TSMC مجوز فروش چیپ به هواوی را بدست آورد؛ بریتانیا هواوی را به همکاری با دولت محکوم کرد

1
۲۰,۰۴۳

هواوی را می توان کانون اختلافات ناگوار پیرامون مشکلات ایالات متحده و چین به حساب آورد. از ابتدای سال گذشته، این تولید کننده چینی مجبور شد با ممنوعیت آمریکا کنار بیاید. با دیدن اینکه ممنوعیت اولیه تاثیر زیادی روی هواوی نگذاشته بود، چند ماه پیش ایالات متحده ممنوعیت های ایجاد شده را برای هواوی تقویت کرد. بر طبق این ممنوعیت های جدید، هر شرکتی که از فناوری آمریکایی استفاده می کند، باید قبل از همکاری با شرکت چینی هواوی مجوز دریافت کند. بر اساس گزارش ها، در اصل باید گفت که هدف آمریکایی ها از ایجاد محدودیت برای شرکت چینی هواوی این بود که نتوانند با شرکت تایوانی TSMC که مسئول تولید پردازنده های Kirin برای چینی هاست کار کنند که خب در این مورد تا به امروز موفق بوده اند.

از آن زمان شرکت TSMC برای ادامه تولید چیپست های مخصوص شرکت هواوی از دولت ایالات متحده درخواست مجوز کرده است. طبق جدیدترین گزارشات بدست آمده، TSMC اخیرا موفق شده تا بار دیگر کسب و کار با هواوی را از سر بگیرد. با این حال، این مجوز تنها به “فناوری بالغ” تعلق می گیرد. این نشان می دهد که مجوز اخذ شده توسط TSMC عمدتا محصولات تولید شده با فناوری بالغ را پوشش می دهد.

البته در این گزارش به طور خاص به سیستم های روی تراشه مخصوص تلفن های همراه اشاره نشده است. علاوه بر این، در این گزارش همچنین منظور از “فن آوری بالغ” ذکر نشده است. با این حال، به طور کلی تصور می شود که محصولات ساخته شده توسط فناوری های جدید و به طور حتم پس از لیتوگرافی 28 نانومتری بالغ به حساب می آید. فرآیندهای 16 نانومتری، 10 نانومتری، 7 نانومتری و آخرین فرآیند های 5 نانومتری، فرایندهای پیشرفته و بالغی هستند.

حتی در این صورت، طبق استانداردهای فعلی، تجارت مواد مصرفی هواوی همچنان با مشکل کمبود روبرو خواهد شد. دلیل این امر این است که تراشه های تلفن همراه به فناوری بالا و نه فقط به فناوری بالغ نیاز دارند. به طور مثال سیستم روی چیپ Kirin 9000 از فرایند ساخت 5 نانومتری TSMC استفاده می کند که در حال حاضر پیشرفته ترین فرایند است. اگر این گزارش درست باشد، TSMC فقط می تواند تراشه های سطح ابتدایی هواوی را بسازد. که این مورد هیچ تاثیر قابل توجهی در تجارت تلفن های هوشمند هواوی نخواهد داشت.

براساس همین گزارش، TSMC قادر به تکمیل آخرین سفارشات هواوی مبنی بر ساخت سیستم روی تراشه Kirin 9000 نیست. هواوی برای 15 میلیون دستگاه موبایل به آنها سفارش داده بود اما TSMC فقط 8.8 میلیون چیپ را تحویل داده است. با این تعداد، این تراشه در بهترین حالت بیش از شش ماه از فروش محصولات جدید هواوی که احتمالا هواوی میت 40 باشد را در بر نخواهد گرفت.

TSMC مجوز فروش چیپ به هواوی را بدست آورد؛ بریتانیا هواوی را به همکاری با دولت محکوم کرد

پس از دو شرکت AMD و اینتل، تی اس ام سی سومین شرکتی است که توانسته مجوز کار با هواوی را بدست آورد اما همانطور که پیشتر گفتیم، این مجوز قرار نیست تمام نیاز هواوی را برطرف نماید.

اما در اخباری دیگر که مربوط به خروج کامل هواوی از کشور بریتانیا کبیر است، با وجود اینکه اروپایی ها همچنان تلاش می کنند تا از عواقب خروج هواوی از آمریکا جلوگیری کنند، دولت بریتانیا به صورت رسمی گزارشی را منتشر کرده است که در آن به همکاری شرکت هواوی با دولت چین اشاره شده است. آنها ادعا می کنند که شواهد روشنی از تبانی با دستگاه حزب کمونیست چین وجود دارد.

هواوی با انتشار پاسخی اعلام کرده که این گزارش غیرقابل اعتماد و مبتنی بر قضاوت است تا حقایق. سخنگوی این شرکت به نقل از بی بی سی گفت: “مردم این ادعاها را بررسی می کنند و به یاد می آورند که هواوی طی 20 سال گذشته چگونه به انگلیس کمک کرده است”.

طبق یافته های مجلس عوام، هواوی بودجه ای را از دولت چین دریافت می کند که به این شرکت اجازه می دهد محصولات خود را با “قیمتی پایین و بسیار مضحک” بفروش برساند. سخنگوی دولت همچنین استدلال کرده است که هواوی فعالیت های مختلفی در زمینه اطلاعات، امنیت و مالکیت معنوی داشته است.

شرکتهای بریتانیایی فعلا نمی توانند در مورد خرید تجهیزات 5G با هواوی مذاکره کنند و بعلاوه، شرکای انگلیسی این شرکت چینی مجبورند تجهیزات نصب شده را تا سال 2027 از سطح کشور حذف کنند. وقتی کمیته تلاش کرد تا این تاریخ را تا سال 2025 جلو بیاندازد، نمایندگان دو اپراتور BT و Vodafone به دولت گوشزد کرد که چنین حرکاتی می تواند منجر به از بین رفتن کامل ارتباطات سیار در این کشور بشود.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here