اکسپریا XZ1 آخرین پرچمدار سونی است که هفته گذشته وارد بازار ایران شد. ورود اکسپریا XZ1 در مرحله اول با قیمت حدود 2.5 میلیون تومان همراه بود که البته در کنار آن یک کارت هدیه 200 هزار تومانی نیز به خریداران تقدیم شد. با احتساب کارت هدیه نقدی این دستگاه، قیمت تمام شده برای خریداران حدود 2.3 میلیون تومان است، اما سوالی که اینجا مطرح میشود، این است که آیا اکسپریا XZ1 با این قیمت در مقایسه با رقبای هم خانواده خود ارزش خریدن دارد؟

پیش از این اکسپریا XZ1 را با اکسپریا XZ Premium مقایسه کردیم و دیدیم که کاربران تمایل بیشتری به انتخاب اکسپریا XZ Premium به جای اکسپریا XZ1 دارند. با وجود اینکه اکسپریا XZ1 و اکسپریا XZ Premium تقریباً هم قیمت با هم هستند، اما از دو کلاس کاملاً متفاوت در بازار حضور دارند.

اکسپریا XZ1 به نوعی جایگزین اکسپریا XZ شده که سال گذشته در چنین روزهایی وارد بازار ایران شده بود. حالا با گذشت یک سال، قیمت اکسپریا XZ به حدود 1.6 میلیون تومان رسیده و اکسپریا XZ1 با احتساب کارت هدیه نقدی، حدود 600 هزار تومان گرانتر از اکسپریا XZ است. مطمئناً این اختلاف قیمت و تفاوت های موجود بین این دو دستگاه، بسیاری از کاربران را برای انتخاب عاقلانه دچار سردرگمی میکند. اینکه با توجه به شرایط کنونی بازار، اکسپریا XZ را انتخاب کنند یا با پرداخت 600 هزار تومان بیشتر، اکسپریا XZ1 را برگزینند.

ما برای راهنمایی شما عزیزان، در یک مقاله دو بخشی به دلایل انتخاب یا عدم انتخاب اکسپریا XZ1 در مقایسه با اکسپریا XZ خواهیم پرداخت. در بخش اول 5 دلیل برای اینکه اکسپریا XZ1 را نخریم با هم میخوانیم. در این مطلب دلایلی که این اختلاف قیمت را نمیتواند توجیه کند مرور میکنیم و در بخش دوم که در آینده از سایت تخصصی اکسپریا خواهید خواند، به دلایلی که این اختلاف قیمت را توجیه میکند میپردازیم.


1- طراحی تکراری
سال 2017 سال گذر به نسل جدید طراحی ها بود. بسیاری از کمپانی های فعال در حوزه گوشی های هوشمند، امسال پرچمداران خود را با تغییرات فراوان از نظر ظاهری همراه کردند. سامسونگ، ال جی و حتی اپل که معمولاً رابطه خوبی با احترام به سلیقه کاربران ندارند، به سلیقه کاربران توجه کرده و به سراغ ساخت گوشی های هوشمند بدون حاشیه رفتند.

اکسپریا XZ1 هر چند که از نظر ظاهری تفاوت هایی با اکسپریا XZ دارد، اما همچنان از همان زبان طراحی بهره میبرد. اکسپریا XZ1 به جز بدنه یک پارچه که در مقایسه با اکسپریا XZ یک حرکت رو به جلو محسوب میشود، تفاوت چندانی با نسل قبل ندارد. شاید سخت باشد، هنگامی که یک اکسپریا XZ1 را، به خصوص از جلو مشاهده میکنید، تفاوت آن را با اکسپریا XZ تشخیص دهید! پس اگر به طراحی گوشی های هوشمند و ظاهر آنها اهمیت میدهید، نیازی به پرداخت ما به التفاوت قیمت اکسپریا XZ1 نیست، اکسپریا XZ و حتی نسل های قبل از آن هم میتواند شما را راضی نگاه دارد!


2- قابلیت های نرم افزاری مشابه
اکسپریا XZ1 یک سال دیرتر از اکسپریا XZ وارد بازار شده است. سونی در طول این یک سال، فرصت آن را داشته که با روش های مختلف، مثل طرح بتا و یا مفهومی، قابلیت های نرم افزاری جدید را مورد آزمایش قرار دهد. با این حال اکسپریا XZ1 قابلیت شاخص و مهمی ندارد که ما را وادار به خرید کند.

بدون تردید مهمترین قابلیتی که سونی در اکسپریا XZ1 به آن تاکید دارد، همان 3D Creator است که بدست آوردن آن چندان پیچیده هم نیست. یک برنامه ساده که به راحتی کاربران اکسپریا XZ با نصب آن میتوانند از آن بهره ببرند. قابلیت های دیگری که اکسپریا XZ1 دارد، شاید با به روزرسانی اندروید 8.0 به اکسپریا XZ نیز وارد گردد. پس اگر قابلیت های نرم افزاری را ملاک قرار میدهیم، متاسفانه باید اقرار کنیم که اکسپریا XZ1 برتری قاطعی در این زمینه نسبت به اکسپریا XZ از خود نشان نمیدهد.


3- دوربین!
این بخش، یعنی دوربین هم در این مقاله به عنوان دلیل عدم خرید اکسپریا XZ1 و هم در مقاله بعدی به عنوان دلیل خرید اکسپریا XZ1 جای داده شده است. چرا که در بخش دوربین اکسپریا XZ1 در چند زمینه برتری مطلق در مقایسه با اکسپریا XZ دارد، اما در برخی زمینه ها، همچنان نواقضی که انتظار رفع آن را داشتیم باقی مانده است.

سال 2017، همان سالی است که سونی دو سال قبل، پیش بینی فراگیر شدن دوربین های دوگانه را کرده بود. با این حال سونی که خود پیش بینی این اتفاق را کرده بود، هنوز به این سمت کوچ نکرده تا در مقایسه با رقبای موجود یک پله عقب تر باشد!

اکسپریا XZ1 با وجود به کارگیری از سنسور دوربین جدید، اما در دنیایی قرار دارد که اکسپریا XZ نیز قرار داشت. سونی بدون تردید روزی به سراغ دوربین دوگانه خواهد رفت، اما به نظر زمانی این اقدام را انجام میدهد که این ویژگی دیگر جذابیتی نخواهد داشت. اکسپریا XZ1 در بخش دوربین، فقط یک بهبود ساده نسبت به اکسپریا XZ به حساب می آید. نه یک انقلاب بزرگ! کاری که امروز رقبای موجود کم و بیش در حال تجربه آن هستند.


4- افت قیمت پیش رو
با گذشت یک سال از ورود اکسپریا XZ به بازار، قیمت این تلفن هوشمند تقریباً به ثبات رسیده است. البته ما انتظار افت قیمت اکسپریا XZ را در ماه های آتی داریم، اما در مقایسه با اکسپریا XZ1 که به تازگی وارد بازار شده، قطعاً افت قیمت بسیار کمتری خواهد بود. شکی نیست که قیمت اکسپریا XZ1 در هفته های آتی به شدت کاهش پیدا میکند. پس اگر اقتصادی فکر میکنید، خرید اکسپریا XZ1 در این برهه زمانی چندان توجیه ندارد. یا صبر کنید یا اکسپریا XZ را انتخاب کنید.


5- باتری
اکسپریا XZ1 در مقایسه با تمام پرچمداران چند سال اخیر سونی، کمترین ظرفیت باتری را دارد. باتری 2700 میلی آمپری این دستگاه به نظر بسیار کم است، اما در تست های به عمل آمده از مراجع مختلف مثل Gsmarena، اکسپریا XZ1 از نظر دوام باتری عملکرد قابل قبولی داشته است. پس چرا ما باتری را به عنوان دلیل بر عدم خرید اکسپریا XZ1 انتخاب میکنیم؟

عملکرد قابل قبول باتری در اکسپریا XZ1 بیشتر از آنکه حاصل دسترنج سونی باشد، به عملکرد ذاتی اندروید 8.0 برمیگردد. چه بسا که اکسپریا XZ نیز با دریافت به روزرسانی اندروید 8.0 رشد فوق العاده ای از نظر کاهش مصرف باتری داشته باشد. پس اکسپریا XZ1 با وجود عملکرد بهتر در تست های به عمل آمده، از نظر باتری نمیتواند انتخاب بهتری نسبت به اکسپریا XZ باشد. در ضمن این نکته را هم باید پیش بینی کنیم که آپدیت های آینده و نسخه های بعدی قابل پیش بینی نیستند. چه بسا که نسخه بعد از اندروید 8.0، از نظر مصرف باتری عملکرد ضعیفی داشته باشد. همان اتفاقی که در اندروید لالی پاپ نسبت به کیت کت رخ داد و مصرف ذاتی باتری بیشتر شد. آنجاست که ظرفیت کم باتری در اکسپریا XZ1 بیش از همیشه خود را نشان میدهد. پس اگر باتری برای شما مهم است، حداقل چیزی که میتوانیم بگوییم این است که اکسپریا XZ1 و اکسپریا XZ تفاوت چندانی با هم نخواهند داشت.