کرده است. در گذشته کامپیوتر ها دارای ابعاد بزرگتری بودند اما رفته رفته از ابعاد و تجهیزات کامپیوتر ها کم شد و کیفیت و کارایی کامپیوترها بالاتر رفته است. کامپیوترها به قدری کوچکتر شدند که نسخه های کامپیوتر قابل حمل یا لپ تاپ ها به وجود آمد. امروزه به بازار آمدن سخت افزارهایی مانند تین کلاینت و زیرو کلاینت تحولات اساسی و ویژه ای در زندگی بشر به وجود آورده اند.
مزایای استفاده از تین کلاینت
حتما از خود می پرسید تین کلاینت چیست و چه کاربردهایی دارد؟ در پاسخ باید گفت که تحولات و پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که کامپیوترهایی به شکل کامپیوتر جیبی تولید شود که به آن تین کلاینت گفته می شود. تین کلاینت ها مینی پی سی هایی هستند که به آن ها رایانه کوچک نیز گفته می شود. این دستگاه کوچک تمامی امکانات یک رایانه را دارد. تین کلاینت به صورت وابسته و شبکه به سایر کامپیوتر ها کار می کند.

از مزایای تین کلاینت این است که این دستگاه دارای ابعاد کوچکی است و برای استفاده روزمره خیلی مناسب است به این دلیل که کاملا قابل حمل است و شما می توانید تمامی اطلاعات کامپیوتری خود را در آن داشته باشید و برای استفاده در محل کار خود آن را با سیستم های محل کار خود نصب کنید. از دیگر مزایای تین کلاینت این است که استفاده از آن انرژی بسیار کمی را مصرف می کند.

تین کلاینت ها می تواند سیستم عامل داشته باشد یا نداشته باشد. یعنی می تواند کاملا وابسته به سرور باشد یا فقط یک سیستم عامل محلی داشته باشد. سیستم عامل های لینوکس و یونیکس بر روی تین کلاینت ها قابل اجرا هستند.
اگر بخواهیم مزایای تین کلاینت را به صورت دسته بندی قرار بدهیم به صورت زیر دسته بندی می کنیم:

• برای استفاده در فضاهای صنعتی و گرم مناسب است.
• حرارت کمتری تولید می کند.
• فضای کمی را اشغال می کند.
• دارای ابعاد کوچکتری است.
• امکانات خوبی را ایجاد می کند.
• انرژی کمتری استفاده می کند.
• امکان اضافه کردن ترمینال
• امنیت مناسبی برای دستگاه ایجاد می کند.
• سهولت در جابجایی

کاربرد زیروکلاینت چیست؟

کاربران به وسیله دستگاه زیروکلاینت یه یک رایانه مرکزی متصل می شوند و منابع را از سیستم کامپیوتر مرکزی دریافت می کنند. دستگاه زیرو کلاینت برای کاربری و استفاده از آن حتما باید به یک سرویس دهنده اصلی اتصال داشته باشد.
حتما برای شما ممکن است سؤال باشد که چه تفاوتی بین تین کلاینت و زیروکلاینت وجود دارد؟ دستگاه تین کلاینت بدون اتصال به دستگاه سرویس دهنده و به تنهایی قابل استفاده هستند ولی دستگاه زیرو کلاینت بدون اتصال به سیستم مرکزی قابل استفاده نیست و نمی تواند به کاربران خدمات بدهد.

بهتر است قبل از استفاده از تین کلاینت و زیرو کلاینت به نکات زیر توجه کنید.

- ایجاد زیرساخت مطلوب و مناسب با اهداف و نیازهای سازمان.
- ایجاد عملکرد مجازی سازی مناسب.
- بر اساس نیاز افراد برگزیدن مناسب ترین تین کلاینت یا زیرو کلاینت.
بعد از خواندن مطلب با تین کلاینت دیگر نگران از بین رفتن اطلاعات خود نباشید با این مبحث به طور کامل آشنا خواهید شد.
برای ارتقای تین کلاینت و اضافه کردن ترمینال جدید بهتر است به وسیله نرم افزار مرکزی روی سرور نرم افزار را روی کلاینت جدید ایجاد نمود، که اگر خراب شد ترمینال جدید را از شبکه خارج کرد. تین کلاینت ها از کمترین منابع سخت افزاری استفاده می کنند و دارای کارایی و امنیت بالایی برای شبکه ها هستند. به دلیل اینکه تین کلاینت کنترل ورود و خروج اطلاعات را میسر می سازد کاربری را برای مدیران شبکه آسان می سازد و دیگر لازم نیست نگران از دست رفتن اطلاعات بود به همین دلیل است که تین کلاینت ها نیازی به آنتی ویروس ندارند. منبع: زیرو کلاینت تین آوا