:
دسترسی سریع
 • Guest
:

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: از پاره آجر تا تاچ...

 1. #1
  BEN
  BEN آنلاین نیست.
  کاربر حرفه ای
  BEN آواتار ها

  تاریخ عضویت
  _March_2014
  نوشته ها
  285
  ميانگين پست در روز
  0.11
  مدل رام
  رسمی
  Xperia-Z2 Android4.4.2
  تشکر
  388
  278 تشکر در 96 پست
  میانگین حضور
  27 ثانيه

  Title Icon از پاره آجر تا تاچ...

  نمی*دانم یادتان می*آید یا نه، اوایلی كه تلفن همراه یا موبایل تازه به زندگی ایرانی وارد شده بود، اوایل سال 1373.
  شعار تبلیغاتی وزارت پست و تلگراف و تلفن آن*زمان این بود: «با تلفن همراه همیشه در مقصد هستید.» آن روزها مخابرات برای ثبت*نام سیمكارت به همراه گوشی آن 500 هزار تومان چك بانكی دریافت می*كرد و تاخیر در واگذاری آن باعث شده بود تا قیمت این امتیاز در بازار تا 5*/*1 میلیون تومان هم بالا برود، البته نه 5*/*1 میلیون تومان امروزی بلكه 5*/*1 میلیون تومان آن روزها.
  زمانی كه با 30 میلیون تومان می*شد در تهران یك آپارتمان درست و حسابی خرید. جالب اینجاست كه مخابرات به همراه سیمكارت، گوشی تلفن همراه را نیز به متقاضی تحویل می*داد و چه گوشی*هایی؛ هریك به وزن یك پاره آجر. در دست به زور جا می*شد و اگر در جیب كت می*گذاشتید یك طرف بدن لنگر می*كرد! و اما امروز؟ توجه كرده*اید كه دیگر عطای دكمه را در گوشی تلفن همراه به لقایش بخشیده*اید و همه*چیز «تاچ» شده است؟
  از پاره آجر تا تاچ، مسیری است كه گوشی*های تلفن همراه در ایران و جهان فقط در طول 19 سال طی كرده است. این گوشی*ها فقط گوشی خالی نیستند، هریك انبانی از خاطرات ریز و درشت ما را در خود نهفته دارند. گوشی*هایی كه با آنها خبرهای خوب و بد را دریافت كرده*ایم، آنها را هدیه گرفته*ایم و هدیه داده*ایم و شاید این روزها لاشه خراب شده آن نیز برای خود نشانه*ای از خاطرات روزهای گذشته عمر باشد...
  4 نسل تلفن همراه
  همان*گونه كه در فناوری تلفن همراه چهار نسل دارید، گوشی*ها نیز چهار نسل را به خود دیده*اند. البته نه این*كه قبل از آن تلفن همراه وجود نداشته، داشته است، اما به شكل نوین و امروزی و تجاری و فراگیر نبوده است. نسل اول گوشی*های تلفن همراه در سوم آوریل 1973 (چهاردهم فروردین 1352)* توسط مارتین كوپر چهل*و*چهار ساله، مدیر كل سیستم*های ارتباطی شركت موتورولا رونمایی شد. وی برای به رخ كشیدن قدرتش از همان گوشی به شركت «بل» ـ رقیبش ـ زنگ زد تا شكست آنها را به اطلاع*شان برساند! با این حال 10 سال طول كشید تا خود موتورولا اولین گوشی تلفن همراه خود را به نام تجاری «دیانا تك» در سال 1983 (1362)* به قیمت 3500 دلار راهی بازار كند. به این ترتیب، نسل اول گوشی*های تلفن همراه متولد شد و اكنون جهان در انتظار چهارمین نسل آنها لحظه*شماری می*كند. در ایران نیز كم و بیش همین روند طی شده است.
  قبله عالم تیلیفون می*فرمایند!
  اولین تلفن همراه در ایران متعلق به ناصرالدین شاه قاجار بوده است. این تلفن كه البته هیچ شباهتی به تلفن*های امروزی ندارد، در سال 1230 توسط شركت البیس شهر زوریخ سوئیس ساخته شده است. این تلفن در سفرها همراه ناصرالدین شاه بوده و در زمان نیاز به كابل*های كشیده شده در بین راه وصل و با مخاطب تماس تلفنی برقرارمی* شده است. این تلفن دارای راهنمای فارسی نیز بوده است تا ناصرالدین شاه با استفاده از آن فرمان*های ملوكانه صادر فرمایند و تیلیفون نمایند.
  پاره آجر!
  پاره آجرها یا همان گوشی*های نوكیا ـ مدل موبیرا تاكمن ـ (مدل 2110)* را حتما یادتان هست. وزن سنگین و شمایل تقریبا شبیه پاره آجر با این تفاوت كه فقط رنگش مشكی و نوك*مدادی بود و عرضش از پاره آجر كمتر بود. آنتنی هم بالای گوشی بود كه در صورت برقرار نشدن تماس آن را بیرون می*آوردیم. زمانی كه این گوشی*ها آمد فقط مدیران و ثروتمندان قادر به خرید و استفاده از این گوشی*های 150 هزار تومانی بودند و این وسط وضع مدیران بهتر هم بود، چون دولت پول قبض تلفن همراهشان را می*پرداخت! موبیرا تاكمن كه بعدا مدل موبیرا سناتور نیز به آن اضافه شد، در واقع نخستین گوشی*های تلفن همراه وارد شده به ایران بودند كه شركت مخابرات به اجبار آن را به همراه سیمكارت به مشتری می*فروخت، اما بعدا و با انحصار فعالیت مخابرات در امر سیمكارت، شركت*های دیگر مخابراتی دنیا نیز توانستند به بازار گوشی تلفن همراه ایران دسترسی یابند و به این ترتیب نسل*های جدیدی از گوشی*های تلفن همراه وارد بازار ایران شد. با این حال، امكانات گوشی*های نسل اول زیاد نبود و صرفا شامل دفترچه تلفن با ظرفیت نگهداری 100 شماره و حداكثر Voice (شماره*گیری با خواندن نام فردی كه در دفترچه تلفن گوشی وجود دارد)* بود. البته بیش از این هم نیازی نبود، چراكه شبكه تلفن همراه آن زمان توسعه*یافته نبود. این شبكه مانند تمام نقاط جهان شبكه نسل اول تلفن همراه یا (G1) بود. این شبكه در آن زمان دارای امكاناتی محدود بود. مثلا پوشش آن تنها محدود به تهران و از شرق به سرخه*حصار، از غرب به ابتدای عوارضی كرج، از جنوب به بهشت زهرا و از شمال به ارتفاعات شمال تهران بود. به علاوه این شبكه از ساعت 8 صبح تا 8 شب قابل دسترسی بود و اگر در خارج این ساعات یا خارج از محدوده می*خواستید از آن استفاده كنید، نمی*توانستید. در كوه*ها، جاده*ها و سایر شهرهای كشور نیز استفاده از آنها امكانپذیر نبود. شبكه*های G1 به صورت آنالوگ كار می*كردند كه قدرت پردازش پیام و اتصال آن بسیار حجیم و گران و ضمنا بسیار كند و بی*كیفیت بود. كشورهای اسكاندیناوی، سوئد، نروژ و فنلاند كه به*عنوان نخستین كشورهای اشاعه*دهنده فناوری تلفن همراه شناخته می*شوند، برای نخستین بار شبكه*های نسل اول را راه*اندازی كردند. حالا اگر باز به خاطرات آن زمان بازگردیم، خواهیم دید عبارت آشنای «مشترك مورد نظر در دسترس نیست» به دلیل وجود چنین شبكه*های قدیمی بوده است.
