Z2

سونی اخیرا تبلت Xperia Z2 را در برخی کشور ها روانه ی بازار کرده است. و از آن جا که معمولا محصولات جدید مورد نقد و بررسی قرار می گیرند، ما نیز بر آن شدیم تا به نقد باریک ترین و سبک ترین تبلت ضد آب جهان بپردازیم. این نوشته دارای یازده بخش است که هر بخش به طور جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد.

در بخش اول به معرفی تبلت اکسپریا Z2 پرداختیم.

در بخش دوم به رونمایی، کیفیت ساخت و طراحی، صفحه نمایش پرداختیم.

در بخش سوم به صفحه نمایش، عمر باتری پرداختیم.

در بخش چهارم به رابط کاربری پرداختیم.

در بخش پنجم به دفترچه تلفن، بلندگو، پیام، ورودی متن می پردازیم.

دفترچه تلفن، بلندگو، پیام، ورودی متن (Phonebook, loudspeaker, messaging, text input)

دفترچه تلفن (Phonebook)

دفترچه تلفن تبلت سونی اکسپریا Z2 از رابط تقسیم صفحه نمایش استفاده می کند، لیست مخاطبین در سمت چپ، جزئیات شخصی در سمت راست. مخاطبین می توانند از سرویس های متعدد آنلاین نیز بیایند و هم چنین فیلتر های ریزی وجود دارد تا از به هم ریختگی ها جلوگیری کند.

 1 2

دفترچه تلفن. میانبر سریع مخاطبین

لیست مخاطبین می تواند بر اساس نام یا نام خانوادگی مرتب شود. دو گزینه برای جست و جوی مخاطبین وجود دارد: یک زمینه (field) ی سرچ اختصاصی در زیر لیست مخاطبین، و یک اسکرول بار (scroll bar) الفبایی که به اسم هایی که با یک حرف خاص شروع می شوند، سریع بروید، که در سمت راست وجود دارد.

 3 4

پالایش یا فیلتر مخاطبین. همگام سازی با دفترچه تلفن های متعدد آنلاین

اگر یک مخاطب در چندین سرویس، اکانت های متعددی داشته باشد، شما می توانید آن جزئیات را برای نگهداشتن همه ی آن ها در یک مکان “پیوند” (link) دهید. تبلت می تواند به صورت خودکار پیدا کند و مخاطبین دو گانه (هم نام) را پیشنهاد دهد و با هم یکی کند.

 5

ویرایش یک مخاطب

هر مخاطب می تواند زمینه های متنوعی داشته باشد (و تکرار زمینه ها از یک نوع، مثلا چند نوع شماره ی موبایل و یا منزل). هم چنین گزینه ی افزودن فیلد وجود دارد و دکمه ی X به شما اجازه می دهد تا فیلد هایی را که نمی خواهید، حذف کنید. فیلد ها هر چیزی از اسم ها را پوشش می دهند (از جمله، یک فیلد برای نوشتن آوایی (فونتیکی) اسم)، مانند آدرس ها، اسامی مستعار و یادداشت ها.

بلندگو ها (Loudspeaker)

تبلت سونی اکسپریا Z2 دو بلندگو را در جلو تعبیه کرده است، در دو طرف صفحه نمایش. و نیز افزاینده ها (enhancements) های صوتی عادی سونی (Clear Stereo, Clear Bass, Clear Phase) به همراه صدای استریو S-Force وجود دارد.

گزینه های اختصاصی بلندگو، مثل xLOUD نیز وجود دارد. ما همه ی آن ها را آزمایش کردیم، که با xLOUD روشن، ما تفاوت چندانی مشاهده نکردیم.

تبلت اکسپریا Z2 نمره ی زیر خط فقر (زیر متوسط) دریافت نموده است، که ما حدس می زنیم ضد آب بودن، به نوعی به نمره ی آن افزوده، در حالی که دو تا بلندگو ها خیلی ضعیف و کم صدا هستند. نه تنها شما به یک صدای زنگ بلند برای تماس ها دارید، بلکه تماشای فیلم با بلندگو های آرام نیز شما را آزار می دهد.

تست بلندگوی بالای تلفن (هنگام شنیدن)

صوت، دسیبل

نویز صورتی/موزیک، دسیبل

زنگ تلفن، دسیبل

نمره ی کل

Sony Xperia Z2 Tablet

62.5

62.1

60.7

متوسط

Amazon Kindle Fire

66.6

63.7

66.9

زیر متوسط

Microsoft Surface RT

61.7

60.2

64.2

زیر متوسط

Sony Xperia Tablet Z

66.0

64.6

70.1

زیر متوسط

Google Nexus 10

68.3

66.1

67.8

متوسط

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1

67.7

66.2

69.8

متوسط

Asus Google Nexus 7

68.6

65.9

75.8

خوب

Apple iPad mini

68.2

65.7

75.7

خوب

Apple iPad Air

67.9

65.9

76.6

خوب

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

75.7

66.6

76.8

خیلی خوب

Samsung Galaxy Note 10.1 2014

75.7

66.6

77.2

خیلی خوب

LG Optimus G

74.6

71.3

82.7

عالی

 

پیام ها و ورودی متن (Messaging and text input)

تبلت سونی اکسپریا Z2 با برنامه ی از پیش نصب شده ی Google Hangouts به سراغ شما می آید تا پیام های سریعی که نیاز دارید را دسته بندی کنید. نکته ی خوب درباره ی این برنامه این است که شما می توانید با Hangouts با کاربران در سمت راست Gmail، یا با پلاگین کروم چت کنید. شما می توانید با چندین نفر چت کنید و حتی تماس تصویری برقرار کنید.

 6

Google Hangouts پیام های فوری را دسته بندی می کند

کلاینت جی میل، سبک مکالمه ی تجاری مخصوص به خود را دارد و شما می توانید چندین اکانت جی میل را مدیریت کنید. کار های گروهی نیز پشتیبانی می شوند، که در عوض شما نیاز دارید تا پیام های پیام های ایمیل خود را در دسته های بزرگ دسته بندی کنید. یک ویژگی جالب در جی میل این است که شما می توانید بین پیام های تان در جعبه ی ورودی (inbox)، چپ و راست swipe کنید.

 7 8

اپلیکیشن جی میل

برنامه ی عمومی ایمیل توسط سونی مجددا طرح بندی و لایه گذاری شده است. می تواند POP و IMAP را دسته بندی کند، اعمال گروهی انجام دهد و یک اینباکس ترکیبی از همه ی حساب های ایمیل شما پیشنهاد می دهد (چیزی که جی میل انجام نمی دهد). یا به عبارت ساده تر، شما می توانید چندین اکانت داشته باشید و اینباکس همه ی آن ها را با اپلیکیشن ایمیل گوشی مشاهده نمایید (ایمیل ها می تواند شامل یاهو، MSN، جی میل و … باشد)، در حالی که در اپلیکیشن جی میل، فقط می توانید حساب های جی میل خود را مشاهده نمایید.

 9 10

کلاینت عادی ایمیل که گزینه ی اینباکس ترکیبی برای سرویس های چندگانه دارد

برای ورودی متن، تبلت اکسپریا Z2 صفحه کلید QWERTY کامل را در صفحه، با گزینه های قابل تغییر ارائه می دهد. دارای سه پوسته ی از پیش نصب شده است و سه حالت نمای متفاوت دارد- بزرگ، کوچک و کیبورد جدا شده. دو تای آخری، بالای اپلیکیشن شناور هستند و می توانند به اطراف حرکت کنند.

 11 12 13 14

صفحه کلید تبلت اکسپریا Z2 بر روی صفحه: پوسته ها و مد ها

گزینه های اضافی به شما اجازه می دهد تا دکمه ی coma and period، شکلک ها و ورودی صدا را اضافه/حذف کنید، و هم چنین چیزهایی مثل کلمات پیشنهادی دو زبانه را فعال کنید، اگر شما بیش از یک زبان را فعال کرده باشید. اگر شما قصد فعال سازی تصحیح خودکار (auto correction) را دارید، شما باید به صفحه کلید اجازه بدهید تا سبک نوشتاری شما را در جی میل، فیس بوک، توئیتر یا پیام هایی که شما ارسال کرده اید (هر کدام از این ها جداگانه استفاده می شوند) بخواند و یاد گیرد.

 15 16 17 18

پیچاندن (tweaking) صفحه کلید

شما هم چنین می توانید ورودی حرکت دست یاد شده را امتحان کنید اگر این کلید ها شخصا به شما سرعت تایپ مورد نظر را نمی دهند. بسیار شبیه به Swype است، و حتی اگر شما هرگز با ورودی شبیه با Swype کار نکرده باشید، به سرعت به آن عادت خواهید کرد.

 19

ورودی حرکت دست شبیه به Swype

سونی هم چنین یک پوشش صفحه کلید یاد شده که تقریبا ضخامت آن 17.5 میلی متر، وقتی که دور تبلت قرار می گیرد، را دارا می باشد. این صفحه کلید از طریق NFC جفت سازی می شود و از طریق بلوثوت وصل می شود و می تواند جداگانه مورد استفاده قرار گیرد، یا شما می توانید از آن، به نوعی از لپتاپ استفاده کنید.

 20

صفحه کلید بلوتوث جانبی

نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را درباره ی این نوشته با ما در میان بگذارید

منبع: GSM Arena