بنا به برخی گزارش های رسیده، تکرار سویپ های () قطری روی صفحه نمایش آیفون 5 و آیپاد تاچ نسل پنجم، می تواند باعث از کار افتادن صفحه و عدم پاسخ گویی آن به لمس شود. اگرچه چنین حرکت دستی بر روی صفحه آیفون به ندرت و بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد، اما هشداری برای توسعه دهندگان و بازی سازان آی او اس است که بیشتر مواظب حرکات لازم درون برنامه ای شان باشند.

به تازگی یک توسعه دهنده بازی انگلیسی کشف کرده که اسکرول مورب و قطری روی صفحه این محصولات جدید اپل باعث عدم پاسخگویی صحیح دستگاه به لمس و حتی در مواقعی قفل و کرش کردن سیستم می شود. نکته جالب اینجا است که آیفون 4S چنین باگی ندارد و آزمون ها نشان می دهد که تنها آیفون 5 و آیپاد تاچ نسل پنجم دچار چنین مشکلی هستند.

احتمالا این ایراد به تکنولوژی لمسی in-cell مرتبط می شود که به تازگی توسط اپل در این دو محصول به کار گرفته شده است. در این تکنولوژی دیجیتایزر و پنل لمس با یکدیگر ادغام شده و به شیشه جلویی دستگاه چسبانده می شوند. البته این سوال مطرح می شود که آیا چنین مشکلی به دلیل شیوه خوانش اطلاعات از روی صفحه توسط سیستم عامل آی او اس است، یا اینکه صرفا با یک ایراد سخت افزاری روبرو هستیم.

البته چنین مشکلی که هنگام سویپ های سریع و مکرر مورب اتفاق می افتد، کاربران عادی را با مشکل زیادی روبرو نمی سازد. اما بازی سازان iOS باید مراقب حرکات ویژه بازی های شان باشند. برای مثال بازی فروت نینجا به حرکات مکرر و سریعی نیاز دارد که ممکن است به صورت مورب هم انجام شوند.

اکنون باید منتظر اظهارنظر اپل در این زمینه بوده و امیدوار باشیم که مشکل تنها با یک آپدیت نرم افزاری برطرف شود.

نارنجی