Z2

سونی اخیرا تبلت Xperia Z2 را در برخی کشور ها روانه ی بازار کرده است. و از آن جا که معمولا محصولات جدید مورد نقد و بررسی قرار می گیرند، ما نیز بر آن شدیم تا به نقد باریک ترین و سبک ترین تبلت ضد آب جهان بپردازیم. این نوشته دارای یازده بخش است که هر بخش به طور جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد.

در بخش اول به معرفی تبلت اکسپریا Z2 پرداختیم.

در بخش دوم به رونمایی، کیفیت ساخت و طراحی، صفحه نمایش پرداختیم.

در بخش سوم به صفحه نمایش، عمر باتری پرداختیم.

در بخش چهارم به رابط کاربری می پردازیم.

رابط کاربری (User Interface)

تبلت سونی اکسپریا Z2 با جدید ترین نرم افزار سونی بر روی سیستم عامل اندروید 4.4.2 کیت کت در حال اجرا می باشد. ما از لفظ آخرین تغییرات استفاده کردیم که با اندک تغییرات شرکت می تواند توضیحش کمی سخت باشد- همراه با موتورولا، سونی یکی از باریک ترین پوسته ها را بر روی اندروید استوک دارا می باشد.

در زیر شما می توانید ویدئوی یک نگاه سریع بر رابط را داشته باشید

 

مروری بر رابط کاربری اکسپریا تبلت Z2

مروری بر رابط کاربری اکسپریا تبلت Z2

قفل صفحه از چندین ویجت دور شده و به حالت ساده تر بازگشته است. تمام چیزی که آن نشان می دهد، زمان و میانبر دوربین است. سونی هم چنین double tap to wake را فراهم کرده، که شما نیازی ندارید برای روشن کردن صفحه، حتما دکمه ی پاور را بزنید.

 1 2

قفل صفحه و گزینه هایش

صفحه نمایش اصلی دارای میانبر های آشنا و ویجت ها است. سونی تم هایی را عرضه می کند، که والپیپر و برخی از رنگ های سیستم را تنظیم می کند. هم چنین تعداد زیادی از تم های زیبای از پیش بارگذاری شده وجود دارد (هم چنین والپیرهای زیادی) و شما می توانید بیشتر از آن را از Sony Select دانلود کنید.

 3 4 5 6

رابط کاربری تبلت اکسپریا Z2. در حال پذیرش تم متفاوت.

محدوده ی اعلان (notification) به دو قسمت تقسیم شده، که برای تبلت ها کاملا عادی است. در سمت چپ شما همه ی اعلان ها را دریافت می کنید، در حالی که سمت راست دکمه های منحصر به فرد را نگه می دارد. شما می توانید مجددا بچینید، مخفی کنید و دکمه اضافه کنید.

اگر یکی از دکمه ها (toggles) به صورتی که انتظار داشتید کار نکرد، بر روی گزینه ی مورد نظر در صفحه نمایش به صورت چند ثانیه و طولانی (long press) داشته باشید تا شما را به تنظیمات مربوطه برساند (مثلا برای رسیدن به تنظیمات وای-فای، روی دکمه ی وای-فای داشته باشید).

 7 8

محدوده ی اعلان ها دو ردیف قابل تنظیم برای دکمه های سریع (quick toggles) را ارائه می کند

صفحه ی برنامه ها به صورت چند صفحه در مقابل هم ظاهر شده و شما می توانید برنامه ها را به صورت دستی مرتب کنید، به صورت الفبایی، بر اساس بیشترین استفاده یا اخیرا نصب شده. این منو با این تنظیمات از طریق یک ضربه (swipe) از سمت چپ صفحه قابل دسترسی است و شما هم چنین می توانید جست و جو کنید و حتی برنامه ها را از آن جا حذف کنید.

 9 10

منوی برنامه و تنظیمات قابل دست زدن

تبلت اکسپریا Z2 از تغییر گر برنامه ی تنظیم شده استفاده می کند. تغییر اول، بستن همه ی دکمه ها است، بعدی برنامه های کوچک سونی است.

این ها شبیه به برنامه های Mini سامسونگ هستند، و ویجت کوچک pop-up برنامه های روی صفحه نمایش شما، که می توانید آن را بچرخانید و بدون باز کردن برنامه ی کامل تکامل یافته استفاده کنید.

تاکنون، یک پیش فرضی از این نه ها وجود دارد: Active Clip، بوک مارک های کروم، مرورگر، ماشین حساب، تقویم، جی میل، زمان سنج، یادداشت ها، و ضبط کننده ی صدا.

 11 12

تعویض گر برنامه به عنوان لانچر برنامه ی کوچک ارائه می شود

شما می توانید برنامه های کوچک بیشتری را از Play Store دانلود کنید، یا از این گزینه ها برای فعال کردن ویجت محبوب در برنامه های کوچک استفاده کنید. تنها بر روی علامت مثبت در بالای لیست کلیک کنید و ویجت مورد نظر را انتخاب کنید.

 13 14

گشتن یک ویجت در یک برنامه ی کوچک

برای مثال، شما فقط می توانید یک برنامه ی کوچک را اجرا کنید، اما هم زمان می توانید چندین برنامه ی کوچک را باز نگه دارید.

نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را درباره ی این نوشته با ما در میان بگذارید

منبع: GSM Arena