1

سونی اخیرا تبلت Xperia Z2 را در برخی کشور ها روانه ی بازار کرده است. و از آن جا که معمولا محصولات جدید مورد نقد و بررسی قرار می گیرند، ما نیز بر آن شدیم تا به نقد باریک ترین و سبک ترین تبلت ضد آب جهان بپردازیم. این نوشته دارای یازده بخش است که هر بخش به طور جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد.

در بخش اول به معرفی تبلت اکسپریا Z2 پرداختیم.

در بخش دوم به رونمایی، کیفیت ساخت و طراحی، صفحه نمایش خواهیم پرداخت.

رونمایی، کیفیت ساخت و طراحی، صفحه نمایش (Unboxing, Design and build quality, Display)

رونمایی از تبلت Xperia Z2 (Unboxing)

جزئیات زیادی درباره ی محتویات جزئی داخل جعبه ی تبلت اکسپریا Z2 وجود ندارد- خود دستگاه، همراه با یک شارژر کوچک و کابل microUSB 2 درون آن است. خروجی شارژر 1.5 آمپر است، در حالی که این خروجی مختص گوشی های هوشمند است. قرار بود که باتری این تبلت کوچک باشد، اما هم چنان دارای باتری بزرگی است. طبق معمول، محتویات درون جعبه ی گوشی، وابسته به بازار فروش آن است، که شاید شما شارژر متفاوتی را در منطقه ی خود دریافت کنید.

   1 2

جزئیات درون جعبه، شارژر و کابل microUSB

 کیفیت ساخت و طراحی (Design and build quality)

سونی از همان طرحی برای تبلت اکسپریا Z2 استفاده می کند که در گوشی های پرچم دار خود استفاده کرده است، قاب آلومینیومی که پیرامون دستگاه را با یک مرکز گود نشان می دهد. یک قاب محکم آلومینیومی، این مزایا را به ارمغان می آورد که فضای کافی برای سخت افزار داخلی به عنوان محتویات باقی مانده، باقی می ماند. بی شک این ضخامت خیره کننده ی 6.4 میلی متری به سونی به موفقیت سونی کمک کرده است.

   3 4 5

آخرین تکرار طراحی OmniBalance

 درحالی که به لحاظ تکنیکی، علاوه بر درون گوشی به لحاظ فنی، بیرون گوشی نیز به لحاظ بصری تحسین بر انگیز است. این تبلت از زبان طراحی OmniBalance با یک تغییر کوچک پیروی می کند، پشت گوشی مات است، صفحه ی لمسی پلاستیکی نرم نیز به جای شیشه ی همیشگی استفاده شده است. همان طور که اکنون اشاره کردیم، این تغییرات باعث کاهش قیمت گوشی و بررسی بهتر خش ها شده است. این پلاستیک می تواند نسبتا با ترفند های بیشتری تمیز شود، وقتی که لکه دار می شود.

حس در دست گرفتن آن نیز یک تجربه ی به یاد ماندنی است- تبلت Z2 حس سبکی عجیبی به خاطر اندازه ی آن دارد. و هم چنین به طرز عجیبی باریک است- بیشتر دستگاه ها از حقه های بصری برای پنهان کردن عمق های شان استفاده می کنند (مثل گوشه های شیب دار)، در حالی که تبلت اکسپریا Z2 چیزی برای پنهان کردن ندارد.

     6

در دست گرفتن تبلت اکسپریا Z2 یک تجربه ی بی همتا است

 سبک وزنی عجیب و بدنه ی لاغر تبلت Z2 یک حس فوق العاده ای را به انسان می دهد که بیشتر تبلت های اندروید فاقد رسانایی چنین حسی هستند، اگرچه تبلت محبوب iPad Air در این جا شکست خورده است.

پلاستیک پشت گوشی می تواند ضربات و خش ها را بهتر از شیشه مدیریت کند، در حالی که دما دیده باشد، شیشه ی ضد خش در جلو نیز باید برخی ضربات را تحمل کند. با گواهینامه IP58، درجه بندی ضد آب، شما ممکن است از غریزه تان سرپیچی کنید تا یک تاچ نرم را مدیریت کنید.

جلوی تبلت اکسپریا Z2 توسط صفحه حکمفرما شده است، اما برخی اجزای دیگر نیز آن جا وجود دارند. آن ها تقریبا یکپارچگی را در طراحی ترکیب کردند، اما اگر شما نزدیک تر نگاه کنید، شما دو نقطه ی عمودی فرورفته را در هر دو طرف صفحه نمایش مشاهده می کنید – اسپیکر های استریو.

آن ها توسط S-Force سونی که تکنولوژی صوت را محاصره کرده، قدرت گرفته اند، و تقریبا در زیر سمت جلو جای گرفته اند. وقتی که شما تبلت را نگه می دارید، آن ها را کف دست خود پوشش نمی دهید.

 7 8

نمای جلویی تبلت. یکی از بلندگو های استریو

 صحبت از چنین چیزی، احتمالا همین گودی ها بزرگ ترین گلایه هایی است که درباره ی تبلت اکسپریا Z2 مطرح می شده است. ما این چاله ها را دوست داریم چون آن ها به شصت ما به خوبی اجازه می دهند تا وزن آن را در دستان خود قرار دهیم.

به هر حال، مخصوصا گودی های کناری بی ارزش و بزرگ هستند، مخصوصا در نظر گرفتن این که چقدر دستگاه سبک وزن است.

 9 10 11 12

تبلت اکسپریا Z2 با تبلت سامسونگ گلکسی تب Pro 10.1 مقایسه شده است

 بالای صفحه نمایش، یک دوربین جلوی 2.2 مگاپیکسلی، یک حسگر نوری برای تنظیم نور صفحه نمایش مطابق با نور محیط و یک فلاش LED وجود دارند. این فلاش در گوشه ی سمت راست تبلت قرار دارد و به قدری کوچک است که ما تقریبا در ابتدا آن را فراموش کردیم. این فقط یک LED سفید است، پس نمی تواند رنگ های کد بندی شده ی اعلان ها (Notifications) را نشان دهد.

 13

دوربین جلو و حسگر ها

 قسمت بالای تبلت، یک میکروفون کاهنده ی نویز و امواج مادون قرمز، و به علاوه دو پوشش محافظ وجود دارد. یکی از آن ها از درگاه microUSB محافظت می کند و دیگری جای کارت حافظه. یکی از این ها جای کارت microSD است که برای حافظه ی 16 گیگابایتی تعبیه شده است، در حالی که پوشش دیگری برای میکرو سیم کارت در نظر گرفته شده است. اگر شما نسخه ی وای-فای (بدون سیم کارت) آن را تهیه کنید، جای سیم کارت با یک دو شاخه مهر و موم شده است.

 14 15 16

قسمت بالایی تبلت. دو محافظ. امواج مادون قرمز و میکروفون

 پوشش ها قسمتی از سنجش ضد آب بودن برای تبلت هستند، و اگر قصد دارید که تبلت اکسپریا Z2 را در تماس با آب قرار دهید، باید همه ی درگاه ها بسته باشند. رابط کاربری نیز شما را وادار می کند تا پوشش های باز را ببندید.

شما می توانید تبلت را بدون اتصال به کابل microUSB شارژ کنید. شما به یک داک شارژر سونی نیاز خواهید داشت که آن را به خار (پین) های مخصوص داک در پایین تبلت متصل کنید. اگر شما یک گوشی اکسپریای سطح بالا را دارید، گوشی و تبلت می توانند هم زمان به داک وصل شوند.

 17 18

پین های مخصوص در پایین تبلت اکسپریا Z2

 هم چنین در پایین تبلت یک ورودی برای هدفون 3.5 میلی متری وجود دارد، اگرچه شما یافتید که این چنین چیزی خیلی راحت نیست، ولی هیچ چیزی وجود ندارد که شما را از استفاده وارونه از تبلت اکسپریا Z2 (به جز تماس های تصویری) منع کند.

سمت چپ تبلت شامل دکمه ی پاور (Power) آلومینیومی تجاری و دکمه ی صدا (volume) است.

 5 20 21

دور دکمه ی پاور از آلومینیوم ساخته شده است

 قسمت پشت گوشی تقریبا خالی است، و جا برای تعبیه ی دوربین 8 مگاپیکسلی و لوگوی NFC در گوشی ی بالا سمت راست ذخیره شده است. دوربین فاقد فلاش است (که ما این را به عنوان یک مشکل برای تبلت در نظر نمی گیریم)، در حالی که لوگوی NFC به شما چیزی می دهد تا شما به هدف تان برای جفت سازی با دستگاه های دیگر برسید.

 4 23

پشت مات و تیره ی تبلت اکسپریا Z2. آنتن NFC در زیر دوربین 8 مگاپیکسلی است

 در پایین، یک باتری 6000 میلی آمپری است، همان ظرفیتی که در مدل پیشین بوده. این خوب است که سونی مدیریت کرده تا این ظرفیت را مدیریت کند، در حالی که ضخامت را پایین آوردند، اما این برای یک تبلت 10 اینچی کمی کوچک است، رقبای سایز مشابه 30 درصد جوهر بیشتر در باتری های شان دارند.

لطفا نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را درباره ی این مطلب با ما در میان بگذارید.

منبع: GSM Arena