گزارش مالی سونی حکایت از افت فروش پلی استیشن 5 به دلیل عدم موجودی دارد

1
۲۷,۵۰۱

امروز شرکت سونی درآمد های کسب شده خود را برای سال مالی 2021 منتشر کرد و از کاهش فروش پلی استیشن 5 هم در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال مالی قبلی و هم در مقایسه با پیش‌ بینی این شرکت برای سال مالی 2021 خبر داد.

فروش پلی استیشن 5 در سه ماهه چهارم سال 2021 به تنها 2 میلیون دستگاه کاهش یافت ، در حالی که سونی در سه ماهه چهارم سال 2020 در حدود 3.3 میلیون دستگاه از این کنسول را به فروش رسانده بود. به طور کلی 11.5 میلیون دستگاه پلی استیشن 5 در کل سال مالی سونی فروخته شده است. با اضافه شدن به 7.8 میلیون واحد فروخته شده در سال 2020 ، تعداد کل فروش این کنسول اکنون به رقم 19.3 میلیون واحد می رسد. اما سونی در ابتدا قصد داشت بیش از 14.8 میلیون واحد پلی استیشن 5 را در سال مالی 2021 بفروشد ، قبل از اینکه مجبور شود به دلیل کمبود تراشه‌ ها ، پیش ‌بینی فروش خودش را کاهش دهد.

همانطور که پیش بینی می شد فروش کنسول پلی استیشن 5 بسیار قوی شروع شد و از فروش اولیه کنسول قبلی سونی یعنی پلی استیشن 4 پیشی گرفت. با این حال ، مشکلات شدید زنجیره تامین ، توانایی سونی برای برآورده کردن تقاضای شدید را به کل از بین برده است. این شرکت اکنون فروش 18 میلیون کنسول پلی استیشن 5 را در سال مالی 2022 هدف قرار داده است که به معنی کاهش دیگری در اهداف سونی در مقایسه با هدف اولیه 22.6 میلیون واحد برای سال مالی 2022 است.

سونی مطمئن است که تقاضای زیاد در نهایت فروش پلی استیشن 5 را دوباره به مسیر خود باز می گرداند تا به سریع ‌ترین کنسول این شرکت از نظر فروش تبدیل شود. اگرچه در این بین Xbox Series S|X مایکروسافت توانست پلی ‌استیشن 5 را در واحد های فروخته شده در سراسر آمریکای شمالی و اروپا در سه ماهه اول 2022 شکست دهد.

در حالی که سونی زنجیره تامین پلی استیشن 5 را به مسیر خود باز می گرداند، این شرکت مطمئنا برای جبران مشکلات سخت افزاری فعلی به درآمد حاصل از نرم افزار و خدمات متکی است. اما گزارش امروز همچنین نشان می دهد که مشترکین سرویس PS Plus در سه ماهه چهارم سال 2021 از 48 میلیون نفر به 47.4 میلیون نفر و کاربران فعال ماهانه (MAU) در شبکه پلی استیشن نیز از 111 میلیون نفر به 106 میلیون کاربر کاهش یافته اند. فروش بخش نرم ‌افزار که شامل بخش بازی برای بازی‌ های پلی استیشن 5 و PS4 می شود نیز کاهش یافته است و در سال مالی 2021 303.2 میلیون بازی در مقایسه با 338.8 میلیون واحد در سال مالی 2020 به فروش رفته است. به همین ترتیب ، فروش بازی های فرست پارتی سونی (استودیو های انحصاری سونی) از 58.4 به 43.9 میلیون واحد کاهش یافت. البته باید به این مورد اشاره کنیم که سال 2020 سالی بود که همه مردم در طول همه گیری ویروس کرونا در خانه مانده بودند و این قضیه منجر به ایجاد یک رکورد فروش در صنعت بازی شد.

به طور کلی ، می توان گفت که سونی برآورد های تحلیلگران را در دو بخش سود عملیاتی و درآمد عملیاتی از دست داده. این شرکت همچنین اعلام کرد که قصد دارد تا تقریبا 25 میلیون سهم (2٪ از کل سهام را به مبلغ 1.5 میلیارد دلار در سال آینده) بازخرید خواهد کرد.

نظر شما درباره گزارش مالی سونی و فروش کم بخش پلی استیشن چیست؟ پاندمی کرونا و عدم تامین سخت افزار و بخصوص تراشه از سونی کمپانی TSMC باعث چنین کمبودی در سطح جهان شده است.

[تعداد: 4    میانگین: 3.5/5]

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here