  پاره*آجر كوچك می*شود
  دهه 70 به نیمه رسیده است كه فناوری شبكه و گوشی تلفن همراه به نحو چشمگیری گسترش یافته است. در بخش شبكه، شبكه*های نسل دوم ـ كه به GSM معروف است ـ به بازار آمده است. بزرگ*ترین ویژگی این شبكه*ها دیجیتالی شدن آنهاست كه تمام ایرادهای شبكه آنالوگ از نظر كمی و كیفی را برطرف می*كند، اما گوشی*ها نیز تغییرات قابل توجهی كرده*اند. نوكیا اكنون به طور كامل وارد بازار ایران شده و بازار را در اختیار گرفته است. مدل*های 5110، 6110، سری N و سایر گوشی*های خاطره*انگیز نوكیا در دست بسیاری از ایرانیان دیده می*شد. «ساژم» را نیز صاایران تولید می*كرد و ویژگی آن (مدل N610) در تاشو بودن صفحه كلید آن بود كه آن را منحصربه*فرد می*كرد! گوشی*های نسل دوم دیگر پاره**آجر نبودند، بلكه هم اندازه و هم وزن آن كاهش پیدا كرده بود. صفحه LCD گوشی*ها رنگی شده بود، حافظه دفترچه به 500 شماره رسیده بود، شماره*گیری سریع شده بود، پیغام*گیر به گوشی*ها اضافه شده بود، تنوع زنگ*ها بیشتر شده بود و... . برندهای تلفن همراه بیشتری نیز به بازار ایران آمده بودند. موتورولا با مدل معروف تاشوی كوچك خود كه سه رنگ سرمه*ای و مشكی و شیری بود و كیفیت مكالمه آن زبانزد بود، حضور محسوسی پیدا كرده بود. آلكاتل نیز وارد بازار ایران شده بود در حالی كه از سامسونگ و ال*جی و سایر برندهای كره*ای خبری نبود یا اگر بود به طور بسیار محدود. چراكه نوكیا یكه*تاز بود و كسی هم به گرد پایش نمی*رسید. اكنون دیگر می*شد گوشی تلفن همراه را بر**احتی در جیب كت یا شلوار گذاشت، زنگ آن را قطع كرد چون دیگر گوشی*ها لرزاننده (ویبراتور) داشتند!
  پیامك، دوربین و اینترنت وارد می*شوند
  اكنون سال*های میانی دهه 80 را سپری می*كنیم. فناوری جهانی تلفن همراه در حال آماده*سازی خود برای ورود امكانات جدید است. نسل سوم یا G3 برای انتقال مولتی*مدیا یا امكانات نوین دیگر ازجمله اینترنت پرسرعت طراحی شده است و این یعنی یك شبكه و یك گوشی جدید فراصدا. توجه داریم كه گوشی*ها و شبكه*های نسل اول و دوم تلفن همراه بیشتر برای انتقال صوت طراحی شده بود، اما شبكه*های نسل جدید در نظر داشتند بیش از نسل قبل انواع و اقسام اطلاعات شامل صوت، تصویر ثابت، تصویر متحرك و متن را به صورت دیجیتال یا سرعت نسبتا بالا و كیفیت مناسب منتقل كنند.
  نیمه دهه 80 آغاز تحول این شبكه*ها در جهان بود كه البته اثرات آن در ایران دست*كم از بعد شبكه*ای به*صورت محدودی اكنون مشاهده* می*شود. گوشی*های تلفن همراه قابلیت انتقال SMS یا همان پیامك را در خود داشتند. دوربین عكاسی نیز به قابلیت گوشی*ها اضافه شد. كم*كم گوشی*هایی به بازار آمد كه روی آنها برنامه مخصوص نرم*افزاری موبایل جاوا نصب بود. كمی بعد گوشی*های دارای ویندوز ـ مانند رایانه ـ به بازار آمد.
