شاخ و شانه کشیدن چینی ها برای سامورایی: Vivo دوربین گوشی ها را بازتعریف می کند!

2
۳۲,۷۵۴

در دنیای تکنولوژی هر روز شاهد عرضه محصول یا فناوری هستیم که یک شرکت پیشگام آن را به دنیا معرفی کرده و دیگر کمپانی ها با خرید این فناوری یا به انحصار درآوردنش با آن قدرت نمایی می کنند. در دنیای تلفن های هوشمند هم، بخش دوربین آن بخشی است که شرکت های زیادی رویش مانور می دهند و هر 6 ماه یک بار یک گوشی خاص سر از رتبه اول وب سایت DxOMark در می آورد.

بیراه نیست اگر بگوییم که تمامی شرکت های گوشی سازی دنیا در این راه مدیون سونی و تلاش های بی وقفه سامورایی ها هستند. چرا که همه ما خوب می دانیم که سونی تنها شرکتی است که در زمینه ساخت سنسور دوربین و فناوری های به کار رفته در آن از سایر سازندگان چندین قدم جلوتر بوده و تنها دو شرکت سامسونگ و OmniVision می توانند پا به پای سونی جلو بیایند.

با این حال، همیشه شرکت های سازنده تلفن همراه به خصوص چینی ها، نشان داده اند که اگرچه در ساخت سنسور به سونی نمی رسند اما در پیشبرد اهدافشان از طریق نرم افزار، هوش مصنوعی و توسعه سایر فناوری ها توانسته اند با تکیه بر تکنولوژی که پیشتر توسط خود سونی ابداع شده است، خودنمایی کنند. این شرکت ها هر کاری می کنند تا در رقابت بر سر بهترین گوشی هوشمند برای عکاسی از سایر رقبا پیشی بگیرند و این روند قرار نیست هیچگاه متوقف شود. در میان شرکت Vivo که پیشتر لرزشگیر گیمبال مانند خود را بر روی گوشی X50 Pro معرفی کرده بود، پا را فراتر از این گذاشته و تصمیمش برای ساخت یک سنسور دوربین تجاری را اعلام کرده است و قرار است آن را سال 2021 به بازار عرضه کند.

البته باید بدانید که ویوو اطلاعات پیچیده سخت افزاری را در اختیار ما قرار نداده و فقط به یک توضیح کلی در مورد روند کار سنسور جدیدش بسنده کرده است. آنها از یک سنسور RGBW برای ساختار پیکسل ها استفاده کرده اند که به سنسور دوربین اجازه می دهد تا 160 درصد نور بیشتری را نسبت به سنسور های عادی به درون پیکسل ها راه دهد. در تئوری، این دوربین باید بهترین محصول تولید شده موجود در بازار اسمارت فون ها باشد. اما جایی که قطعا این سنسور نظر مشتریان را جلب خواهد کرد عکاسی در شرایط نوری نامناسب خواهد بود.

کمپانی Vivo ادعا می کند در این راه از فناوری های توسعه داده شده توسط هیچ شرکت دیگری استفاده نکرده است و همه چیز بر اساس هوش مهندسان خود این شرکت ساخته شده و این سنسور قرار است تعریف جدیدی بر دوربین گوشی های هوشمند باشد، چرا که ماژول های ساخته شده توسط چینی ها تمامی راه حل هایی که سایر شرکت ها به بازار عرضه کرده اند را پشت سر خواهد گذاشت.

شاخ و شانه کشیدن چینی ها برای سامورایی: Vivo دوربین گوشی ها را بازتعریف می کند!

البته باید بدانید که استفاده از ساختار پیکسل های RGBW چیز جدیدی نیست و سونی پیشتر از این فناوری در گوشی های اکسپریا (اکسپریا P) خود استفاده نموده است که نور بیشتری نسبت به سایر سنسور های بازار به درون لنز گوشی راه می دادند اما مسئله ذاتی این سنسور های مجهز به فیلتر رنگی RGBW کاهش وضوح آنها بود، مسئله ای که الگوریتم های پردازشی امروزی به خوبی از پس آن برمی آیند.

باید گفت که سنسور RGBW شرکت ViVo نسبت به سنسور RYYB شرکت هواوی که توسط خود سونی به صورت انحصاری برای این شرکت توسعه داده شده است تنها 15 درصد نور بیشتری از این سنسور به درون خود راه می دهد و مشکلات سنسور های هواوی را هم ندارد.

البته ادعای Vivo نمی تواند کاملا درست باشد، چرا که شرکت های OEM (تولید کننده های تجهیزات) تنها می توانند سنسور های خودشان را از طریق شرکت سازنده سفارش بدهند و نمی توانند مانندش را بسازند چرا که نیازمند یک بخش مخصوص ساخت سنسور تصویری موسوم به Imaging Division هستند، چیزی که در اختیار سونی است.

بنابراین باید صبر کرد و دید ادعای Vivo در سال آینده چگونه به حقیقت خواهد پیوست و البته نباید فراموش کرد که سامورایی ها نیز بیکار ننشسته اند و از ابتدای امسال در حال سفارش گیری برای ساخت سنسور های نسل جدید هستند که مطمئنا فناوری های مخصوص به خودشان را خواهد داشت و دوباره سونی با سنسور های جدیدش یکه تاز وب سایت DxOMark خواهد شد. کسی چه می داند، شاید 27 شهریور این اتفاق افتاد!

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

2 دیدگاه ها

  1. چندوقت پیش مقاله ای خوندم در مورد سنسورها که توش حرف قشنگی نوشته بود،نوشته بود ساختن سنسور دوربین به روش سونی برای شرکت‌های سنسورسازی دیگه یچیزی در حد محاله و هیچوقت نمیتونن سنسوری بسازن که بتونه با سونی رقابت کنه و یا تکنولوژی ساختش عین سونی باشه.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here