KitKat

معرفی، رابط کاربری کیت کت و برنامه های رسانه ای

سونی اخیرا آپدیت کیت کت 4.4.2 را برای گوشی های هوشمند اکسپریای خود آغاز کرده است. اولین گوشی هایی که شامل این تغییرات شده اند، شامل Xperia Z1, Xperia Z1 Compact و Xperia Z Ultra با شماره ساخت 14.3.A.0.681 بوده است. سونی همچنین گفته که دیگر مدل های Xperia Z این تغییرات را در نیمه ی دوم سال 2014 میلادی دریافت خواهند کرد.

در مروری بر این فیرمور در زیر، ما به طور گسترده تغییرات جدیدی را که Xperia KitKat آورده را مقایسه کرده ایم. تا حالا ما همچنان می دانیم که برخی از پیش بینی ترین ویژگی ها از Xperia Z2، مثل فیلم برداری 4K و روشن کردن صفحه با یک ضربه، در این تغییرات اعمال نشده است. به هر حال، مرور زیر می تواند به شما یک حس خوبی از اینکه چه مقدار تغییر از Android Jelly Bean به سمت KitKat رفته را برساند.

مروری بر اندروید 4.4.2 اکسپریا فیرمور 14.3.A.0.681

برای منبع، در تصاویر زیر شما می توانید تغییرات کیت کت Xperia Z1 را در برابر Xperia Z1 Compact مشاهده نمایید (مدل Xperia Z1: C6903. و مدل Xperia Z1 Compact: D5503.) ما هم چنین تصاویر تغییرات “قبل و بعد” را برای شما اضافه کرده ایم.

لطفا توجه کنید: اگر شما متوجه این تغییرات نشده اید، این نکته را در نظر بگیرید که آیکون باتری سبز، نشان دهنده ی اندروید 4.3 Jelly Bean است.

درباره ی صفحه نمایش

این مرور بر روی آخرین تغییرات فیرمور کیت کت برای Xperia Z1, Xperia Z1 Compact و Xperia Z Ultra با شماره ساخت 14.3.A.0.681 تمرکز می کند. ما در حال مقایسه آن با اندروید 4.3 با شماره ساخت 14.2.A.1.136 هستیم.

12

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

صفحه ی اصلی (Home)

یکی از سریع ترین تغییراتی که شما متوجه آن می شوید، استفاده از المن های شفافی است که اندروید کیت کت آورده است. این تغییرات شامل استاتوس بار در بالا می شود که به خوبی در زیر نوار برنامه ها میتوان آن را دید.

 34

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

 منوی برنامه های کیت کت، حاشیه دور برنامه ها را که در اندروید 4.3 قابل مشاهده است را حذف کرده است.

  56

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

 قفل صفحه (Lock Screen)

قفل صفحه ی جدید کیت کت تنها به یک Swipe ساده، یا همان به بالا یا پایین کشیدن ساده نیاز دارد. “حالت چشمک” در اندروید Jelly Bean نیز از بین رفته و با ردیابی اثر انگشت شما برای باز کردن گوشی هوشمندتان جایگزین شده است. به این نکته توجه داشته باشید که استاتوس بار شفاف نیز در قفل صفحه ی کیت کت وجود دارد.

دکمه ی Camera نیز در پایین صفحه موجود است. البته ویجت Lock Screen Swipe را می توان از منو برداشت.

7 8

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

 اخبار (Notifications)

منوی Notifications در نظر شما به برخی تغییر نیازمند است. اول از همه، منویی که از بالا به پایین می کشید، اکنون به دو قسمت تبدیل شده است. وقتی شما این منو را پایین می کشید تا همه ی اخبار را ببینید، سپس باید بر روی Quick Settings کلیک کنید تا به این منو دسترسی پیدا کنید.

این کار می تواند کمی مایه ی رنج و زحمت شود و مقداری کار به کار هایی که در گذشته انجام نمی دادیم، اضافه کند. یکی از راه هایی که می توان بر این مشکل غلبه پیدا کرد، دو انگشتی این منو را پایین بیاورید تا مستقیما به Quick Settings یا تنظیمات سریع دسترسی پیدا کنید. به هر حال، این مورد نمی تواند به شما وقتی که با گوشی دارید یک انگشتی کار می کنید، کمک کند.

ما همچنین رنگ سیاه خالص را که در برابر برخی تغییراتی که در زبان کیت کت پیدا شده را احساس کرده ایم.

9 10

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

 خاموش کردن (Power Off)

ما مطمئنا تنها افرادی نیستیم که از دیدن گزینه ی Take Screenshot در منوی Power تعجب کرده ایم!! البته این مورد خیلی دیر آمده، ولی برای گرفتن عکس از صفحه کار را آسان تر کرده است، مخصوصا از وقتی که حقه ی استفاده از کم کردن صدا+ دکمه پاور، آن را بسیار سخت کرده بود.

11 12

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

 میزان شارژ (Charging Indicator)

آیکون درحال شارژ در کیت کت خارج از باتری قرار گرفته است، که این کار را آسان تر می کند وقتی دستگاه در حال شارژ است.

13 14

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

 برنامه های رسانه ای سونی (Sony Media Apps)

همه ی برنامه ای رسانه ای سونی در این کیت کت آپدیت شده اند، اما برخی مشهود تر و قابل ملاحظه تر از بقیه.

آلبوم (Album)

شماره ساخت برنامه آلبوم از 5.4.A.0.20 به 5.4.A.0.22 تغییر یافته که ما تغییر چندانی بین این دو نسخه مشاهده نکرده ایم.

15 16

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

برنامه ی فیلم (Movies App)

برنامه ی Movies به طور قابل توجهی از نسخه 5.3.A.0.20 در اندروید Jelly Bean 4.3 به 6.1.A.0.16 در اندروید کیت کت تغییر یافته است. یکی از این تغییرات عظیم، عملکرد Movie Creator است که به شما اجازه ی تغییر و ادیت فیلم های تان را می دهد.

 17 18

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

 منوی تنظیمات هر دو نسخه تقریبا شبیه به هم است. تصاویر زیر، بریده ای از بخش Background Playback است. ما این کار را انجام دادیم تا ببینیم سونی چه تغییراتی در این بخش انجام داده است.

سونی هم چنین گزینه ی “Hide recent videos” را به “Hide Last played videos” تغییر داده، که در آپدیت کیت کت فقط می تواند آخرین ویدئو را اجرا کند.

17 18

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

 رابط کاربری برای ویدئو های ضبط شده در آپدیت کیت کت تغییر یافته است. دکمه های عقب/جلو کردن فیلم حذف شده اند و شما احتیاج به این دارید که خودتان به صورت دستی و با جلو یا عقب کشیدن فیلم، آن را به زمان دلخواه خود برسانید. تمامی جزئیات فیلم (مانند تاریخ، زمان، طول ویدئو و اندازه ی آن) نیز به نظر می رسد که پاک شده باشد. ما اکنون فقط تاریخ ویدئوی گرفته شده را داریم.

در آپدیت جدید، هم چنین متوجه آیکون فیلم در بالا سمت رست خواهیم شد. این آیکون شما ره به ویژگی Movie Creator می رساند.

19 20

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

 حالت فیلم سازی تنها به شما امکان برخی تغییرات ساده را با استفاده از انگشتان شما خواهد داد. وقتی که از ساختن آن راضی شدید، می توانید آن را ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید.

21

شما هم چنین قادر به بریدن فیلم و یا سفارشی ساختن طول آن خواهید بود. بسیار شبیه به TimeShift Video، که شما می توانید یک قسمت از فیلم را با سرعت پایین تر انتخاب کنید. گزینه های آن 8/1، 4/1 و 2/1 هستند.

22 23

واکمن (Walkman)

ما تغییر قابل ملاحظه ای در این برنامه متوجه نشدیم. تنها شماره ساخت آن از 8.1.A.0.3 به 8.1.A.0.6 تغییر یافته است. یکی از تغییرات شامل قابلیت به اشتراک گذاری خودکار آهنگ در حال پخش در فیس بوک است. هم چنین به نظر می رسد گزینه ای برای on/off کردن Music Unlimited وجود داشته باشد.

24 25

تصویر بالا اندروید 4.3، تصویر پایین اندروید 4.4

 مبنع: XperiaBlog