xnexusae0_art_thumb-narenji-20131108.jpg.pagespeed.ic.niaF7Cd7w5

یکی از قدیمی ترین قطعات پازل اَندروید ران تایم دالویک ( Dalvik ) است که تا حد زیادی باعث خجالت زدگی ربات سبز در مقابل iOS شده ، زیرا به اندازه کافی سریع نیست . شاید بپرسید اصلا ران تایم ( Runtime ) چیست ؟ به زبان خیلی ساده ، ران تایم یک قطعه نرم اَفزاری است که به عنوان بخشی از سیستم عامل وظیفه اجرا ( Run ) کردن اکثر برنامه ها را بر عهده دارد . در سال های اَخیر تلاش های زیادی صورت گرفته تا دالویک سریع تر شود تا دیگر کسی آن را مسئول کند اجرا شدن برنامه ها نداند . اما گاهی بهترین راه حل ساختن یک جایگزین کاراتر است . کاری که گوگل در ۲ سال گذشته مشغول آن بوده و کم کم دارد به نتیجه میرساندش .

ران تایم بعدی اَندروید که ART ( مخفف Android RunTime ) نام دارد ، حالا به عنوان یک ” گزینه تجربی ” در اَندروید ۴.۴ کیت-کت قرار گرفته و هدف از ساخت آن بازطراحی روش تفسیر کدهای هر برنامه اَندرویدی حین اجراست . وقتی مینویسیم یک گزینه تجربی ، منظورمان این است که به عنوان یک قابلیت نهایی در اختیار کاربران محصولات تجاری نیست ، بلکه فعلا توسعه دهندگان میتوانند با فعال کردنش در کنار دالویک آن را تجربه و بازخوردها را به گوگل گزارش کنند .

آرت به روشی کاملاً متفاوت از دالویک برنامه ها را اجرا میکند . به طور کلی توسعه دهندگان فقط بخشی از کدهای هر برنامه را تولید میکنند و سپس کد تولیدی باید در هر بار اجرا روی دستگاه ، از یک ران تایم عبور کرده و پس از تفسیر ، اجرا شود . این روش بهینه نیست و در هر بار اجرا کل منابع سخت افزاری را درگیر میکند ، ولی در عوض امکان تولید آسان برنامه برای دستگاه ها و معماری های مختلف را میدهد . اما آرت این رویه را تغییر خواهد داد و همان مرتبه اولی که شما یک برنامه را روی دستگاه اَندرویدی تان نصب میکنید ، کد فشرده ( یا Bytecode ) آن را به زبان ماشین تبدیل میکند ، تا در واقع آن برنامه بَدَل به یک برنامه بومی ( Native ) شود ( برای توضیح بهتر ؛ تصور کنید که مرورگر کامپیوتر چطور با کش کردن صفحات ، لود و گشودن مجدد آنها را سریع تر میکند ) .

با این رویه جدید که کامپایل جلوتر از زمان ( Ahead-Of-Time یا AOT ) نام دارد ، نیاز به فعالسازی هر باره یک ماشین مجازی یا یک کد مفسر از بین خواهد رفت و اجرای برنامه ها بسیار سریعتر خواهد شد . چقدر سریع تر ؟ طبق بررسی های اولیه زمان باز شدن برنامه ها به نصف کاهش یافته ، پاسخگویی دستگاه سریعتر شده ، و عمر باتری هم بالاتر رفته . اما آیا در ازای به دست آوردن این مزایا ، چیزی هم از دست رفته ؟ بله ! در این میان به دو مورد اشاره شده ، ولی حدس میزنیم اکثر افراد با آنها مشکلی نداشته باشند . ایراد اول افزایش نسبی زمان اولیه برای نصب هر برنامه بر روی دستگاه است و مورد دوم هم افزایش فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی . معامله خوبی به نظر میرسد .

گوگل گفته که توسعه دهندگان باید در حال حاضر دالویک و آرت را در کنار هم استفاده کرده و اولی را به عنوان ران تایم پیش فرض به کار گیرند . ران تایم آرت در اَندروید ۴.۴ با رفتن به Settings و بخش Developer Options قابل فعال سازی است . هنوز مشخص نیست که آرت چه زمانی تبدیل به ران تایم اصلی اَندروید خواهد شد . گوگل میگوید در اولین فرصت این اتفاق رخ خواهد داد ، در نسخه بعدی اَندروید ؟ شاید . فعلاً توسعه دهندگان برنامه ها و تولیدکنندگان چیپ های پردازشی فرصت بهینه سازی آرت را خواهند داشت .

منبع : نارنجی