  همچنین گوشی*ها به برنامه اندروید كه مبتكر آن غول فناوری آمریكا ـ گوگل ـ بود، مجهز شدند. این گوشی*ها مانند یك رایانه كوچك امكان اتصال به اینترنت را داشتند. با این حال و در حالی كه گوشی*های موجود در دست مردم به امكانات زیادی مجهز شده بود، اما شبكه تلفن همراه ایران به دلایل عمدی یا غیرعمدی نمی*خواست امكان دسترسی به این قابلیت*ها را فراهم كند. اپراتور تلفن همراه نیز در آن سال*ها فقط شركت مخابرات ایران بود كه ابتدا مقرر كرد امكان مشاهده شماره تلفن تماس*گیرنده برای پاسخ*دهنده اجباری شود تا تامین امنیتی لازم ایجاد شود و سپس پیامك وارد كشور گردد. استفاده از دوربین*های تلفن همراه نیز دارای محدودیت*های خاص خود شد. در آن سال*ها سامسونگ و ال*جی* كم*كم دورخیز برای گرفتن جای نوكیا در بازار ایران را آغاز كردند. تولید گوشی*های ساژم توسط صاایران متوقف شد. موتورولا تا حد زیادی از بازار ایران خارج شد، اما برند جدیدی به نام HTC جای آن را گرفت تا اكنون كه نوبت به اپل رسیده است.
  و اكنون تاچ*ها و انتظاراتی كه بالا می*رود...
  از سال*های پایانی دهه 80 تا همین روزها، شرایط استفاده از تلفن همراه و كاربرد آن توسط مردم، شبكه*، اپراتورها و همچنین سبك گوشی*ها زیرورو شده است. HTC برای نخستین*بار گوشی*های تاچ (لمسی)* را كه یك قلم نیز همراه خود داشت *وارد بازار ایران كرد. كمی بعد سونی اریكسون، سامسونگ و ال*جی نیز وارد كارزار شدند، اما نوكیا در این حالت روز به روز در حال انزوا و عقب*نشینی بود. از نظر شبكه اكنون دو اپراتور جدید به یگانه اپراتور دولتی اضافه شده بودند. تالیا و ایرانسل، نسل جدیدی از سیمكارت*ها و شبكه*های تلفن همراه را وارد كشور كردند. قیمت سیمكارت به نحو چشمگیری كاهش یافت و همه*گیر شد. امكانات شبكه نیز گسترش یافت و اینترنت به دنیای تلفن همراه وارد شد.
  ایرانسل اینترنت را وارد شبكه تلفن همراه ایران كرد و نسل اول اینترنت موبایل یا GPRS متولد و به*سرعت*نور همه*گیر شد. دیگر كسی نبود كه از موبایل فقط برای مكالمه استفاده كند، بلكه موبایل خود به یك دفتر كار كوچك و دیجیتالی تبدیل شده بود؛ دفتری كه تماس گرفتن و صحبت كردن یكی از پیش*پا افتاده*ترین كاربردهای آن است. بلوتوث، دفترچه یادداشت، ساعت*های مخصوص ملاقات، اتاق*های گفت*وگو و تمام امكاناتی كه در اینترنت وجود داشت*، اكنون در یك گوشی كم*وزن باریك و شیك در جیب افراد حمل می*شود. انگار جهانی كوچك و مستطیل در جیب افراد قرار گرفته است.
  و اپل...
  و سرانجام اپل، گوشی*های آیفون* خود را به بازار می*فرستد و دنیای تلفن همراه را تكان می*دهد. گوشی**هایی فوق پیشرفته و تمام*لمسی گوشی*هایی كه تعداد دكمه*های لمسی آن به زحمت به چهار عدد می*رسد. همه چیز در این گوشی**ها آماده شده است. از دیدن فیلم و تدوین و ادیت آن تا فیلمبرداری حرفه*ای، اتصال به اینترنت تا مدیریت غیرحضوری دفتر كار. بازی*های رایانه*ای متنوع هم آماده است. این سیب*گاززده، بازار تلفن همراه را طوری تكان داد كه دیگر نامی از آن 2110*های پاره*آجری هم نمی*بریم. پاره*آجرهایی كه كارخانه*اش هم روزهای بدی را می*گذراند. این همه در حالی است كه فقط 19 سال گذشته است و انگار 190 سال گذشته است؛عمری كه انگار تمدن جدیدی را پایه*ریزی كرده است.
  manba:mobna
  3 کاربر از BEN به خاطر این پست تشکر کردند.
  Abolfazl 816,bahman4477,MoSi M

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •