دیاق و بست
از انواع دیگر لوازم یدکی ماشین میتوان دیاق ها و بست ها را نام برد . دیاق ها و بست ها ابزاری هستند که به کمک آن ها میتوان دو یا چند جز را به صورت مکانیکی (با اصطکاک) به هم چسبانده و یا نگه داشت .


این ابزارها کاربرد بسیار زیادی در صنایع ماشین سازی و بساه بندی و … دارند . از بست ها و دیاق ها میتوان برای مسدود کردن و بستن قطعه ای استفاده کردن . مثلا برای مسدود کردن یک شلنگ یا بستن یک پاکت یا کیسه و … .


آنها به علت سهولت در باز و بسته کردن در مواردی به کار میروند که نیازمند این خاصیت هستند . جنس دیاق ها و بست ها بر اساس کاربردشان مختلف است .


طلق ها
طلق ها اجزائی پلاستیکی و هستند که بسته به کاربردشان ، مات یا شفاف ، ضخیم یا نازک ، رنگی یا بی رنگ و مواردی از این قبیل ساخته میشوند . به دلیل خاصیت ضد آب و ضد الکتریسیته بودنشان ، اکثرا به عنوان پوشش محافظ برای اجزای الکتریکی استفاده میشوند .


طلق ها با ساخار خاص میتوانند پخش کننده یکنواخت برای نور باشند که این خاصیت آنها باعث شده است که به عنوان لایه محافظ برای چراغ ها در صنایع الکتریکی یا در به عنوان لوازم یدکی در وسایل برقی خودرو استفاده شوند .


فنر ها
فنر ها ابزاری هستند که خاصیت ارتجاعی یا کشسانی دارند . بسته به کاربرشان با یکی از این دو خاصیت ساخته میشوند . فنرها طبق نوع مصرف آنها بر اثر نیرو یا سخت میشوند یا نرم میشوند . به طور کلی فنر ها وظیفه خنثی کردن نیرو های کششی یا فشاری دارند . فنر ها بر اساس کاربردشان انواع مختلفی دارند ، مانند مارپیچی ، صفحه ای ، لول و … . فنر ها میتوانند به صورت هیدرولیکی باشند که ساختارشان متفاوت با فنر های فلزی است . برای اصلاح خاصیت خمشی فنر ها میتوان از کمک فنرها استفاده کرد که این خاصیت را در فنر ها از بین میبرد .


فولی ها