jdi-3

JDI یا همان ژاپن دیسپلی که یکی از کمپانی هایِ زیرمجموعه سونی با همکاری هیتاچی و توشیبا میباشد، با ساخت LCD مخصوصی با اَبعاد 3.4 اینچ رسماً اعلام کرد که وارد حیطه هدست هایِ واقعیت مجازی شده است. این LCD صرفاً جهت استفاده در ابزارهایِ پوشیدنی بر رویِ سَر انسان، که در واقع همان هدست هایِ واقعیت مجازی میباشند طراحی شده است و کاربرد دیگری ندارد.

ژاپن دیسپلی از هم اَکنون نمونه هایِ آزمایشی این LCD را به تولید رسانده و در اختیار شُرکایِ تجاری خود برایِ تست هایِ اولیه قرار داده است. گفته میشود این LCD ویژگی هایِ خاصی همچون رزلوشن بسیار بالایِ تصویر، زمان پاسخگویی بسیار مناسب، نرخ تازه سازی بسیار بالا و کور کردن نورهایِ تابیده شده از پشت به صورت کامل را دارد.

این LCD با نمونه هایِ موجود در بازار بسیار متفاوت است، چون کمپانی هایِ مختلف از LCD گوشی هایِ هوشمند در هدست هایِ واقعیت مجازی خود بهره میبرند؛ اما این محصول صرفاً برایِ هدست هایِ واقعیت مجازی توسعه داده شده است و کاربرد دیگری ندارد. به همین دلیل، توانایی ساخت تصاویر بسیار زنده و طبیعی را دارد و تجربه ای همه جانبه از فناوری واقعیت مجازی را در مقابل چشمان کاربر قرار میدهد.

ژاپن دیسپلی معتقد است که هدست هایِ واقعیت مجازی تنها برایِ یک هدف ساخته شده اند و آن چیزی نیست جز نمایش یک محتوی مجازی به شکلی که کاربر حس کند در آن لحظه در حال دیدن آن به صورت واقعی و زنده میباشد. به همین دلیل مهندسین JDI تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا همگام با رُشد بازار هدست هایِ واقعیت مجازی، تجربه کاربری این ابزارهایِ پوشیدنی را به سطح جدیدی ارتقا دهند. در اینجا 3 ویژگی اصلی LCD ساخته شده توسط JDI برایِ هدست هایِ واقعیت مجازی را با هم بررسی میکنیم:

1) رزلوشن بسیار بالایِ تصویر

از آنجایی که در هدست هایِ واقعیت مجازی یک لنز بین چشم کاربر و صفحه نمایش وجود دارد، که در واقع تصویر را بزرگ میکند؛ وقتی که در این ابزارها از صفحه نمایش مخصوص گوشی هایِ هوشمند استفاده شود، کاربر میتواند ساختار پیکسل ها را به خوبی مشاهده کند، که این موضوع به کُلی حس و حال تماشایِ محتوی واقعیت مجازی را از بین میبرد. مهندسین JDI موفق شده اند صفحه نمایشی را توسعه دهند که از رزلوشن بسیار بالایِ 1440×1700 با توانایی نمایش خارق العاده 651 پیکسل در هر اینچ بهره میبرد و در آن کاربران به سختی میتوانند ساختار پیکسل ها را مشاهده کنند. اما این تمام ماجرا نیست. JDI بسیار جاه طلب است و در نظر دارد نمونه بعدی مورد آزمایش را با تعداد پیکسل هایِ بسیار بیشتری ( چیزی نزدیک به 800 پیکسل در هر اینچ ) به تولید رسانده و در اختیار شُرکایِ تجاری خود قرار دهد.

news-event%ef%bc%9anews-release%ef%bd%9cjapan-display-inc

2) جلوگیری از تار شدن تصویر

از آنجایی که معمولاً در تماشایِ محتوی واقعیت مجازی اتفاقات بسیار سریع رُخ میدهند ( مثلاً کاربر به سرعت سر خود را به طرفین میچرخاند )، تاری دید میتواند یکی از مشکلات اساسی این صنعت باشد. برایِ جلوگیری از تاری دید، مهندسین JDI موفق به ساخت پنل صفحه نمایش IPS LCD بسیار با کیفیتی شده اند که توانایی تازه سازی نرخ فریم 90 هرتز را دارد و زمان پاسخگویی بسیار مناسب 3 میلی ثانیه را برایِ کاربران به ارمغان می آورد. همچنین، این پنل مجهز به تکنولوژی بسیار خاصی است که نورهایِ تابیده شده از پشت را کاملاً دفع میکند و بدین ترتیب، کاربر هیچگاه از تجربه کامل محتوی واقعیت مجازی باز نمی ماند.

news-event%ef%bc%9anews-release%ef%bd%9cjapan-display-inc-1

3) زمان تأخیر سیستمی بهبودیافته

زمان تأخیر سیستمی یک هدست واقعیت مجازی در واقع تأخیری است که یک محتوی از زمان اجرا تا به نمایش درآمدن بر رویِ صفحه نمایش توسط حسگر حرکتی ( زمانی که کاربر اولین حرکت را با سر خود انجام میدهد ) صورت میگیرد. اگر این میزان تأخیر سیستمی بیش از اندازه طولانی باشد، مغز کاربر گرفتار فشار عصبی میشود و به این ترتیب کاربر نمیتواند استفاده از هدست واقعیت مجازی را ادامه دهد. اما پنل توسعه داده شده توسط JDI با توجه به اینکه مخصوص هدست هایِ واقعیت مجازی میباشد، از زمان پاسخگویی و نرخ تازه سازی بسیار بالایی برخوردار میباشد، که در نهایت به کاهش تأخیر سیستمی منجر میشود و تجربه طولانی تری را نسبت به هدست هایِ واقعیت مجازی با پنل هایِ معمولی برایِ کاربران فراهم می آورد.

منبع: