وضعیت دو کمپانی سونی و مایکروسافت این روزها خیلی جالب است. معمولاً این 2 رقیب دیرینه برایِ کنسول هایِ اصلی خود یک نسخه جمع و جور با حافظه داخلی بیشتر را پس از چندی معرفی میکردند، اما در نسل هشتم هر دو کمپانی علاوه بر معرفی نسخه هایِ Slim، دست به معرفی نسخه هایِ ارتقا یافته از کنسول خود زدند، که این موضوع بسیار جالب توجه است.

سونی کمی زودتر به خود جنبید و در آخرین روزهایِ سال 2016 میلادی نسل ارتقا یافتۀ کنسول محبوب PS4 خود را با نام PS4 Pro معرفی و سپس عرضه کرد، اما مایکروسافت از قافله عقب ماند و پروژه Scorpio که نسل ارتقا یافتۀ کنسول XBX1 این کمپانی میباشد در تاریخی نامعلوم در پاییز سال جاری میلادی رسماً معرفی و سپس به بازارهایِ جهانی راه خواهد یافت.

این دو کنسول ارتقا یافته همچون نسخه هایِ اصلی بازی هایِ قدیمی را اجرا میکنند، اما طبیعتاً از قدرت بیشتری برایِ اجرایِ بازیهایِ جدید بهره میبرند. گفته میشود نسل ارتقا یافتۀ کنسول XBX1 مایکروسافت از قدرت بیشتری نسبت به نسل ارتقا یافتۀ کنسول PS4 سونی برخوردار است؛ اما سؤال اصلی اینجاست که این جنگ کی خاتمه خواهد یافت؟ آیا سونی و مایکروسافت همچنان به جنگ قدرت بر سر کنسول هایِ نسل هشتم ادامه خواهند داد یا به زودی شاهد عرضه نسل نهم کنسول هایِ این 2 کمپانی خوش نام خواهیم بود؟

پاسخ به این موضوع کمی دشوار است، اما به لطف یکی از کارشناسان ژاپنی، که معمولاً گمانه زنی هایِ مورد وثوقی انجام میدهد، سونی به زودی و در سال 2018 میلادی کنسول PS5 را معرفی و عرضه خواهد کرد. هر چند آقایِ Damian Thong به صراحت به این موضوع اشاره نمیکند، اما اشاره میکند کنسولی که در حال صحبت درباره آن هستیم در واقع پاسخ سونی به پروژه Scorpio مایکروسافت میباشد.

گفته میشود این کنسول که آقایِ Thong از آن صحبت میکند دارایِ قدرت گرافیکی خارق العاده ای در حدود 10 ترافلاپ میباشد، که تقریباً دو برابر قدرت گرافیکی کنسول ارتقا یافتۀ مایکروسافت ( 6 ترافلاپ ) را خواهد داشت. مشخص نیست که هنوز این کنسول نسل ارتقا یافتۀ کنسول PS4 سونی است یا یک پلتفرم کاملاً جدید میباشد که سونی در حال کار بر رویِ آن میباشد.

از دید ما سونی هیچوقت کنسول محبوب خود را به این شکل رها نخواهد کرد و اگر قرار باشد حرکتی از سویِ انجام شود و پلتفرمی جدید چون PS5 معرفی و عرضه شود، قطعاً این اتفاق با فاصله ای بیش از یک سال نسبت به آخرین نسل ارتقا یافته از کنسول PS4 خواهد بود. نظر شما درباره این موضوع چیست؟ آیا سونی در حال کار بر رویِ کنسول قدرتمندتری نسبت به PS4 میباشد یا در نظر دارد نسل جدید کنسول خود را معرفی کند؟

منبع: